17° Açık
  • EURO
  • DOLAR
kemeravm.gif

Demir fiyatlarının düşmesi konut fiyatlarını düşürmez !

İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, maliyetlerin çok yüksek olduğunun altını çizerek demir fiyatının düşmesinin konut fiyatlarında bir düşüş sağlanmayacağını belirtti.
EKONOMİ - Temmuz 2, 2022 7:50 pm A A

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre inşaat maliyet endeksi son bir yılda yüzde 107 arttı. Aynı dönemde inşaat malzemeleri yüzde 134; işçilik maliyeti ise yüzde 44 artış gösterdi. Üst üste gelen artışların ardından demir fiyatındaki bir haftalık düşüş, akıllara ‘Ev fiyatlarında bir düşüş yaşanacak mı?’ sorusunu getirdi.
Konu ile alakalı görüşlerini aktaran İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu şu ifadeleri kullandı;
”DEMİRİN DÜŞMESİ EV FİYATLARINI DÜŞÜRMEYECEK”

“Demir fiyatlarındaki düşüşün konut maliyetlerini etkileyeceğini düşünmüyorum. Bir haftalık sürede inşaat demir fiyatları düşüşe geçti, ancak bu düşüş yeterli olmadı. Çünkü demir fiyatları 1 haftalık düşüşün ardından küçük küçük adımlarla yine yükselme eğilimine girdi. Öte yandan hurda fiyatlarında yeniden bir artış var. Tek başına demir fiyatlarının düşmesi inşaat maliyetlerinde yüzde 7 gibi bir rakama denk gelir. Betondan seramiğe kadar diğer malzemelerde de düşüşe ihtiyaç var. Dolayısıyla bütün kalemlerde indirim olması halinde konut fiyatlarında düşüş olacaktır” dedi.


Bu haber 600 kez okundu.
EKONOMİ - 7:50 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ