23° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
sikiş hikayeleri rokettube

CANMAKSAN’DAN TÜRKİYE’DE  BİR İLK

Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Canmaksan firması tarafından üretilen ve 30 dakikalık ağaç ürünün kesimi süresini 5 dakikaya indirdiği belirtilen “Taşınabilir Elektrikli Paket Kesme Makinesi (TEPKEM)”, çok sayıda ülkeye ihraç ediliyor.   İnegöl’de faaliyet gösteren ve tekstil, orman ürünleri ile gıda sektörlerine makine imalatı yapan Canmaksan, elektrikle çalışan ağaç kesim makinesi üretti. Orman ürünleri üreten […]
Güncel - Ocak 20, 2015 6:02 am A A

Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Canmaksan firması tarafından üretilen ve 30 dakikalık ağaç ürünün kesimi süresini 5 dakikaya indirdiği belirtilen “Taşınabilir Elektrikli Paket Kesme Makinesi (TEPKEM)”, çok sayıda ülkeye ihraç ediliyor.

 

İnegöl’de faaliyet gösteren ve tekstil, orman ürünleri ile gıda sektörlerine makine imalatı yapan Canmaksan, elektrikle çalışan ağaç kesim makinesi üretti. Orman ürünleri üreten fabrikalarda operatörün kesim motoru ile 30 dakikada kesimini gerçekleştirdiği tomruk, palet, ağaç paket gibi ürünler TEPKEM ismi verilen makine ile 5 dakikada kesilebiliyor. Firma yetkilisi Ozan Can, yaptığı açıklamada, ürettikleri makinenin Türkiye’de ilk ve tek olduğunu söyledi.

 

ZAMANDAN TASARRUF

Can, makinenin özellikle ağaç masif panel üreticileri, palet üreticileri, tomruk, ağaç paket kesme ihtiyacı duyan firmaların sıkıntılarına çözüm olan muhteşem bir buluş olduğunu belirterek, “Daha önceleri elde kesim motoruyla yaklaşık 28 ile 35 dakika arası süren bir paketi kesme işlerimi, TEPKEM sayesinde 4 ile 6 dakika arasında değişen süreçlere indirilmiştir. Tabii ağacın büyüklüğüne, kalınlığına, çeşitliliğine, sertliliğine göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ortalama 30 dakikadan 5 dakikaya düşen bir zaman tasarrufu vardır” dedi.

 

YORULMADAN KESİM İŞLEMİ YAPILIYOR

TEPKEM’in normal kesim motoruna oranla birçok avantajının bulunduğunu ifade eden Can, “Elektrikli olmasından dolayı herhangi bir karbonmonoksit salımı yapmaz. Özellikle kapalı alanlarda tercih edilmesinin sebebi de budur. Çünkü benzinle çalışan kesim motorlarında ortama duman yayılır. Ayrıca diğer bir avantajı ise operatöre el kesim motoru ile çok yüksek miktarda enerji sarfiyatı olur. Bizim makinemiz ile çok rahatlıkla, enerji sarf etmeden, yorulmadan kesim işlemi yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

7 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Ürettikleri ürünün 3 yıldır piyasada olduğunu ve yurt dışında 7 ülkeye ihraç ettiklerini belirten Can, “Ülkemizde daha çok Karadeniz Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’ndeki imalatçılara hizmet veriyor. Yurt dışında ise Romanya, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Letonya gibi Balkan ülkelerine, Arap ülkelerinden Suudi Arabistan ile Lübnan’a birer makine yolladık. Şu anda bayilik görüşmelerimiz devam ediyor. Avrupa’da Almanya’da yeni bir bayimizle anlaştık. Almanya’da Mayıs ayındaki Ligna Fuarına katılıyoruz. Ligna Fuarı da 2 yılda bir düzenlenen bütün dünyadan ziyaretçilerin geldiği çok ünlü ve kalabalık bir fuardır. Bu fuarda da Avrupa’yı ve Amerika’yı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

BAYANLAR BİLE RAHATLIKLA ÜRÜNÜ KULLANABİLİYOR

Makineyi kullanan bir firmanın imalat sorumlusu olan Hüseyin Sevinç ise ürünün kendilerine sağladığı birçok avantajın bulunduğunu belirterek, “Normal şartlarda bir paket ağacın kesilmesi yaklaşık yarım saat sürüyordu ve bunu bir erkeğin yapması gerekiyordu. Şimdi bayan operatörümüz bile rahatlıkla bu ürünü kullanabiliyor. Şu anda bir paketin 4’e 5’e bölünmesi yaklaşık 5 dakika sürüyor” ifadelerini kullandı.


Bu haber 1130 kez okundu.
Güncel - 6:02 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Günlük bilanço açıklandı !
  Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Bakan Koca da sosyal medya hesabından paylaştı. 
 • 02
  Alinur Aktaş Yarın İnegöl’e Geliyor !
  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yarın bir dizi açılış için İnegöl’e gelecek.
 • 03
  Kaldırımlar Otlardan Temizleniyor
  İnegöl Belediyesi, kaldırımlarda parke taşları arasından çıkarak kötü görüntü ve bozulmalara sebep olan otları temizlemek için çalışma başlattı.
 • 04
  En Kıymetli Kalemiz !
  Kent Konseyi Aile Hayatını Güçlendirme Çalışma Grubu  Bşk. Bahriye ÖGCEM son iki gündür sosyal medyada gündem olan video ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.
 • 05
  3 İsmin Vekilliği Düşürüldü !
  Uzun süredir gündemde olan 3 ismin vekilliği sonunda düşürüldü.
şanlıurfa araç kiralama