Sisli
 • EURO 6.64
 • DOLAR 6.14

Ak Parti’de Kongre Günü

Ak Parti MKYK’nın 29 Nisan’daki toplantısında Genel Başkan Davutoğlu’ndan il ve ilçe yönetimlerini atama yetkisinin alınmasıyla başlayan krizde Davutoğlu, 4 Mayıs’ta Erdoğan ile görüşmüş ve 5 Mayıs’ta da partiyi kongreye götürme kararı almıştı. Davutoğlu’nun kongrede aday olmayacağını açıklamasının ardından Ak Parti’de başlayan temayül sürecinden beklendiği gibi Binali Yıldırım çıktı. 3. genel başkan Bugün bin 468 […]
GENEL - Mayıs 22, 2016 8:16 am A A

Ak Parti MKYK’nın 29 Nisan’daki toplantısında Genel Başkan Davutoğlu’ndan il ve ilçe yönetimlerini atama yetkisinin alınmasıyla başlayan krizde Davutoğlu, 4 Mayıs’ta Erdoğan ile görüşmüş ve 5 Mayıs’ta da partiyi kongreye götürme kararı almıştı. Davutoğlu’nun kongrede aday olmayacağını açıklamasının ardından Ak Parti’de başlayan temayül sürecinden beklendiği gibi Binali Yıldırım çıktı. 3. genel başkan Bugün bin 468 delegenin katılımıyla Ankara Arena’da gerçekleşecek kongreye tek aday olarak girecek olan Yıldırım, Ak Parti’nin Erdoğan ve Davutoğlu’nun ardından üçüncü genel başkanı olacak. Kongrede Yıldırım’ın yeni çalışma arkadaşları da belirlenecek ve MKYK seçimi de yapılacak. Mevcut MKYK’da köklü revizyon beklenmezken, değişecek MKYK üye sayısının 6-7 ile sınırlı kalabileceği kulislerde konuşuluyor.

Dört temel mesaj

Yıldırım’ın kongrede yapacağı konuşmayı çok uzun tutmayı planlamadığı, “parti içinde birlik”, “terörle ve paralel yapıyla mücadele”, “yatırımların devamı” ve “yeni anayasa ve başkanlık sistemi” yönünde dört temel çerçevede mesajlarını vereceği ifade ediliyor. Öte yandan 20 ay 25 gün sonra görevini bırakacak olan Davutoğlu’nun da danışmanları ile bir veda konuşması hazırladığı ve dikkat çekici olarak değerlendirilen bu konuşmanın ardından çok uzun süre kamuoyuna açık bir programa katılmayacağı ve açıklama da yapmayacağı vurgulandı.

Bugün istifa edecek

Bugün gerçekleşecek kongrenin ardından Davutoğlu, Erdoğan ile görüşerek istifa edecek. Kongrede seçimlerin saat 16.00’da tamamlanması beklenirken bu seçimin tamamlanmasının hemen ardından önce Davutoğlu, Beştepe’ye çıkarak istifa edecek. Hükümetin istifasını sunacak olan Davutoğlu, Erdoğan ile de Başbakan olarak son görüşmesini yapmış olacak. Seçimin ve Davutoğlu’nun istifasının ardından da Yıldırım’ın akşam saatlerinde Beştepe’ye çıkarak Erdoğan ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Hükümeti kurmakla görevlendirilecek Yıldırım’ın, pazartesi ve salı, “Dünya İnsani Zirvesi” nedeniyle İstanbul’da olacak Erdoğan’ın Ankara’ya dönüşünü bekleyeceği ve salı akşamı ya da çarşamba günü öğleden önce bir görüşme yaparak yeni kabineyi Cumhurbaşkanı’na sunacağı kaydedildi. Yeni hükümetin kurulmasının ardından, hükümet programının okunması, görüşmeleri ve güvenoylaması sürecinin de en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

40 bini aşkın katılım

Bugün gerçekleşecek kongreye bin 468 delegenin yanı sıra 500’ü aşkın da gazeteci katılacak. 6 bin davetlinin olduğu kongreye CHP, MHP, DSP, SP, DYP, BBP ve ANAP davet edilirken HDP davet edilmedi. Çok sayıda STK da kongreye davet edilirken Mısır, İsrail, Bangladeş, Suriye ve Rusya hariç yurtiçindeki büyükelçilere, misyon şeflerine de davetiye gönderildi. Zaman darlığı nedeniyle yurtdışından herhangi bir misafir davet edilmedi. Kongreye 11 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son dönem muhalif çıkışları ile dikkati çeken Bülent Arınç gibi isimler de davet edildi. Kongreye 40-50 bin partilinin katılması beklenirken salon çevresinde de dev ekranlar kuruldu. Kongre için Ankara’da geniş güvenlik önlemleri de alındı. Şehre girişler kontrol altına alınırken kongre alanında da çok sayıda polis görevlendirildi.

Bu haber 990 kez okundu.
GENEL - 8:16 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yeni Haftada Hava Nasıl Olacak ?
  İnegöl’de bugün sıcaklık en yüksek 17 derece dolaylarında seyrediyor. Yer yer hafif yağmur geçişleri gözlenirken kuvvetli rüzgara karşı tedbirli olunması gerekiyor.
 • 02
  Akhisar’da deprem Bursa’da hissetti
  Bursa’da deprem meydana geldi.
 • 03
  Türkiye teyakkuza geçti
  İçişleri Bakanlığınca, 81 ile gönderilen “hudut kapılarında alınması gereken tedbirler”e ilişkin genelgeye göre, İran ile kara hudut kapılarından İranlılar ve diğer yabancıların saat 17.00’den itibaren Türkiye’ye girişi yasaklandı. İran üzerinden hava yoluyla doğrudan gelen İranlılar ile diğer yabancı ülke vatandaşları ise havalimanı sınır kapılarından saat 20.00’den itibaren Türkiye’ye alınmayacak.
 • 04
  Seferler iptal edildi
  Budo bugün yapılması planlanan bazı severlerin hava muhalefeti nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.
 • 05
  Harmancık tarımda ayva ile markalaşacak
  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’yle imzaladığı protokol kapsamında Harmancıklı çiftçilere 6 bin adet ayva fidanı dağıtılırken, tam verim sağlandığında bu projeye ilçeye yıllık 1,5 milyon TL gelir kazandıracak.