-1° Hafif kar yağışlı
 • EURO
 • DOLAR

Çalıkuşu’nun izinden gittiler

Nuri Pakdil İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Zümresi, Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu isimli romanına konu olan Zeyniler Köyü’ne gezi düzenledi. 
Eğitim - Giriş : 28.12.2022 17:08 - Güncellenme : 28.12.2022 17:08 A A

En çok kitap okuyan öğrencilerin ödüllendirildiği geziye; Okul Müdürü Ahmet Yakışıklı, Türkçe Zümresi öğretmenleri ve en çok kitap okuyan öğrencilerle birlikte sınıf rehber öğretmenleri katıldı.

 

Zeyniler, Yıldırım ilçesi’nin Teferrüç mahallesine 3 km. mesafede küçük bir yerleşim yeri; “Beşevler Köyü” olarak da biliniyor. Reşat Nuri Güntekin’in 1922 yılında yazdığı Çalıkuşu romanının baş karakteri Feride’nin öğretmen olarak görev yaptığı köy olarak tanınmıştır.

 

Okul Müdürü Ahmet Yakışıklı’nın verdiği bilgiye göre; gezi öncesi, geziye katılan tüm öğretmen ve öğrenciler Çalıkuşu kitabını okuyup bitirdiler. Türkçe öğretmeni Zeyniler Köyünde Çalıkuşu romanının yazıldığı mekanda eserin yazılış serüvenini anlattı.

 

Okul Müdürü yakışıklı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu Roman’ını yazmaya başladığı ve romanın geçtiği yere Edebiyat gezisi düzenledik. En çok kitap okuyan öğrencilerimizi bu etkinlikle ödüllendirmek istedik. Öğrencilerimizi tebrike diyorum. Bu anlamlı geziyi projelendiren Türkçe zümresi öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

 

DOĞA, TARİH, EDEBİYAT

Burası Romanın kahramanı Feride ismine ilham olan, köydeki adıyla Feride Hala’nın yaşadığı yer. Burasıyla  ilgili o kadar çok anlatılacak  şey var ki; Doğa, tarih, edebiyat ve tabi ki kadınların başarı öyküsü. Burada Feride halanın yeğenlerinin kurduğu Kooperatifin kahvaltı sofrasına misafir olduk. Burası Çalıkuşu Kadınlar Kooperatifi’nin işlettiği çok güzel bir mekan. Kooperatife üye 40 kişi var. Çalıkuşu’nun hikayesini bir de onlardan dinledik.

 

Aldığımız bilgilere göre: “1922 yılında, o dönem Bursa Erkek Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olan ve Işıklar Lisesi’ne de derslere giden Reşat Nuri Güntekin, gezmeye gittiği köyün girişinde yer alan seyir tepeden çok etkilenir ve Çalıkuşu romanını burada yazmaya karar verir. Bu arada Seyirtepe bir tarafı tamamen Bursa manzarası diğer tarafı dağ olan büyüleyici bir yer. Seyirtepe’de kitabını yazarken Feride Hala ağaç dallarının arasından yazarı izlermiş. Sonrasında da kendisine ayran ikram etmeye başlamış. Reşat Nuri Güntekin de romanın kahramanına Feride adını verir. Ama Feride fiziksel özellik olarak daha çok romanda Feride’nin yardımcısı Munise’dir. Ufak tefek ve pembe yanaklı. Feride Hala ölünceye kadar köyden ayrılmaz. Eşinin adı Karabek. Birbirlerini çok severler ve köyde yaşanan göçe rağmen köyü terk etmezler. Köylülerin isteği de Feride Hala’nın yaşadığı evin müze olması.”

kemeravm.gif resim yükle

Bu haber 400 kez okundu.
Eğitim - 5:08 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ankara’dan İnegöl anketi!
  Ankara merkezli anket firması İnegöllüleri arayarak Milletvekilliği için öne çıkan isimler hakkında bilgi topluyor.
 • 02
  Ak Parti’de liste çalışması başladı
  AK Parti’de her seçim olduğu gibi bu seçimde de mevcut milletvekillerinin en az yüzde 50’sinin liste dışı kalması bekleniyor. Erdoğan’ın özellikle teşkilatla problemi olan, aynı il içinde diğer milletvekilleri ile sıkıntı yaşayan isimlerin üzerini çizmesi bekleniyor.
 • 03
  Son haftaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz !
  İnegöl’ün Bal ligi temsilcilerinden Doğugücü sezonun ikinci yarısına muhteşem bir başlangıç yaptı.
 • 04
  Mustafa Destici’nin acı günü !.
  Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı,  Mustafa Destici’nin babası Ali İhsan Destici, Eskişehir Şehir Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.
 • 05
  Minik Aşçıların Ellerinden ”İnegöl Köfteli Pizza”
  İnegöl Belediyesi, İnegöllü çocukların yarıyıl tatilini renklendiren etkinlik düzenleyerek 6-9 yaş aralığındaki çocukları anneleriyle birlikte İnegöl Köfteli Pizza yapmaları için Gastro İnegöl Mutfağında buluşturdu.