17° Açık
 • EURO
 • DOLAR
kemeravm.gif

EYT’de 3 Formül Ortaya Çıktı 6,5 Milyon Kişiyi Kapsıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamada bakanlık bünyesinde EYT için bir çalışma grubunun oluşturulduğu belirtilerek yol haritası açıklandı. Konuyla alakalı EYT’de 3 formül ortaya çıktı, nedir onlar?
EKONOMİ - Temmuz 20, 2022 2:09 pm A A

Milyonlarca vatandaş uzun zamandır emeklilik hakkında yapılacak çalışmayı beklerken Bakan Vedat Bilgin’den dün heyecanlandıran bir açıklama geldi. Bakan Bilgin, “Bakanlık bünyesinde çalışma grubu oluşturduk. Maliye Bakanlığı da sürece katılacak. En uygun formülü devreye sokacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Bilgin’in açıklamaları sonrası birkaç alternatif ve önerinin değerlendirildiği, çalışma kapsamında sendikalarla diyalog halinde olunacağı belirtiliyor. Üzerinde henüz karar kılınmış resmi bir formül olmasa da gelen talepler ve dünyadaki örneklerine bakılarak bazı formüller üzerinde duruluyor.

İşte EYT’de En Çok Konuşulan Formüller

1- 15 yıl çalışma süresi 3600 prim gününü dolduranlarda ve 8 Eylül 1999 öncesi sigortası olanlarda emeklilik için yaş şartı aranmaması öncelikli talep. Bu formüle göre 6,5 milyon kişi düzenlemeden yararlanacak.

2- Erkeklerde 25 yıl ve 9 bin prim, kadınlarda 20 yıl ve 7 bin 200 primin tamamlanması halinde yaş şartına bakılmadan emeklilik formülü.

3- Eylül 1999’da çıkan yasa çerçevesinde emeklilik yaşını doldurmak için beklenen sürenin yarı yarıya azaltılması ve yüzde 2 maaş kesintisiyle erken emeklilik formülü de değerlendirilen başlıklardan biri.

 

Alternatiflerin her biri maliyetleriyle birlikte değerlendirilecek ve uygun olanlar hakkında daha fazla mesai harcanacak.


Bu haber 560 kez okundu.
EKONOMİ - 2:09 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Korkutan Deprem !
  Yalova’da 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Bursa dahil olmak üzere birçok şehirde hissedildi. 17 Ağustos’a bir hafta kala gerçekleşen deprem panik yarattı.
 • 02
  Kahreden olay talihsiz işçi hayatını kaybetti !
  Bursa’nın Gemlik ilçesinde faaliyet gösteren bir fabrikada meydana gelen olayda, amonyak zehirlenmesi sonucu 1 işçi hayatını kaybetti.
 • 03
  İnegöl’de takla atan araç dereye uçtu !
  Mesudiye Mahallesi’nde meydana gelen kazada, kontrolden çıkan otomobil takla atarak dere yatağına uçtu. Ağır hasar alan otomobilde sürücü, kazayı yara almadan atlattı.
 • 04
  Nureddin Nebati: Benzinin 22 liraya düşmesi neden manşetlerde yok?
  9-10 aylık süreçte 7 TL seviyesinden 30 TL seviyesine dayanan akaryakıt fiyatlarında son dönemde yaşanan indirimlerden bahseden Nebati, zamların manşete çıkarken indirimlerin çıkmadığını söyleyerek sitem etti: “Motorin 22 liraya indi manşetlerde yok. Benzin 22 liraya düştü altyazı geçiyor…”
 • 05
  Gram altında 1600 lira için tarih verdi !
  Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş güncel dolar ve altın fiyatları hakkında yorum yaptı. Memiş gram altınında 1600 TL olacağı tarihi paylaştı.