15° Parçalı bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
RMoNs.gif

Ak Parti Engelli Dostudur

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir açıklama yapan Bursa Milletvekili Gürel, 2002’den bu yana engelli bireylerin birçok kolaylık elde ettiğini ve doğru bir sosyal politika anlayışı ile hareket eden Ak Parti hükümetlerinin “Engelli Dostu” olduğunu ifade etti.
GENEL - Aralık 3, 2019 11:55 am A A

Ak Parti hükümetlerinin engellilerle alakalı çalışmalar yaptığını ve bugüne kadar bu konuda kayda değer onlarca kazanımın sağlandığına dikkat çeken Gürel, aynı zamanda üyesi olduğu Down Sendromu, Otizm Ve Diğer Gelişim Bozukluklarının Yaygınlığının Tespiti Araştırma Komisyonunun da çok önemli bir vazife üstlendiğini söyledi.

Gürel “İktidara geldiğimizden bu yana engelli veya engelsiz ayrımı yapmadık ancak takdir edersiniz ki engelli bireylerimize hükümetlerimiz her dönemde istisna göstermeksizin pozitif ayrımcılık yaptı. Engelli vatandaşlarımız bizim hükümetlerimiz döneminde daha çok sosyalleşen, sivil toplum örgütlenmesinde güçlenen, kamu ve özel sektörde daha çok yer alan bir konuma kavuşmuştur. 2002 öncesinde ihmal edilen ve göz ardı edilerek verilmeyen birçok hakkı yasal prosedürler ve kanunlarda ciddi değişiklikler yaparak, mevcut yasaları günün gereksinimlerine göre güncelleyerek engelli bireylerimizin istifade edeceği bir hüviyet kazandırdık. Yüzbinlerce engelli vatandaşlarımız için E-KPSS ve kura yöntemiyle istihdam alanları oluşturduk, kamu ve özel sektörde çalışan engelli sayımız 300 binin üzerinde. Yine eve hapsedilen engelli kardeşlerimize, bakıma muhtaç olan vatandaşlarımıza maaş bağlayarak hem mağduriyetlerini önledik hem de maddi olanaklarla sosyal hayata adapte etmeye çalıştık. Engel durumlarına göre bakım ve rehabilitasyon merkezleri, otistik ve işitme engelli bireylerimize okullar yapıldı. Son dönemlerde rapor alma konusunda yaşanan sıkıntıları bertaraf ettik, engellilerimizin kamu kurum ve kuruluşlarına erişimleri, kamusal alandan faydalanmaları noktasında hizmet ağında ciddi kolaylıklar sağladık” diye konuştu.

Gürel ayrıca Mecliste kurulan Araştırma Komisyonu çalışmalarının rapor aşamasına geldiğini, süreç boyunca ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, engelli federasyonları, dernekler, okullar, eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, uzmanlar, engelli aileleri ve daha onlarca kişiyi dinlediklerini, komisyon toplantılarında yapılan sunumlarda gerekli tüm notları aldıklarını söyledi. Gürel “Komisyonumuz uyum içinde bugüne kadar çok başarılı bir süreç yaşadı. Hiçbir detayı kaçırmadan, Down, Otizm, Serebral Palsi ve farklı birçok engel grubunda özel gereksinim duyan bireylerimiz için kurulan bu komisyon raporunu tamamladıktan sonra ilgili muhataplarına iletilecek. Bugüne kadar engelli bireylerimiz ile alakalı bizlerden desteklerini esirgemeyen ve yapılan bir çok çalışmayı himaye eden Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile de bu süreçte komisyon olarak görüştük. İlgili bakanlıklar ile de istişare halindeyiz. Amacımız sosyal devlet anlayışımızın gereği olarak bugüne kadar yapılan çalışmaları aynı başarı ile devam ettirmek ve toplumun büyük bir kesiminin bizden beklentilerine cevap vermektir. İnşallah raporlama çalışmaları tamamlandığında geniş kapsamlı bir bilgilendirmeyi komisyon başkanımız yapacaktır. Temennimiz yasal düzenlemelerle özel gereksinim duyan bireylerimizin de sağlık, sosyal yaşam, eğitim, refah kalitesini daha da yukarıya çıkarmak ve onları mutlu ederken, onların hayatımıza kattığı renkleri, neşeyi, canlılığı ve masumiyeti paylaşmaktır” dedi.

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 1190 kez okundu.
GENEL - 11:55 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ramazan ayında tam kapanma olacak mı ?
  Hükümetin artan COVID-19 vakalarının ardından aldığı kararların sonuçları yakından izleniyor. Edinilen bilgiye göre, alınan kararların olumlu sonuçları görülse de beklenenden daha yavaş olduğu belirtiliyor.
 • 02
  Çocuklar gelenekleri resmetti !
  Bu yıl Tataristan’ın Kazan Kenti organizasyonuyla çevrimiçi olarak yapılacak Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin 17. Konferansı kapsamında gerçekleştirilecek, “Dünya’yı Görüyorum-Dünya Milletlerinin Gelenekleri” temalı Uluslararası Çocuk Resim Yarışması’na Bursa’dan katılacak 10 eser belirlendi.
 • 03
  Yeniceköy’de yeni yaşam alanı doğuyor !
  İnegöl Belediyesi, Yeniceköy Mahallesi Narman Caddesinde 3 ayrı alanda toplam 3356 m2’lik yeni bir yaşam alanı inşa ediyor. İçerisinde; çok amaçlı saha, çocuk oyun ve fitness alanı, koruluk alan ile sert zemin yürüyüş yolarının bulunduğu çalışmayı, Belediye Başkanı Alper Taban yerinde inceledi.
 • 04
  Yeni hayvan pazarı yükseliyor !
  İnegöl Belediyesi, Alibeyköy Mahallesi bölgesinde 13 bin 900 m2 alan üzerinde kurulacak modern Hayvan Pazarının yapım çalışmalarına başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Alper Taban, hedeflerinin yeni hayvan pazarını kurban bayramına yetiştirmek olduğunu söyledi.
 • 05
  Korkutan Deprem !
  Ege Denizi Muğla Datça açıkalrında saat 17.32’de meydana gelen depreme ilişkin İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan açıklama geldi.