İnegöl'ün Anlık Haber Kaynağı. İnegöl'ün Sesi. En Son Haberler, Canlı Yayınlar, Fotoğraf ve Video Galerileri İle İnegöl'ün Gündemi Burada...

07 Aralık 18:33 İnegöllüler dikkat sarı uyarı yapıldı !

resim yükle kemeravm.gif resim yükle

Emekliye çifte zam geliyor!

Giriş : 04.11.2023 14:42 - Güncellenme : 04.11.2023 14:42

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği yeni yıl zammıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Emekliye çifte maaş geleceği öğrenildi. İşte ayrıntılar.

Sabah’ta yer alan habere göre, 2023 yılının son 2 aylarına girilirken emekliye zam için çalışmalar hız kazanıyor. Bu zam düzenlemelerinin temelini Ekim ayı enflasyon oranı oluşturuyor ki TÜİK tarafından açıklanmıştı. Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Vedat Işıkhan’ın koordineli çalışmaları sonucunda yapılacak düzenlemelerle, emekli maaşlarına önemli artışlar sağlanacak. 7.500 TL olarak uygulanan ‘en düşük emekli maaşı’ artacak ve Ocak zammıyla birlikte tüm emekli maaşlarına zam yapılacak.

Özellikle refah payı hariç 4 aylık zam oranı kesinleşti ve ekonomistler ile Merkez Bankası’nın yıl sonu tahminleri de ortaya çıktı. Yeni ekonomi yönetimi, mali disiplin ve enflasyon kontrolü konularında belirli bir yol haritası çizmiş durumda. Özellikle OVP’nin Türkiye Yüzyılı’nın ekonomik temellerini atması ve mali disiplin uygulanması sonrasında, emekliye zam düzenlemesi öncelikli bir gündem maddesi haline geldi.

Refah payı hariç beklenen enflasyon rakamlarıyla örnek bir hesap yapacak olursak;

10.000 TL kök maaşı olan bir vatandaşın maaşı bu hesaplanan rakamlara göre 13.776 TL’ye yükselecek. Bu rakama yüzde 4’lük ek ödeme ilave edilecek ve emekli vatandaş hesabında 14.327 TL’yi görecek.

EMEKLİLER İÇİN ÇİFTE DÜZENLEME YAPILACAK

Emekli maaşı zammı için düzenleme 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmesi sonrası Ocak ayının ilk yarısında gerçekleşecek. Bu dönem 7.500 TL olarak uygulanan taban aylık da yeniden belirlenecek.

7500 TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Burada diğer zam oranlarından bağımsız olarak resen karar veriliyor. Örneğin yüzde 40 zam yapılması durumunda SSK ve Bağ-Kur en düşük emekli maaşı 10.500 TL olacak. Yüzde 50 zam yapılması durumunda ise 11.000 TL’yi aşacak.

resim yükle resim yükle resim yükle

SON HABERLER