20° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
sikiş hikayeleri rokettube

DEĞİŞİKLİKLERİN NEDENİ DAHA KALİTELİ BİR EĞİTİM İÇİN

Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat üniversite sınav başvurularında ve puanlamalardaki değişiklikleri ve İnegöl işletme fakültesinin almaya hak kazandığı t.s.e belgesinin sürecini gazetemizle paylaştı. 2015-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2015-ÖSYS), 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında başvuruların alınması ile başlayacağını belirten dekan Canbolat “artık parayı veren değil de puanı yeten vakıf […]
Eğitim - Ocak 20, 2015 7:24 am A A

Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat üniversite sınav başvurularında ve puanlamalardaki değişiklikleri ve İnegöl işletme fakültesinin almaya hak kazandığı t.s.e belgesinin sürecini gazetemizle paylaştı.

2015-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2015-ÖSYS), 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında başvuruların alınması ile başlayacağını belirten dekan Canbolat “artık parayı veren değil de puanı yeten vakıf üniversitelerinde tıp veya hukuk okuyacak” dedi, açıklamalarına devam eden dekan Canbolat:  “Bu düzenlemeden önce sınava girecekler önce parayı yatırıyorlar sonra dekontla beraber başvuruyorlardı, şimdi ise başvuru yapılacak ve sonra bir süre içerisinde para yatırılıp sınav giriş süreci bitirilecek. Böylelikle hem yoğunluk hafifletilecek hem de sınava gireceklere daha sade başvuru süreci uygulanmış olacak. Ö.S.Y.M. sürekli özellikle 7–8 yıldan bu yana her yıl değişiklikler yapıyor, Ö.S.Y.M başkanının da belirttiği gibi hak ve adaletli sınavlar yapılmak isteniyor.

Ayrıca Y.Ö.K. ilgilendiren bir husus, vakıf üniversitelerinin çoğalmasıyla bir sorun meydana çıktı, sınavı kazanıp ta devlet üniversitelerine yerleşemeyenler düşük not almış olsallarda parayla vakıf üniversitelerinde tıp, hukuk bölümü gibi alanlarda eğitim alabiliyorlardı. Şimdi vakıf üniversitelerinde de bu bölümlere parayla da olsa belli bir not zorunluluğu getiriliyor. Öğrenci kalitesine önem veriliyor” dedi.

 

Şeffaflığın ve akademik kadronun önemine dikkat çeken dekan Canbolat:

“Tercih ve şeffaflık üzerinde de yenilikler var, artık üniversiteler öğrenci alımları dönemlerinde okullar eğitim kadrolarını da açıklayacaklar. Akademik kadro örgencilere tanıtılacak, yerleşmek isteyenler akademik kadronun kalitesine göre kayıt yaptıracaklar. Öğrenciler akademik kadro eksikse başka yerlere kayıt yaptıracaklar, zaten akademik kariyeri olmayan kişilerin üniversitelerde ders vermelerinin çokta etkisi olmuyor, bu da dikkat çekici bir yenilik” dedi.

 

Türk Standartları Enstitüsünün vermiş olduğu belgenin kendilerine ve öğrencilerine büyük motivasyon katacağını belirten dekan Canbolat: “İSO 9001–2008 kriterlerine uygunluk oranı ile ilgili Türk Standartları Enstitüsüne 6 ay kadar önce münacatta bulunduk.

Geçen hafta T.S.E. den gelen bir heyet okulumuzda bir gün boyunca çalıştı ve karar olumlu çıktı belgeyi almaya hak kazandık. Bu belgeyi almamızda ki en önemlisi şu 3 husustu;

1.Bütün idari birimlerde kalite standartlarına uygunluğun oluşmuş olma önemi ve özelliği

2.Eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde ki başarılı ortam

3.Yönetimin öğrenci ve çalışanlarıyla olan iletişimin çok iyi olması, bu 3 husus belgeyi almamızda ki en önemli faktörler olmuşlardır.

Biz kurumsulaşmayı öne çıkardık, daha şeffaf olduk, istişareye önem verdik. Şu an itibariyle 10 öğretim görevlisi var araştırma görevlilileri, idari personel ile birlikte kadromuzu oluşturduk hizmet vermeye devam ediyoruz” dedi.

 

Zaman zaman basına da yansıyan kantin konusunda da açıklamalarda da bulunan dekan canbolat “kantin konusunda bir sıkıntı yok tam tersi öğrencilerimizde memnuniyet var” diyerek açıklamalarına devam etti dekan Canbolat: “Kantin konusuyla alakalı farklı bir durum var okulumuzda kantin işletme şartlarını ve ihalelerini rektörlüğümüz yapıyor, rektörlüğe bağlı bir konu bu, yaşanan tecrübeler var, kantin konusunda ihaleleri alanlar kar yapamamaktan ya da farklı nedenlerden bir süre sonra hizmet yapamaz duruma geliyorlar. Hal böyle olunca, rektörlüğümüz yine ihale yoluyla yiyecek içecek otomatları koydu, öğrencilerimizden de memnuniyet var, tabi sıcak tost veya yiyecek isteme durumu da var, bu durumu da zaman zaman yönetim olarak ikramlarla karşılıyoruz” dedi.

2 yıldır Yüksek lisans programları açtıklarını ve ilçemizden de katılımlar olduğunu belirten dekan Canbolat: “2 yıldır yüksek lisans programları açtık, ilk yıl tezsiz, ikinci yıl tezli. Tezsiz lisans programlarından 6200 tl alıyoruz iki taksit halinde, kişi 2 dönem ders görüyor 1 dönem proje yazıyor, 1,5 yılda bitiriyor bu lisans kişinin mesleğinde önem arz ediyor, akademik özelliği bulunmuyor. Tezli lisans için ales puanı gerekiyor yine 2 dönem ders 1 dönem proje yazılıyor.

4 yıllık fakülte mezunu herkes tezsiz yüksek lisans için, uluslar arası ticaret ve muhasebe denetim programlarına başvurabilirler. Önümüzdeki yıl, sağlık kuruluşları yöneticiliği programımızda onaylandı, sağlık kuruluşlarında görev almakta olan 4 yıllık mezunlar başvuru yapabilirler” diyerek açıklamalarını bitirdi.


Bu haber 1310 kez okundu.
Eğitim - 7:24 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kritik uyarı !
  Uzmanlar uyardı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin Normalde  mayısın ortalarında görülmeye başlarken, bu yıl nisanın sonlarında başladı. Geçmiş 2-3 yıla göre vaka sayısında da bir miktar artış var.
 • 02
  Çarşıda Yüzler Gülüyor !
  Koronavirüs tedbirleri kapsamında Mart ayı sonlarında dükkanlarını kapatan çarşı esnafı, yeni sosyal hayat kuralları kapsamında Bursalılara hizmet vermeye başladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da çarşı esnafını ziyaret ederek hayırlı ve bol kazançlar diledi.
 • 03
  Bursa Valiliğinden Flaş Açıklama Geldi !
  Bursa Valiliği yeni il hıfzısıhha kurulu kararlarını açıkladı.
 • 04
  İnegöl’lü Galerici Bursa’da Öldürüldü !
  İnegöl’de Galericilik yapan Hayrullah Yücel Çalışmaz Bursa’da otomobiliyle seyir halindeyken yanında bulunan ve kimliği henüz belirlenemeyen kişi yada kişiler tarafından tabancayla vurularak öldürüldü.
 • 05
  Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı !
  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, NTV’de konuk olduğu bir yayında 1 Haziran’dan itibaren başlayan yeni normalleşme süreci ve koronavirüs salgınının Türkiye’deki seyri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
şanlıurfa araç kiralama