23° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR
sikiş hikayeleri rokettube

Fransa’da havayolu grevi 26 Eylül’e kadar sürecek

Fransa’da, hafta başından bu yana devam eden pilotların iş yavaşlatma grevi 26 Eylül’e kadar uzatıldı. Fransız televizyonları pilotların, grevin bir hafta daha uzatılması yönünde ortak karara vardıklarını, uçuşların yüzde 55′inin yapılamayacağını bildirdi. Fransa’da pilotlarının üye olduğu 3 sendika, Air France şirketinin düşük maliyetli havayolu şirketleriyle rekabet etme planı nedeniyle, üyelerinin mağdur olacağını söylemiş ve grev […]
3. Sayfa - Eylül 22, 2014 3:36 pm A A

Fransa’da, hafta başından bu yana devam eden pilotların iş yavaşlatma grevi 26 Eylül’e kadar uzatıldı. Fransız televizyonları pilotların, grevin bir hafta daha uzatılması yönünde ortak karara vardıklarını, uçuşların yüzde 55′inin yapılamayacağını bildirdi.

Fransa’da pilotlarının üye olduğu 3 sendika, Air France şirketinin düşük maliyetli havayolu şirketleriyle rekabet etme planı nedeniyle, üyelerinin mağdur olacağını söylemiş ve grev kararı almıştı. Hafta başında başlayan grev şirkete günlük 10-15 milyon euro kaybettirdi. Grevle birlikte Air France’ın Paris Borsası’ndaki hisseleri yüzde 3,45 değer kaybetti.

Air France, kısa ve orta mesafeli uçuşlarda ucuz bilet satan havayolu şirketleriyle rekabet etmek amacıyla yine havayolu grubu bünyesinde faaliyet gösteren Transavia şirketine ağırlık vermek istiyor. Yıllık ortalama ücretleri 250 bin euro olan Air France pilotları işverenin kendilerini daha ucuz iş gücüne tercih edeceğinden endişe ediyor. Transavia için Avrupa’da pilotlarla yerel kontratlarla çalışmayı öngörürken, Air France pilotları yapılacak değişiklikle eski haklarını kaybedip Transavia şirketinin koşulları ile çalışmaya zorlanacaklarını söylediler. Air France çalışanlarının en uzun grevi, 1998′de 1-10 Temmuz’da tarihleri arasında olmuş ve Fransa’nın ev sahipliği yaptığı FIFA Dünya Kupası’nın ilk gününe denk gelmişti. (DHA)


Bu haber 1810 kez okundu.
3. Sayfa - 3:36 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

şanlıurfa araç kiralama