17° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
ResimLink - Resim Yükle

Fikret Fidan açıkça sordu !

İyi Parti İnegöl İlçe Başkanı Fikret Fidan Yeni Yörük mahallesinde yapılan katı atık depolama tesisleri ile ilgili yazılı bir basın açıklması yaptı.
GENEL - Haziran 7, 2020 5:35 pm A A

Fidan yazılı açıklamasında şu sözlere yer verdi ” Sn. AKTAŞ , 2014 Yerel Seçimlerinden önce ,’’Büyükşehir Belediye Kanunu  ile İnegöl’ün hizmete doyacağını’’ dile getirmişti.

Müstafi başkan Sn. ALTEPE, 2014 Yılı Ocak ayında ‘’İnegöl Markası Büyükşehir ile güçlenecek’’ demişti.

Yine S. Aktaş , 2018 Mart ayında ‘’İnegöl Büyükşehir ile daha da güzelleşecek ‘’demişti.

Büyükşehir Belediye Kanunu methiyelerine daha bir çok örnek sayabiliriz aslında ama bir önemi kalmadı. Çünkü Sn. Aktaş’ın  bu kanun sayesinde büyükşehirden İnegöl’e getirdiği tek yatırım ÇÖP oldu! Dikkatinizi çekmek istiyorum. Tesisin rantı Büyükşehirin, Çöpü Büyükşehirin! Peki  İnegöl’ün payına düşen ne?

Elbette yatırımlar yapılacak. Elbette katı atık depolama alanı da  bir yere kurulacak. Yatırıma asla itirazımız olmaz, olamaz. Biz cefası bize kalan yatırımların sefasını büyükşehirin çekmesine itiraz ediyoruz. İşte bu yüzden bizleri yatırım karşıtı gibi göstermek halkı kandırma çabasından başka bir şey değildir.

Gelin bir de Sn. Aktaş’ın geçen ay konu ile alakalı söylediklerine bakalım. Tesisi ve Yenikent’ten çekilmeyi şöyle anlatıyor: “Şehrin batısındaki çöp kamyonlarının neden olduğu trafik, gürültü ve görüntü kirliliği bir miktar azalmış olacak!” Yani mealen diyor ki; Bursa’nın batısındaki çöp kamyonlarının sebep olduğu trafik, gürültü ve görüntü kirliliğini İnegöl’e aktarıyoruz! Çöpü de cabası!

Allah aşkına birileri de Katı Atık Depolama Alanının  İnegöl’e faydasından bahsetsin biz de alkışlayalım!

Şimdi  sormak istiyoruz. İster Sn. Aktaş ister Sn. Taban hangisi isterse cevabını o versin!

-Bursa’nın batısını kurtardığınız Çöp kamyonu trafiği, gürültüsü ve görüntü kirliliğinden İnegöl’ü nasıl kurtaracaksınız?

-Çöpün kokusunu, kamyonun gürültüsünü, trafiğini çeken İnegöl neyin sefasını sürecek?

-Zaten İznik ve Yenişehir’in çöpü İnegöl’e geliyordu. Şimdi Gürsu, Kestel ve Yıldırım’ın çöpü de gelecek. Yenikent kapanacağına göre, Bursa’da başka çöplük kalmayacak. Bu da Bursa’nın tüm çöpü İnegöl’e gelecek demek değil midir? Bugün 6 ilçenin ismini telaffuz ederek, yarın Bursa’nın tüm çöpünün İnegöl’e yığılacağını saklamaya mı çalışıyorsunuz?

-Sayın AKTAŞ projenin kârlılığından bahsediyor, büyük rakamlar konuşuyor. Madem bu kadar karlı bir projeyi neden İnegöl Belediyesi kendi bünyesinde yapmıyor? Neden Çöp İnegöl’e gelirken kârı Büyükşehire gidiyor?

-Tesisin Yeniyörük köyü ve çevre tarım arazileri ve çiftçilerine vereceği olası zarar tahmini ve hesabı yapıldı mı?

-Sürekli tesisin üreteceği enerji ve bu sayede kazanılacak para konuşulurken, tesisin İnegöl’ün doğasına, tarım alanlarına ve tarım ürünlerine verebileceği olası zararlar konuşulmuyor?

-İnegöl Belediyesi’nin, İnegöl halkının bu çöplükten kârı ne olacak?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Bizler İnegöl’e yatırım yapılmasından asla şikayetçi değiliz. Yıllardır Bursa’nın yükünü çektikten sonra şimdi de çöpünü çekecek olmaktan ve bunun İnegöl’e hiçbir faydasının olmamasından  şikayetçiyiz!

Bizim itirazımız, Bursa’nın batısına güzelleştirme sözü veren Sayın Aktaş’ın İnegöl’ü bu tesisin büyütülmesi ile Çöp Merkezi haline getirmesi ve bunu bir başarı gibi anlatmasınadır!

Bizim itirazımız, Bursa’da kaldırılan çöp depolama alanı yerine botanik park yapılırken, İnegöl’ün zaten botanik park gibi güzel tarım arazilerinin çöplüğe dönüştürülmesinedir!

Bizim itirazımız alamadığımız cevaplardan anladığımız üzere İnegöl’ün görebileceği muhtemel çevre zararlarının hesaplanmamış olmasınadır!

Biliniz ki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yatırım bekleyen Değerli İnegöl Halkı bu tesis ile beraber, unutturulan, unutturulmaya çalışılan vaadleri, çözülemeyen hava kirliliği ve trafik sorununu ve İnegöl Belediyesine tarihinin en büyük maliyetine sebep olan İnegöl Belediye Sarayı’nın inşaatını aklından hiç çıkarmayacak ve sandıkta hesabını soracaktır” dedi.

 


Bu haber 1610 kez okundu.
GENEL - 5:35 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  MOSDER: Mobilya sektörü yönünü 2021 yılına çevirdi!
  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2021-2023 döneminin ekonomideki yol haritasını çizecek Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. ‘Yeni Dengeleme, Yeni Normal ve Yeni Ekonomi’ olmak üzere 3 ana başlık altında toplanan programı mobilya sektörü adına değerlendiren Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, “Sayın bakanımızın üzerinde durduğu katma değerli üretim, istihdam ve ekonomik hayatın sürdürülebilirliğinin sağlanması noktasında mobilya sektörünün Türkiye ekonomisi üzerindeki rolü oldukça büyüktür” dedi.
 • 02
  İnegöl’ün 193 Maddelik Doğal Afet Eylem Planı Tamamlandı
  İnegöl Belediyesi öncülüğünde farklı kurumlardan 11 kişinin oluşturduğu Doğal Afetler Risk ve Eylem Planı Kurulu, 2019 yılı Kasım ayında başlattığı çalışmasını tamamladı. Kurul; kısa, orta ve uzun vadede yapılacak 193 maddelik eylem planını hazırladı. Belediye Başkanı Alper Taban, bugün düzenlenen basın toplantısında hazırlanan raporu açıklayarak atılacak adımları duyurdu.
 • 03
  Çorum FK’da Sinan Kurumuş sesleri
  TFF 2.Lig Beyaz gurupta mücadele eden İnegölsporun rakibi Çorum FK, İnegöllü isim Sinan Kurumuş ile prensipte anlaştı. Kurumuş yarın Çorum’a gidecek.
 • 04
  Bakan Koca’dan açıklama
  Son dakika haberi: Bakan Koca bugünkü verileri açıkladı.
 • 05
  Benzine zam geldi!
  Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 14 kuruş zam geldi.