Sisli
 • EURO 6.64
 • DOLAR 6.14

AK PARTİ’DEN ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLAMASI

Akparti İnegöl Tarımdan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Selahattin DUMANLAR çiftçiler günü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu. Her yıl 14 Mayıs ta kutlanan çiftçiler gününün önemine vurgu yapan Dumanlar “ Çiftçi ülkemizin kalkınmasında lokomotiflerden biridir”” dedi. Çiftçilerin her geçen gün üretim yapmakta zor şartlara göğüs gerdiğini belirten Dumanlar açıklamasına devam etti. “Ülkemizde çiftçinin önemi çok fazla. […]
GENEL - Mayıs 16, 2016 2:27 pm A A

Akparti İnegöl Tarımdan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Selahattin DUMANLAR çiftçiler günü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu.

Her yıl 14 Mayıs ta kutlanan çiftçiler gününün önemine vurgu yapan Dumanlar “ Çiftçi ülkemizin kalkınmasında lokomotiflerden biridir”” dedi.

Çiftçilerin her geçen gün üretim yapmakta zor şartlara göğüs gerdiğini belirten Dumanlar açıklamasına devam etti. “Ülkemizde çiftçinin önemi çok fazla. Türkiye’nin tarım nüfusu azalmakta. Bugün için baktığımızda tarım nüfusumuz 15 milyona yakın. Ülke nüfusunun % 19’8 halen tarımla uğraşmakta. Tarım nüfusunun artması önem arz etmekte. Tarımda istihdamı arttırmak adına hükümet olarak adımlar attık. Çiftçiliği cazip hale getirebilmek adına yeni hedefler belirliyoruz. Çiftçilerimizin nasıl şartlar altında mücadele ettiklerini iyi biliyoruz. Piyasa daralması, yaşanan olumsuz hava şartlarının vermiş olduğu zararlar velhasıl çiftçilerimiz sadece toprakla mücadele değil birçok farklı konuyla mücadele ederek ürün yetiştirip, geçinmeye çalışıyorlar. Hükümet olarak çiftçilerimizin verimli tarım yapmaları ve ürünlerini değerinde satarak hem kendilerine hem de ülkemize gelir kazandırmalarını canı gönülden destekliyoruz” dedi.

“Avrupa Birliği’nin aday ülkelere yönelik “Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA)” kapsamında ilki 2011 yılında ülkemizde uygulamaya başlanan Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında bugüne kadar 10 bin 742 projeye, yaklaşık 3,5 milyar hibe desteği sağlandı. Bu destekler sayesinde 42 ilimizde, faydalanıcı katkılarıyla birlikte toplamda 7 milyar TL’yi bulan yatırım gerçekleştirildi ve yaklaşık 51 bin kişiye istihdam sağlandı” ifadelerine yer verdi. 2016 yılı itibariyle, 2020 yılına kadar sürecek olan IPARD Programı’nın ikinci dönemine girildiğini belirten Dumanlar, şunları kaydetti:

“Bu yeni dönemde tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonuna ve kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine yönelik desteklere yeni yatırım alanları ve artan hibe oranları ile devam edilecek,801 milyon Avro’su Avrupa Birliği’nden olmak üzere, ulusal katkı ile birlikte toplamda yaklaşık 1 milyar Avroluk kaynağı vatandaşımızın kullanımına sunacağız. IPARD II Programı’nda, ilk programda desteklenen yatırım alanlarına manda sütü ve manda eti üretimi, yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği de eklendi, hayvancılık alanındaki bu hibe desteklerinin üst sınırı yüzde 65’ten yüzde 70’e çıkarıldı. Kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesini amaçlayan arıcılık, bitkisel üretim, yerel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen destek oranı yüzde 50’den yüzde 65’e çıkarıldı, bu alandaki faaliyetlere makine parklarının kurulumu ve yenilenebilir enerji yatırımları da eklendi. Ayrıca bitkisel üretim kapsamında tıbbi-aromatik bitki, süs bitkisi ve fidan yetiştiriciliğinin yanında artık mantar yetiştiriciliği de desteklenecek.”

 

Tarımda doğru adımlar atmanın artık bir zaruriyet olduğunu belirten Dumanlar “ Artık dünyada tarım, su kadar önem arz etmekte. Dünyada tarım alanında en fazla söz sahibi olan ülkeler gelecekte her yönden bir adım önde olacaklardır. Bizlerde tarımın gelişmesi için yeni planlar yapmalıyız. Tarıma elverişli alanların hepsinin doğru değerlendirildiği politikalar üretmeliyiz. Çiftçilerimiz güçlerini birleştirmeli. Tarım alanları kesinlikle bölünmemeli. Çiftçilerimiz şunu bilmeliler, tarım bacasız fabrika gibidir. Çiftçilerimizin kazançlarını çoğaltmaları için doğru planlamalar yapmaları gerekmekte” dedi.

Güncel olarak Hükümetimizin tarıma destek programlarından olan genç çiftçilerimizin yapmış oldukları projelerine destek amaçlı 30 bin tl ye kadar hibe desteği verilmesi kapsamında 378 bin çiftçimiz başvuru yapmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda uygun görülen çiftçilerimize gereken destekler önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Ve yine Bursa Büyükşehir belediyesi ve İnegöl belediyesinin kırsal kalkınmaya yapmış olduğu destekler apaçık ortada olup bu desteklerin artarak devam edeceği kanaatini taşımaktayız.

Akparti İnegöl Tarımdan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Selahattin DUMANLAR çiftçilerin sabırla, yılmadan, doğru planlamalar yaparak, her türlü riskleri hesaplayarak ve yaşanacak olumsuzlukları da göz önünde bulundurarak üretim yapmalarını belirtti.

Dumanlar açıklamalarına son verirken “bu yılki üretim sezonunun bol ve bereketli geçmesi temennisi ile tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs çiftçiler günü nü kutluyorum.” Dedi.

Bu haber 1140 kez okundu.
GENEL - 2:27 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Altın rekor üstüne rekor kırıyor
  Altın rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor.Gram altın yeni rekorunu kırdı.  330 lirayı aşan gram altında kısa bir süre sonra 325 liraya geriledi .
 • 02
  Yeni Haftada Hava Nasıl Olacak ?
  İnegöl’de bugün sıcaklık en yüksek 17 derece dolaylarında seyrediyor. Yer yer hafif yağmur geçişleri gözlenirken kuvvetli rüzgara karşı tedbirli olunması gerekiyor.
 • 03
  Akhisar’da deprem Bursa’da hissetti
  Bursa’da deprem meydana geldi.
 • 04
  Türkiye teyakkuza geçti
  İçişleri Bakanlığınca, 81 ile gönderilen “hudut kapılarında alınması gereken tedbirler”e ilişkin genelgeye göre, İran ile kara hudut kapılarından İranlılar ve diğer yabancıların saat 17.00’den itibaren Türkiye’ye girişi yasaklandı. İran üzerinden hava yoluyla doğrudan gelen İranlılar ile diğer yabancı ülke vatandaşları ise havalimanı sınır kapılarından saat 20.00’den itibaren Türkiye’ye alınmayacak.
 • 05
  Seferler iptal edildi
  Budo bugün yapılması planlanan bazı severlerin hava muhalefeti nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.