İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

04 Aralık 19:48 Türkiye’nin deprem risk haritası: Tehlike altındaki bölgeler

resim yükle kemeravm.gif resim yükle

Asgari ücretin kaç para olacağını açıkladı

Giriş : 13.10.2023 19:09 - Güncellenme : 13.10.2023 19:09

Asgari ücretin kaç para olacak? Bu rakam ilk kez telaffuz edildi, çünkü milyonlar heyecanlanacak. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, önümüzdeki aylarda belirlenmek üzere görüşmelerin yapılacağı asgari ücret için rakam verdi.

Milyonlarca çalışan asgari ücretteki artışının ne kadar olacağını merak ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur ve memur emeklilerine yüzde 50 civarında bir zam yapılacağını söylemişti.

Milliyet Gazetesi’ne asgari ücreti değerlendiren Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı:

“Her ne kadar sayın Bakan Işıkhan’ın yüzde 38 civarında SGK ve Bağ-kur emeklilerine zam yapılacağını tahmin etse de bu oran verilecek enflasyon farkıdır. Bunun üzerine Cumhurbaşkanımızın mutlaka refah payı artışı yapacağını, SSK ve Bağ-kur emeklilerine yapılacak zammın, asgari ücretliye yapılacak zammın yüzde 50 civarında olacağı düşüncesindeyiz. Yüzde 38 oranı enflasyon farkı ile ilgili bir oran. Enflasyon farkının da bunun üzerinde gerçekleşeceği yaklaşık yüzde 41-42 civarında gerçekleşeceği ve bunun üzerine de yüzde 7-8 puanlık refah payı artışı verileceği, SSK ve Bağ-kur emeklilerine yüzde 50 oranında artış yapılacağını öngörebiliriz. Burada yüzde 50 artışa göre en düşük SSK, Bağ-kur emeklisinin maaşının 7 bin 500 TL’den 11 bin 250 TL’ye çıkmasını öngörüyoruz.

Burada yüzde 50 artışa göre en düşük SSK, Bağ-kur emeklisinin maaşının 7 bin 500 TL’den 11 bin 250 TL’ye çıkmasını öngörüyoruz.

Bizim asgari ücretteki beklentimiz geçerliliğini koruyor. Enflasyonun üzerinde bir artış yapılacağı kanaatindeyiz.

Daha önce de belirttiğim gibi refah payı beklentisi ile birlikte yüzde 50 civarında bir artış olacaktır. 17 bin 104 TL civarında bir asgari ücretin belirleneceği kanaatindeyiz.”

 

resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER