28° Açık
 • EURO
 • DOLAR
ResimLink - Resim Yükle

Bayram Tadında

Bir esenlik yağmuru başladı. Önce gönüllerimize misafir oldu, sonra evlerimize… İftar sofralarında birlikte ezanı beklediğimiz sevdiklerimiz uzaklarda… Kalbe dokunacak küçük bir cümle kirpiklerimizin ucunda. Pamuk ipliğinde asılı duran bir damla ha düştü ha düşücek…
GENEL - Mayıs 24, 2020 9:55 pm A A

Zamane insanı tükettiği ne çok şeyin varlığını bugün bir kez daha sınadı. Kimine göre ruhunu yaşatmalıydı, kimine göre mahzun, kimine göre ise bayrama benzemiyor gibiydi. Rahmet ayı bohçasını açıp bereketinden sunduğu ne varsa güzelce düğümledi. On bir aya yetecek kadar kime ne bıraktıysa sessiz sedasız gitti. Şimdiye defalarca kez kapının çalınması, servis için koştururken tatlı telaşları, kapının önünde uzayıp giden bayramlık ayakkabıların yerini koskoca bir boşluk ve sessizlik aldı. Hiç durmadan çalan telefonlar gösterdi ki sevdiklerimizin sesine daha çok ihtiyaç duyuyormuşuz. Görüntülü aramalarda ekranı böldüğümüz karelerde bir araya gelmeyi de özlüyormuşuz.
Sitedeki çocuklardan bazıları çocukluklarının gereği bahçede. Şekerlik dolu duruyor, gelen giden yok. Tatlılar, sarmalar yerini bulsun hesabı hazır ama kimsenin eli gitmiyor şimdilik. Herkeste teskin edilebilir cümleler. “Şükür, bu bayramda böyle olsun, Kurban Bayramı’nda bir arada olalım inşallah…”

Bugün bir şey hatırladık. Koşturmaların içinde güzelliğini görmez olduğumuz ince detayları… Sarılıp kucaklaşamadığımız en yakınlarımızın sesleriyle sevgiyle sarmalandığımızı… Korkunun yeryüzünde her şeyi esaretine alabileceğini, insanın acizliğini ve en güzeli umut etmenin her koşulda en güzel rehber olarak insana yoldaşlık ettiğini… Bir şey daha hatırladık. Biz yıllardır geçmiş bayramları, eski bayramlara duyduğumuz özlemleri anlatırken, içinde yaşadığımız zaman diliminlerini pek fütursuz harcamışız. Oysa bir önce ki bayrama duyduğumuz hasret eski bayramlara duyduğumuz özlemden katbekat daha fazla…
Yaşanmasına engel olunan şeyler aslında onların anlamını daha güçlü kılar. Zaman bize bir şeyler fısıldıyor. Gözümüzü açtığımız bir bayram sabahında, duygu karmaşaları yaşıyor olsakta bugünü kendi özüyle ihya etmek lazım yalnızca… Bu vesile ile Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, sağlık, esenlik ve afiyet içinde nice bayramlara birlikte erişmeyi diliyorum.
Hayriye DURMUŞ


Bu haber 1660 kez okundu.
GENEL - 9:55 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Hareketli gece
  Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapan şahısların suç unsurları ile birlikte yakalanmalarına yönelik çalışma yapıldı.
 • 02
  İç İşleri Bakanlığı’ndan flaş açıklama !
  İçişleri Bakanlığı: “26 Eylül 2020 tarihi itibarıyla yurt ve pansiyonlarda 2 bin 157 kişi izolasyon altında tutuluyor.
 • 03
  Milletimizin yanında olduk !
  Bakan Albayrak: Milletimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz dedi.
 • 04
  Koronavirüste son dakika
  Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verileri paylaşıldı.
 • 05
  Koronavirüs aşısında bir iyi haber daha !
  ABD merkezli Johnson&Johnson (J&J), ürettiği yeni tip koronavirüs (covid-19) aşısının, klinik deneylerde virüse karşı güçlü bağışıklık oluşturduğunun gözlendiğini bildirdi.