18° Açık
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.75

Çiftçi Eğitim Seminerleri Devam Ediyor

İnegöl Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kış sezonunu çiftçileri eğiterek geçirmeye devam ediyor.
Eğitim - Ocak 25, 2019 12:48 pm A A

Sanayi şehri unvanının yanında tarım potansiyeliyle de adından söz ettiren İnegöl’de, İnegöl Belediyesi’nin kış sezonunu verimli geçirebilmek adına başlattığı çiftçi eğitim seminerleri bu hafta Deydinler, Kurşunlu ve AlibeyköyMahallelerinde devam etti.

Nitelikli tarım hedefiyle kırsal mahallelerde bu alanda çalışmalarını sürdüren İnegöl Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kış sezonunu çiftçileri eğiterek geçirmeye devam ediyor. İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk EğitimMerkezi işbirliğinde gerçekleştirilen ve Aralık ayında startı verilen Çiftçi Eğitim Seminerleri, bu hafta 3 kırsal mahallede düzenlenen seminerlerle devam etti.

3 KIRSAL MAHALLEDE EĞİTİM
Kış aylarını değerlendirmek, çiftçiye devlet gücünün yanlarında olduğunu göstermek, üretilen ürünün verim ve kalitesinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen Çiftçi Eğitim Seminerleri kapsamında Salı akşamı Deydinler Mahallesinde şeftali yetiştiriciliği konusunda eğitimler verildi. Çarşamba günü Kurşunlu Mahallesinde çilek zararlıları ile yetiştirme tekniklerine ilişkin eğitimler verilirken, Perşembe akşamı ise Alibeyköy Mahallesinde hayvan yetiştiriciliği üzerine seminer düzenlendi. Eğitimlere mahalle sakinlerinin ilgisi yoğun oldu.

SİZLERE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ
Eğitimlere Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren’de katılırken, her mahallede o bölgenin özelliklerine göre konular tercih edilerek seminerler gerçekleştiriliyor. Eğitim seminerlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, “Çiftçimizin kışın nasıl yanında olabiliriz, eğitim seminerleriyle. Ama burada haddimizi aşmak değil amacımız. Burada amacımız atadan beri yapılan bir tarım var. Burada eksik aksaklıklar olabilir. Aynı zamanda da teknoloji ilerliyor ve çiftçilikle, hayvancılıkla ilgili de gelişmeler oluyor. Burada sizleri bununla buluşturmak istiyoruz. Sizlere katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

AVRUPA’DA EN ÇOK TARIM ÜRÜNÜ ÜRETEN VE İHRAÇ EDEN ÜLKEYİZ
Ülkemizde tarımla ilgili sıkıntılar olduğunu da ifade eden Yiğit; “Bu sıkıntıların birçoğu bizden, devletimizden, bir kısmı da çiftçimizden kaynaklı. Birbirimizi suçlayarak yol alamayız ülke olarak. Kim ne derse desin şuanda Avrupa’da en çok tarım ürünü üreten ve ihraç eden ülkeyiz. Dünyada da 4’üncü ülkeyiz. Bizim tarım potansiyelimiz aslında daha fazla ama biz bunu verimli kullanamıyoruz. Bunu da kullanmak için çeşitli eğitim seminerleriyle sizlerle beraber olmaya gayret ediyoruz. Amacımız da Türkiye’nin tarımına ve çiftçisine bir şeyler katabilmek. Tabi sizler bu işi biliyorsunuz ancak eksik, aksak, yanlış bilinen bir şey varsa bu bilgileri sizinle buluşturmak istiyoruz. Bu konularla alakalı İlçe Tarım Müdürlüğümüzde uzman arkadaşlarımız var. Mühendislerimizi sizlerle buluşturuyoruz. Yapılan eğitimlerin faydalı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

BAKANLIĞIN ÖNCELİKLİ VİZYONU ÇİFTÇİLERİN EĞİTİLMESİ
İlçe Tarım Müdürü İbrahim Ekren ise “Tarım Bakanlığı’mızın öncelikli vizyonu çiftçilerimizin eğitilmesi. Bizim de öncelikli işimiz bu. Sizlerin de işinizin en asgari düzeyde olduğu dönemleri tercih ederek eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Farklı köylerde farklı kurslar düzenliyoruz. Günümüzde teknolojinin değişmesiyle beraber tarım ve hayvancılıkta da teknikler ve yöntemler değişiyor, gelişiyor. Farklılıklar ortaya çıkıyor. Bizim amacımız bir nebze de olsa bu farklılıkları sizlere anlatabilmek” diye konuştu.

Bu haber 250 kez okundu.
Eğitim - 12:48 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Münür Kaner aday olacak
  İnegölspor yönetim kurulunun olağanüstü kongre kararı ardından kulisler hareketlendi. Eski başkan Münür Kaner’in aday olacağı öğrenildi.
 • 02
  Orhaniyespor transferin iddialı takımı
  Tevfik Demirhan başkanlığında yeni bir yapılanmaya giden Orhaniye Spor transfere hızlı başladı.
 • 03
  Bursa’ya şehit ateşi düştü
  Adana’da askerlik görevini yapan Şükrü Gündüz sabah saatlerinde geçirdiği beyin kanaması sonucunda şehit düştü.
 • 04
  İnegöl’de Roma mezarı
  İnegöl’de hayırseverler tarafından yapılacak okulun temel hafriyatında Roma dönemi ait mezar taşı bulunmasının ardından okul inşattı durduruldu. Bursa’dan gelen yetkililer bölgede kazı çalışmaları yaptı. Yapılan çalışmalar neticesinde yine roma dönemine ait olduğu tahmin edilen malzemeler bulundu. Yetkililer tarafından bulunan malzemeler Bursa’ya götürüldü.
 • 05
  İnegölspor olağanüstü kongreye gidiyor
  İnegölspor’un önünü açmak ve içinde bulunan sıkıntılı süreci aşabilmek adına yönetim kurulu geçtiğimiz çarşamba günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısında olağanüstü kongre kararı aldı.