16° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
resim yükle

‘EYT’de kritik iki değişiklik gündemde’ iddiası

Haftaya Meclis’e gelecek Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin iki kritik değişiklik yapılacağı iddiası gündeme geldi.
EKONOMİ - Giriş : 24.02.2023 23:58 - Güncellenme : 24.02.2023 23:58 A A

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan iki büyük depremin ardından Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin iki kritik değişiklikle TBMM gündemine geleceği iddia edildi.

Sabah Gazetesi’nden haberine göre; dört maddeden oluşan EYT yasası komisyonda değiştirilmeden kabul edilmişti. Ancak Genel Kurul’da bazı değişikliklerin olabileceği noktasında beklentiler de bulunuyor.

PRİM ŞARTI DEĞİŞEBİLİR

Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem’in aktardığına göre, iki kritik değişiklikten biri, EYT’li SSK’lılar için kademeli prim şartının 5 bin güne indirilmesi olacak.

Daha önce komisyondan geçen EYT düzenlemesinde ise, ‘mevzuata’ göre emeklilik şartı getirilmişti.

YAŞ ŞARTI GÜNDEMDE

Yine Genel Kurul’a gelecek EYT düzenlemesinde kısmi emeklilik için de yaş şartının 8 Eylül 1999 öncesinde olduğu gibi kadınlarda 50 erkeklerde 55 olması isteniyor.

Daha önce yapılan açıklamada 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar, yaş şartına bakılmadan prim günü ve sigortalılık süresini doldurduklarında emeklilik hakkı kazanacaktı.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN EYT’LİLERİN AİLELERİ BAŞVURU YAPABİLECEK

Öte yandan EYT’liyken depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine de bu hakkı aileleri tarafından kullanılabilecek.

resim yükle kemeravm.gif

Bu haber 680 kez okundu.
EKONOMİ - 11:58 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘Muharrem İnce’ planı: Bakanlık teklif edecek
  Ankara kulislerinde konuşulanlara göre, 6’lı koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi’ni saflarına çekmek için Genel Başkan Muharrem İnce’ye bakanlık teklif edecek.
 • 02
  En düşük emekli maaşında ‘kök aylık’ bilmecesi !
  En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltileceği duyuruldu ancak emekli temmuz ayı geldiğinde 7 bin 500 TL üzerinden değil, şu anki mevcut aylığı üzerinden zam alacak. Emeklilerin kök aylığının değişmediği bu düzenleme ile yalnızca 2 bin TL’lik Hazine desteği verilmiş olacak.
 • 03
  İnegöllüler dikkat kar geliyor
  Meteoroloji’den hava durumu ile ilgili son dakika uyarıları geldi. Meteoroloji özellikle yeni hafta için kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaparken İnegöl genelinde ise etkisini gösterecek yeni bir soğuk hava dalgasının olduğu belirtildi. Pazartesi günü İnegöl’de 23 dereceye kadar çıkacak sıcaklıkların Çarşamba günü 3 – 4 derecelere gerilemesi bekleniyor. İşte hava durumu ile ilgili son dakika haberinin detayları..
 • 04
  Araç sahipleri dikkat !
  Araç sahiplerini yakından ilgilendiren ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca hazırlanan “7440 Sayılı Kanunun 10’uncu Maddesinin Yedinci Fıkrasına (Araç Muayenelerine) Dair Tebliğ (Seri No: 1)” Resmi Gazete’de yayımlandı.
 • 05
  İftar Sonrası Çaylar İnegöl Belediyesi’nden
  11 ayın sultanı Ramazan ayında çeşitli etkinlikler düzenleyen İnegöl Belediyesi, geleneksel hale gelen iftar sonrası çay hizmeti bu yıl da devam ediyor.
resim yükle
resim yükle