Kar yağışlı
 • EURO
 • DOLAR
27H5s.gif n8Oao.gif B7yTL.gif

Aklın Kalbi

Akıl, güzel emare… Zihin boşluğunda ne varsa hepsini fiiliyata dönüştüren, hiç durmadan devinim gösteren bir çark gibi işliyor. Koşturmacası, telaşları yalnız gün içinde sınırlı kalmıyor, gece uykusunda bilinç altına bıraktığı kodları rüyalarda işlemeye devam ediyor.
GENEL - Ocak 3, 2021 10:13 pm A A

Aklın da bir gönlü var mıdır diyecek olsam? Etmeyin ya hu olacak iş midir? Oysa zihin duygusal gelişimde önemli bir etkeni oluşturuyor. Neden olmasın? Duygusal gelişim düşünceye yön verdiğine, kararlarda vicdan, inanç ve kalbi hisler gibi belirleyiciler var olduğuna göre sizce de aklımızın da bir kalbi olamaz mı?

O iç sesini duyduğumuz, her işin gizli şahidi olan vicdan; düşüncenin içinde aktif yer ediniyor. O halde mantık dediğimiz kavram ötelediğiniz iç sesimizin kendi içimizdeki düşüncelerle çatışması değil de nedir?

İnsan statik bir varlık değildir. Aksine dinamiktir. İçinde dönüşen, değişen ve hiç durmadan işleyen bir işletim sistemi ile her an hareket halindedir. Mevsimler, iklimler, gökte yıldızlar, tüm kainat bu dönüşümün içinde yüzdürülüyordur. O halde insan kendi düşünce mefkuresini önce durup keşfetmeli, ardından bu maratonun bitişe doğru gittiğini bilerek, önce nefesini kontrol etmeli. Yarışın kendi kendini geçmekle olduğunu, sermayenin yalnızca kendi avucunda birikenler olduğunu fark etmeli.

Ömür takviminden tam bir yıl daha eksildi. Aklımızın ve gönlümüzün elverdiği ölçüde bir yıl yaşadık. Zamanın getirisi ve zor bir süreçten hepimiz olabildiğince nasibimizi aldık. Gülümsemelerimize bile perde çekip, sevdiklerimize aynı evin içinde bile uzak kaldık. Dediğim gibi; aklın bir gönlü olmalı. Düşüncesini şekillendiren, mantığını konuştururken gönül penceresinden geçene yabancı düşmeyen… “Gönül aklın boğulduğu yerdir” derken bir şeye dikkat çekmiş olmalı bu işi bilenler. O halde zihninizden gönlünüze uzanan tellerin bağını koparmadığımız müddetçe düşüncemiz hayatımıza yön vermeye devam edecek. Bizlere düşünürken ne hissettiğimiz, karar verirken neyi ölçü bildiğimiz, bugünü uğurlarken avcumuzda biriktirdiklerimiz kalacak. Evet aklında bir gönlü var. Hem de vicdandan, kalbin oyuklarında saklı manalardan, düşünceye yön veren manevi kimliğimizden beslenen…
Hissedebilen ve düşünebilen bir gönülle, vicdanla ve dosdoğru istikamette kalmak dileğiyle.
Umut ve esenlikle kalınız.
Hayriye DURMUŞ

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 690 kez okundu.
GENEL - 10:13 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yasak uzatıldı !
  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilen hamsi avına İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz’in büyük bir bölümünde kısıtlama süresi 28 Ocak’a kadar uzatıldı.
 • 02
  İnegöl’de kar coşkusu yaşanıyor !
  İnegöl’de günlerdir beklenen kar yağışı iyice etkisini gösterince, vatandaşlar yasağı unutarak karın keyfini çıkarmak için kendilerini dışarı attı.
 • 03
  Bir zamda bankalardan !
  Bankalar, işlem ücretlerinde bazı düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. 2020 yılının TÜFE ‘sinin açıklanmasının ardından EFT ve havale ücretlerine gelen zam oranı belli oldu.
 • 04
  ARTIK E-DEVLET’TEN YAPILACAK..
  Öğrencileri ilgilendiren flaş açıklama Cumhurbaşkanlığı’dan geldi. Burs ve kredi ile ilgili önemli değişiklik.
 • 05
  ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT!
  Motorlu taşıtlar vergisinde bu yıla ilişkin ilk taksit ödemesinin 1 Şubat Pazartesi gününe kadar yapılması gerekiyor, geçmiş dönem borçlarının yapılandırılması için de aynı tarihe kadar başvuru imkanı bulunuyor.