-3° Kapalı
 • EURO 6.58
 • DOLAR 5.93

AHŞABIN RENKLERLE DANSI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Geleneksel Türk El Sanatları Sanatkârı Ahmet Münir Ayva ve öğrencilerinin sanatsal ahşap kakma sanatı eserlerinden oluşan 45 parçalık “Ahşabın Renklerle Dansı” isimli sergisi Kent Müzesinde izlenime sunuldu. Ahşabın bütün ihtişamını ortaya koyan renk ve desenlerle büyüleyici bir görüntü ortaya koyan sergi büyük beğeni topladı. Ahşap kakma sergisi 26 Ekim tarihine kadar kent müzesinde açık kalacak. […]
GENEL - Ekim 11, 2017 8:59 pm A A

Geleneksel Türk El Sanatları Sanatkârı Ahmet Münir Ayva ve öğrencilerinin sanatsal ahşap kakma sanatı eserlerinden oluşan 45 parçalık “Ahşabın Renklerle Dansı” isimli sergisi Kent Müzesinde izlenime sunuldu.

Ahşabın bütün ihtişamını ortaya koyan renk ve desenlerle büyüleyici bir görüntü ortaya koyan sergi büyük beğeni topladı. Ahşap kakma sergisi 26 Ekim tarihine kadar kent müzesinde açık kalacak.

İnegöl Belediyesi ve İnegöl Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açılan Ahşap Kakma Sergisine Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Bahri Aydın, ahşap kakma kursiyerleri ve çok sayıda davetli katıldı.

İNEGÖL’DE İLK DEFA UYGULANIYOR
Serginin açılış konuşmasını yapan Ahmet Münir Ayva, “Öncelikle bu özel sergimize teşrif eden Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Alper Taban’a, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Bahri Aydın’a ve tüm sanatseverlere hoş geldiniz demek istiyorum. Öğrencilerim ile birlikte hazırlamış olduğum “Ahşabın Renklerle Dansı” sergimiz büyük bir emek ve yoğun bir çalışma sonucunda meydana geldi. İnegöl’de ilk defa uygulanan bu sanatın elimizden geldiğince bazı örneklerini sizlere sunmaya çalıştık. Bunlar resim, hat ve yazı örnekleri. Sergimizin düzenlemesinde emeği geçen başta kent müzesi çalışanlarına, Halk Eğitim Merkezi personeline ve ilgilenen herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım büyük bir emek harcayarak hazırladığımız sergimizi beğenirsiniz” şeklinde konuştu.

KENT MÜZEMİZ ÖNEMLİ BİR MERKEZ
Kent Müzesinin 89. Sergisinde konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban ise, “Bugün Ahşabın Renklerle Dansı isimli sergimizin açılışını yapmak üzere bir araya geldik. Bu sergimizi nerede açıyoruz şehrimizin müzesinde. Kurulduğu zaman Türkiye’nin ilk ilçe kent müzesi olan müzemizin kıymetinin ve öneminin bilinmesi adına her açılışta buna vurgu yapmaya çalışıyorum. Çünkü şehrimizde yaşayan her vatandaşımız buraya geldiğinde kendinden bir parçayı burada bulabiliyor. Anılarını burada canlandırabiliyor. Dostlarını, çevresini ve misafirlerini müzede gezdirebiliyor. Burası bu yüzden bu kadar önemli bir merkez. Ve bugün bu nezih mekanda 89. Sergimizi gerçekleştiriyoruz. Ve bu sergilerimiz artarak devam edecek” diye konuştu.

İNEGÖL BİR MOBİLYA ŞEHRİ
İnegöl’ün bir Mobilya şehri olduğuna da vurgu yapan Taban, “İnegöl ağaçla hemhal olmuş bir şehir. Usta ellerin ağaca dokunmasıyla ve işlemesiyle nasıl bir hale geldiğini görüyoruz. Ağacın nasıl ustalarımızın elleriyle bir sanata dönüştüğünü İnegöl’de şahit oluyoruz. Tabi bunu yaşamakla kalmıyoruz tüm ülkelere ihracat yapıyoruz. Bugünde Geleneksel Türk El Sanatları Sanatkârı Ahmet Münir Ayva ve öğrencilerinin ortaya koyduğu eserlerin yer aldığı serginin açılışını hep birlikte yapacağız. Sayın hocamızla burada daha önce “İmkânsızla Mükemmelin Birleştiği Nokta” Sanatsal Ahşap Oyma Ve Kakma Sergisini izmir masöz bayan izlenime açmıştık. İnşallah bu ve benzeri özel sergileri açmaya devam edeceğiz. Şunu da belirtmek isterim ki bu sergimizi İlçe Halk Eğitim Merkezimiz ile birlikte açıyoruz” dedi.

SERGİDE 45 KAKMA ESER SERGİLENİYOR
“Ahşabın Renklerle Dansı” sergisinde eski ve yeni meşhur hattatların hatları ve güncel modern resimlerden örneklerin yer aldığı 45 adet kakma eser yer almakta diyen izmir masöz kızlar Taban, “Bu resimlerde öğretmenin ve kursiyerlerin görsel olarak tercihleri ön plana çıkmakta. Sergimiz 11 Ekim- 26 Ekim tarihleri arasında ilçe halkımızın izlenimine sunulacak. Kent Müzemizdeki 90. sergi ise İnegöl Belediyespor bünyesinde çalışmalarına devam eden Dağcılık branşının faaliyetlerini en ince ayrıntısına kadar gösterecek fotoğraf sergimiz olacak” dedi.

Taban son olarak, “Bu serginin oluşmasında büyük emekleri olan hocamıza ve kursiyerlere saygı ve hürmetlerimi sunuyor, tüm ilçe halkımızı bu özel sergiyi incelemek üzere Kent Müzemize davet ediyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından İnegöl Halk Eğitim Merkezinde izmir olgun escort Ahşap Kakma kurslarına katılan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Daha sonra ise kurdele kesimiyle birlikte serginin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası davetliler sergiyi hayranlıkla inceledi.

Bu haber 950 kez okundu.
GENEL - 8:59 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Batman Belediyesi’nde taciz skandalı
  HDP’li Batman Belediyesi’nde taciz skandalı yaşandı. Yaşanan bu olay ise sosyal medyada tepkilerin odağı oldu.
 • 02
  İnegöl’de emniyet göz açtırmıyor
  İnegöl İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından şehrin huzur ve güvenliği için yapılan yol uygulamalarında ruhsatsız silah ve uyuşturucu madde yakalanırken 4 kişi hakkında ise işlem yapıldı.
 • 03
  İnegöl’de mahalle mahalle acil toplanma alanları
  Deprem konusunda bilgi toplamaya çalışan vatandaşlar e-devlet üzerinden afet zamanında acil toplanma alanlarını il, ilçe, mahalle ve sokak ismini girerek ev ve iş yerlerine en yakın toplanma alanlarının yerlerini öğrenebiliyorlar.
 • 04
  MHP’li Başkan intihar etti
  MHP Gürsu İlçe Başkanı Ali Osman Beysir, intihar ederek yaşamına son verdi.
 • 05
  İnegöl’de deprem
  Kandilli Rasathanesi, merkez üssü Manisa Akhisar olan 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.