14° Açık
 • EURO
 • DOLAR
27H5s.gif n8Oao.gif B7yTL.gif

Alkollü içeceklere zam geldi !

Alkollü içecekler için açıklama geldi ve yüzde 17’lik ÖTV zammı geldiğine yer verildi.
EKONOMİ - Ocak 4, 2021 4:23 pm A A

Alkollü içkilere ÖTV zammı hakkında son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada alkollü içeceklere % 17,08 ötv zammı geldi. 25 aralık 2020 tarih ve 31345 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3328 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre 6 ayda bir otomatik olarak uygulanan bu zam 2021 ocak ayında uygulanmayacaktı. 3328 sayılı kararda ÖTV zammının yalnızca tütün ürünlerini kapsadığı görüldü.

İşte o karar:

3328 sayılı karar

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2 gün önce yaptığı açıklamada ÖTV artışının kaçak içki üretimini de artırdığını belirterek, “Sahte içki üretenlerin ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin bir hayli arttığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl alkollü içkilerde ÖTV artışı yapılmamalı.” demişti.

“Sahte içki üretenlerin ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin bir hayli arttığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl alkollü içkilerde ÖTV artışı yapılmamalı. 40 binden fazla TAPDK lisansı olan noktada işletmelerin pandemi koşullarındaki gelir kaybı da hesaba katılarak ÖTV artırılmamalı. Sektörlerin canlanması, salgın etkilerinin azalması için binlerce işletmenin cirolarını eski seviyeye getirmesi gerekiyor. ÖTV artışının kaçağa yönelimin artmasında büyük payı olduğu unutulmamalı.”

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 2880 kez okundu.
EKONOMİ - 4:23 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Dünya’nın gözü Bursa’da !
  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılında 2 kamera ile başlattığı ve bugün Sarıalan’ın da eklenmesiyle 109 kameraya ulaşan ‘Canlı Yayın Hizmeti’ sayesinde Bursa’nın tarihi ve turistik mekanları başta Almanya, Rusya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere 117 ülkeden izleniyor.
 • 02
  Korsan servislere ceza yağdı !
  İnegöl’de polis tarafından durdurulan minibüs, yolcu taşıma yetkisi olmadığı için trafikten menedildi. Minibüsteki 10 işçi ise başka bir araçla evlerine götürüldü.
 • 03
  Yeme İçme sektörü iflasın eşiğinde !
  Yeme içme sektöründe 35 bin işletme tamamen kapanma, 700 bin kişi işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • 04
  Yıl sonuna kadar ertelendi !
  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı kararı ile GSS ve Bağ-Kur prim borçlularının yıl sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edeceğini bildirdi.
 • 05
  İnegöllüler dikkat kar tekrar geliyor !
  Geçtiğimiz haftayı yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuklarla geçiren İnegöl hafta sonunu güneşli ve yumuşak bir havada geçirecek.