21° Kısa süreli yağmur
  • EURO
  • DOLAR

Erdoğan Kabine toplantısı sonrası açıkladı !

Koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken, 1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinde dokuz gün geride kaldı. Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 3  ay sonra ilk kez yüz yüze toplandı. 
GENEL - Haziran 9, 2020 7:38 pm A A

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları;

En güzel sevda ve dava şiirlerinin merhum Karakoç’un hatırlatmasını yeni nesillere armağan ediyoruz. Merhum Zarifoğlu’nun mücadelesini de gençlerimize emanet ediyoruz. Şairi yazarı azalan bir millet kalbi ve damarları kuruyan bir insan gibidir. Bir süre sonra yok oluşu kaçınılmazdır. Merhum Karakoç’un hatırasını yaşatmasını yeni nesillere emanet ediyoruz.

Değerlerimize iyi sahip çıkarken, yeni değerleri yaratmanın da çabası içerisindeyiz.

Uzun bir aradan sonra yüz yüze gerçekleştirdiğimiz toplantı sona erdi. Toplantımızda normalleşme takvimi çerçevesinde attığımız adımların çok yönlü değerlendirmesini yaptık. En az kısıtlama, can kaybı ve ekonomik sıkıntıyla atlattığımız bir gerçektir.

Bu virüsün kökü tamamen kazınana kadar maske, mesafe ve temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlemeliyiz. Tek başına salgını yenmesi yetmiyor. Dünyanın tamamının da aynı başarıyı gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu gerçeğe kendimizi alıştırmalıyız.

Bu mücadelede ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz. Yeni açtığımız hastanelerimizin yatak ve yoğun bakım kapasiteleri pek çok ülkenin hastanelerinin toplamıyla yaraşacak düzeyedir. Yeni sağlık sistemimiz dünyaya örnek olmuştur. 

Bir milyon yüz bini bulan sağlık ordumuzla vatandaşlarımızın yanındayız. Elbette zaman zaman istemediğimiz görüntülere şahit oluyoruz. Bu tür olumsuzlukların istisnaya dahil olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin bu tarihi fırsatı kaçırmaması için her şeyi yapacak, her mücadeleyi yürüteceğiz.

Her şey çok farklı gelişecek. Milletimden hem yeni dönemin kurallarına uyarak hem de işlerine sıkı sıkıya sarılarak bu sürece destek vermesini istiyorum.

Evlatlarımıza 2053 ve 2071 vizyonlarını gerçekleştirebilmeleri için büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında adeta son dönemece giriyoruz.

Bilindiği gibi halen devam eden kısıtlamaları gelişmelere göre değerlendiriyoruz.

Bu haftadaki toplantıda aldığımız kararlar,

Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22.00’den 24.00’e uzatılmıştır.

Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir.

65 yaş üzeri vatandaşlarımız her gün 10 ila 20 saatleri arasında dışarı çıkabilecektir. 

18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kalkmıştır.

Nikah salonları 15 Haziran’dan itibaren düğün salonları ise 1 Temmuz’dan itibaren hizmet vermeye başlayabilecektir.

Beş buçuk milyon ailemize biner liradan yardımda bulunduk. Kısa çalışma ödeneği ile işletmelerimizin çalışanlarının maaşlarına destek olduk.

Çalışan sayısı da 1 milyonu buldu.


Bu haber 1010 kez okundu.
GENEL - 7:38 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ