19° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Çiftçiliğin De Yöneticiliğinde Her Yönünü İyi Bilirim.

01 Şubat 2015 tarihinde yapılacak ziraat odası kongresinde tekrar aday olacağını belirten Sezai Çelik, yaptıklarını, yapacaklarını ve hakkındaki iddiaların cevaplarını gazetemizle paylaştı. Ne söz verdiysek yerine getirdik diyerek konuşmasına başlayan Çelik: Delege seçimlerimiz tamamlandı. Seçim tarihini 01 Şubat 2015 olarak belirledik şimdiden hayırlı olsun. Ben ve yönetimim ne söz verdiysek yerine getirdik, yeni dönemde yapacaklarımızla […]
Güncel - Ocak 14, 2015 1:14 pm A A

sezai çelik copy

01 Şubat 2015 tarihinde yapılacak ziraat odası kongresinde tekrar aday olacağını belirten Sezai Çelik, yaptıklarını, yapacaklarını ve hakkındaki iddiaların cevaplarını gazetemizle paylaştı.

Ne söz verdiysek yerine getirdik diyerek konuşmasına başlayan Çelik:
Delege seçimlerimiz tamamlandı. Seçim tarihini 01 Şubat 2015 olarak belirledik şimdiden hayırlı olsun. Ben ve yönetimim ne söz verdiysek yerine getirdik, yeni dönemde yapacaklarımızla alakalı planlarımızı, projelerimizi delegelerimizle ve kamuoyuyla düzenleyeceğimiz yemekte paylaşacağım. Biz hazırız, ekibim hazır, kadromuz hazır yaptıklarımızın çok üstünde yapacaklarımızla göreve tekrar talibiz. Bu güne kadar İnegöl’ün tüm dinamikleriyle uyumlu ve pozitif çalışmalarda bulunduk, herkesle iyi geçindik popilizimden uzak, üyelerimizin çıkarlarını koruduk kolladık. Her kesimden ciddi destek alıyoruz yolumuza devam edeceğiz.
Hakkındaki çifti bile değil iddialarıyla ilgili görüşlerini de paylaşan Çelik:
Çiftçi olmadığım çiftçinin derdinden anlamaz gibi asılsız ithamları gecen secimler dede çok duydum. Ben kara sapan kullanmış, çobanlık yapmış bir insanım patoz makinesiyle harman yapmış bir adamım, çiftçiliğin her yönünü iyi bilirim. Tabi bu makamlarada bu mevkilerde tarlaya gidip çalışmam olanaksız, bu makamın bana yüklemiş olduğu sorumlulukları var, üyelerimizin sorunları var, bu sorunların ilgili yerlere taşınması var, bu süreçler tarlaya gidip çalışmamızı engelleyen unsurlar. Diğer aday çiftçilik yapmış mı? Memur bir arkadaşımız, ben 1994 yılından bu yana 10 yıl muhtarlık, muhtarlıktan bu yana ziraat odası bünyesinde farklı görevlerde bulunmuş bir insanım, kısacası çiftçiliğin en iyisini bilirim, tecrübelerimle bu odayı en iyi yönetirim.
Kar yağışından etkilenen seralar hakkında son durumu değerlendiren Çelik:
Seracılık İnegöl’de yeni yeni gelişiyor bizde oda olarak bu sektörün geliştirilmesi adına teşviklerde bulunduk bulunuyoruz. Seracılıkta böyle kar yağışına dayanan sera yok, ne yapmak gerekiyordu kar yağışı sürecinde orada olup biriken karların temizlenmesi gerekiyordu, tabi kimse böyle kar yağışını beklemediği için hazırlıksız yakalandı, artı çok soğuk olduğu için ve seraların yanlarında kalabilecekleri yerleri olmadığı için çiftçilerimiz temizleme işlemini yapamadılar.
Seraların sigortalanamamasını eksiklik olarak gören Çelik:
Seracı arkadaşlar sigorta yaptırmak için ilçe tarım müdürlüğüne başvurmuşlar ama, eksiklerinden dolayı örtü altı numarası alamamışlar. Yalnız yenişehirde aynı şartlardaki seracılar sigortalarını yaptırabilmişler, buradaki arkadaşlar bu durumu ilçe tarım müdürlüğüne bildirmelerine rağmen sigorta yaptıramamışlar. Çiftçilerimiz bu durumu bize iletselerdi, vekilimiz Hüseyin şahin beyde söyledi bu konuyu bir şekilde çözerdik, neticede bireysel yapılan sigortalama işlemlerinin olup olmadığını biz bilemeyiz. İrtibatsızlık sorunun çözümünü engelledi.
Zaralar karşılanmalı diyen Çelik:
30 dönüm seramız var. Hava şartları Türkiye’nin farklı birçok bölgesinde seralara zarar verdi, zararlar karşılanmalı veya borçlar ertelenmeli. İnegöl de seracılık yeni gelişiyor bu işe yeni giren çiftçiklerimizin hevesleri kırılmamalı, kredilerin en az 3 yıl ertelenmesini istiyoruz, ayıca kaymakamımızla görüştük sosyal yardımlaşma fonundan da kısmi yardım yapılacak ama, dediğim gibi ilaç olacak olan borç ertelemesidir. Vekilimiz Türkiye genelinde olduğu için bu konuyu meclise taşıyacağını bizlere söyledi inşallah olumlu sonuç bekliyoruz.
Desteklemelerde yanlışlıklar var görüşünü savunan Çelik:
Desteklemeler uygulanmaya başladığından bu yana söylediğimiz bir şeyler var, ama dinletemiyoruz her ürüne destekleme yapılacağına sadece mazota ve gübreye destekleme yapılmalı diyoruz. Böylece hiç çiftçilik yapmadan para alınmanın da önüne geçilir. Havzalara göre desteklemede çok önemli, bu uygulananında kısa sürede hayata geçmesini istiyoruz.
Çiftçilerimiz için çok önemli olan laboratuarı da ilçemize kazandırmanın mutluluğunu taşıdığını belirten Çelik:
Çiftçilerimiz için çok önemli olan analiz laboratuarımızın açılışını 16 Ocak 2015 tarihinde genel başkanımız Şemsi Bayraktar ve milletvekillerim izinde katılımıyla açacağız, eksikliğini çok hissettiğimiz bir hizmet yaklaşık 300 bin liralık bir yatırımla ilçemize kazandırdık. Toprak, bitki ve sularımızın analizlerini artık ilçemizde yapabileceğiz çiftçilerimize hayırlı olsun.
Kongremizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum, tüm ilçe halkımızı ve üyelerimizi kongremize davet ediyorum.


Bu haber 1750 kez okundu.
Güncel - 1:14 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitler Anıtı’na özel sergi salonu
  Bursa Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl 19 Eylül Gaziler Günü’nde ziyarete açtığı Mihraplı Şehitler Anıtı’na, bu yıl da kahramanlık mücadelesinin fotoğraf, canlandırma maketler ve şehit aileleri tarafından bağışlanan özel eşyaların sergilendiği ayrıcalıklı bir sergi salonu kazandırdı.
 • 02
  İNEGÖL BELEDİYESPOR:3 BURSA BÜYÜKŞEHİR BLD.SPOR:0
  AXA Sigorta Efeler Ligi ekiplerinden İnegöl Belediyespor, İnegöl Spor Salonu’nda ağırladığı Bursa Büyükşehir Belediyespor’u 3-0 mağlup etti.
 • 03
  Türkiye kritik süreçte!
  Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verileri paylaşıldı.
 • 04
  Bu Kez Adımlar Temizlik İçin Atıldı
  İnegöl Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında DOSTUM merkezinde temizlik farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Hem temiz şehir vurgusunun yapıldığı hem de 3 kilometrelik hattın yürünerek ‘Hayatına Hareket Kat’ mesajının verildiği etkinlikte, toplanan onlarca torba çöp temizlik konusundaki vahameti de gözler önüne serdi.
 • 05
  Motosiklet şarampole uçtu !
  İnegöl’e bağlı kırsal Ortaköy Mahallesi yolu üzerinde meydana gelen kazada, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybeden bir motosiklet şarampole uçtu. Kaza sonucu 2 kişi yaralandı.