20° Parçalı bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Bayram namazı kılınacak mı ?

Hanefi mezhebine göre Cuma namazında aranan şartların tamamı bayram namazı için de geçerli.
GENEL - Mayıs 21, 2020 12:49 pm A A

Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, mutlaka cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir.

Bu bayram salgın hastalık nedeniyle Sabah namazından sonra Kur’an-ı Kerim okuyarak, tekbir, tehlil getirerek, zikir fikir yaparak bayram karşılanabilinir.

Kerahat vakti dediğimiz yani bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için ‘duha namazı’ kılınabilinir.

Kuşluk duha namazı zaten her zaman kılınan bir namazdır, yani nafile namazlardan birisidir. Onu kılabilir, dua edilebilir. Böylece bayramı ihya edilmiş olunabilir.

Şafi mezhebinde de asıl olan yine bayram namazının cemaatle camide kılınması . Farklı bir görüş olarak bu mezhebin içtihadının bayram namazını kaçıran insanların evlerinde tek başına veya cemaat olarak da bayram namazını kılınabilinir.Şafi mezhebine mensup olanlar böyle de amel edebilir.

 


Bu haber 1190 kez okundu.
GENEL - 12:49 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kayıt yaptıracaklar dikkat !
  İnegöl Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünden açık lise ve açık ortaokula kayıt yaptıracak olanlara uyarı geldi.
 • 02
  Beşinci Mevsim kreşinde kayıtlar başladı !
  İnegöl Belediyesi’nin sosyal belediyecilik örneği faaliyetlerinden olan Beşinci Mevsim Kreşinde 2020-21 eğitim öğretim dönemi için kayıtlar alınmaya başladı. 21-25 Eylül arasında kayıtların alınacağı kreşte, pandemi tedbirleri de üst düzeyde tutuluyor.
 • 03
  Bu maç güzel mesaj verdi !
  İnegölspor Teknik Direktörü Osman Özdemir, 0-0 biten Zonguldak Kömürspor maçına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 • 04
  Can pazarı yaşandı !
  Gece saatlerinde kırsal Cerrah mahallesinde meydana gelen kazada otomobil ile çarpışan motosiklet sürücüsü ağır yaralandı.
 • 05
  Bakan duyurmuştu.. Bugün resmen başladı !
  İçişleri Bakanı Soylu, ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin bugünden itibaren başlayacağını duyurdu.