17° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR
RMoNs.gif

Altın 600 lirayı görecek mi ?

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı geçtiğimiz haftayı büyük bir çıkışla tamamlayan altın fiyatları Nisan ayının ilk işlem haftasına düşüş trendiyle girdi.
EKONOMİ - Nisan 5, 2021 10:59 pm A A

Sabah saatlerinde 452 lira bandında seyreden gram altın öğleden sonra 450 lira bandına geriledi. Altın fiyatlarındaki bu yükseliş Merkez Bankası’ndaki değişim ve Berat Albayrak’ın yeniden göreve dönmesi ihtimali üzerine oluştu. Altın ürünlerindeki fiyatlanması ise şöyle: Çeyrek altın 744 liradan, Cumhuriyet altını 3 bin 33 liradan, 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 412 liradan işlem gördü. Dolar kuru ise 8 lira 13 kuruşa kadar geriledi. Altın fiyatlarındaki son durumu değerlendiren altın ve piyasa uzmanı İslam Memiş önemli tespitlerde bulundu.

İSLAM MEMİŞ AÇIKLADI! ALTIN 600 LİRAYI GÖRECEK Mİ?

Altın fiyatlarında yaşanan dengelenme sonrasında altının ons fiyatı 1723 dolar seviyesinde izledi. Altın fiyatlarındaki durağan seyir gümüş fiyatlarını da etkiledi. Gümüşün gram fiyatı 6 lira 50 kuruşa geriledi. Gümüşün ons fiyatı ise 24 dolar bandında yer aldı. Piyasalar hakkında basına demeç veren altın uzmanı İslam Memiş, ” ABD Merkez Bankası Fed tutanakları var. Genel itibariyle belirsiz ve stresli bir haftaya başladı piyasalar. Özellikle dolar kurundaki seyir ben borsa tarafını hem de değerli metaller tarafında yön belirlemede önemli olacaktır. Gram altın/TL fiyatlarındaki düşüşleri bir alım fırsatı olacak değerlendirilmesini yine tavsiye edebiliriz. Yine orta ve uzun vadeye baktığımız zaman dolar kurundaki 9 TL seviyesinin sürpriz olmamalı. İşte gram/TL tarafında 540-560 TL seviyeleri yukarı yönlü kırıldıktan sonra 600 TL seviyesi sürpriz olmamalı. Diğer taraftan gümüşün gram fiyatında 10 TL seviyesinin yukarı kırılması sürpriz olmamalı. Dışardaki jeopolitik risklerde artış gözlemliyoruz Rusya-Ukrayna gerginliği buradaki jeopolitik risklerin artması yine küresel piyasaları olumsuz yönde etkiliyor. ABD-İran arasında yaşanan görüşme trafiği Çin-ABD arasındaki restleşmeler de riskler açısından ve küresel piyasalar açısından önemli. Ama her geçen gün ama her yeni bir haftaya belirsizlikler daha çok artıyor. Yatırımcılar böyle durumlarda daha çok orta ve uzun vadede düşünerek hareket etmeli . Kısa vadeli geri çekilmeler hem döviz tarafında hem de emtia tarafında alım fırsatı olarak kullanılabilir. Çünkü yıl içinde tekrar bu yaz ortalarında özellikle piyasalarda ciddi bir kargaşa ortamı yaşanabilir.” İddiasında bulundu.

KAYNAK: MİLLİ GAZETE

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 2760 kez okundu.
EKONOMİ - 10:59 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ