17° Orta şiddetli yağmur
 • EURO
 • DOLAR
RMoNs.gif

Faizsiz Konut ve Taşıt İçin Yeni Dönem Başladı !

Faizsiz ev ve araba alma sisteminde düzenleme yapıldı. TBMM’de kabul edilen düzenleme ile artık sermaye zorunluluğu geldi ve cayma bedelinin iadesinde önemli karar verildi.
EKONOMİ - Mart 6, 2021 11:47 am A A

Faizsiz ev ve araba sisteminde yeni dönem.

TBMM Genel Kurulu’nda , tasarruf finansman şirketlerinin denetim altına alınmasını öngören düzenleme yasalaştı. Önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek söz konusu düzenleme ile birlikte faizsiz ev ve araba sisteminde düzenlemeler yapılacak.

30 senenin ardındna yapılan düzenlemenin detayları şu şekilde:

 

Söz konusu sistemle ev ve araba sahibi yapan şirket sayısının 34 olduğu açıklandı. Yasaya göre bu şirketlerin asgari sermaye tutarı 100 milyon lira olacak. Müşteri ise sözleşmeyi imzalamasından sonraki 14 gün içinde sistemden ayrılmak isteyebilecek.

Müşterinin 14 gün içinde sözleşmeyi iptal etmesi ve vazgeçmek istemesi nedeniyle tüm paraları geri ödenecek. Bunun yanı sıra finansman sözleşmesinin tasarruf döneminin bitimine kadar sözleşmenin fesih hakkı olacak. Bu çerçevede yapılan fesihler sonrası katılım bedeli şirketlerde kalacak. Müşterinin diğer ödemeleri geri verilecek.

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 1980 kez okundu.
EKONOMİ - 11:47 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  BAŞVURULAR BAŞLADI!
  Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesini uygulayan İnegöl Şehit Fevzi Başaran Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje okulunun 5. sınıfına alınacak öğrencilerin gireceği öğrenci seçme sınavı başvuruları başladı.
 • 02
  İnegöl’ün giriş ve çıkışlarında sıkı denetim !
  Pandemi kapsamında şehirlerarası yolculuğun yasaklanmasıyla beraber İnegöl Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İnegöl’ün giriş ve çıkışlarında göz açtırmıyorlar.
 • 03
  Federasyon Başkanı hayatını kaybetti !
  Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
 • 04
  Yasağa uymayanlara ceza yağdı !
  İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 33 bin 811 kişiye adli işlem uygulandığı bildirildi.
 • 05
  HAYIR DUASI !
  Pencerede bir rüzgarın ahengi, ömürde bir hüzün esintisi… Bekleyişler, gelmeyenler, gelemeyenler… Dünya ne garip bir sahne… Bolluğuna erişilen her şey ziyan, boşluğu hissedilen her şey ulaşılmaz. Birinin yarasına şifa vesilesi, birinin gönlüne dokunulan sözler silsilesi…