17° Açık
  • EURO
  • DOLAR
kemeravm.gif

Bakan Nebati Enflasyon Artışının Nedenini Açıkladı

Haziran ayı enflasyon artışı sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Haziran ayı enflasyon oranlarının neden arttığını açıkladı.
EKONOMİ - Temmuz 4, 2022 5:22 pm A A

Enflasyon haziran ayında yüzde 4,95 arttı, yıllık enflasyon yüzde 78,62 oldu. Açıklanan veriler sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyon verileri ile ilgili değerlendirmede bulundu. Bakan Nebati sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘’ Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur’’ dedi.

Bakan Nebati açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

‘’ Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır.

Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır.

Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 oranında, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık.

Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.’’


Bu haber 430 kez okundu.
EKONOMİ - 5:22 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ