18° Açık
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.75

Genç Suareler Ödüllerini Aldı

İnegöl Belediyesi’nin Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlediği Liseler Arası Genç Suare Tiyatro Yarışması sona erdi
KÜLTÜR SANAT - Nisan 26, 2019 5:32 pm A A

Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda dereceye giren okullar ve en iyi bayan oyuncu ile en iyi erkek oyuncu, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.

İnegöl Belediyesi, gençlerin özgüvenlerinin artması ve sosyal bir aktivite içerisinde yer almaları sağlamak amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Liseler Arası Genç Suare Tiyatro Yarışması düzenledi. Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen yarışma 08 Nisan tarihinde başladı. Kent Müzesi Konferans Salonunda haftada iki akşam farklı bir okulun gösterisini sunduğu yarışma, 24 Nisan tarihinde tamamlandı. Yarışmada; İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi, Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi, Özel Altın Nesil Lisesi, Özel Birey Anadolu Lisesi, Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Dörtçelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yenice Abdurrahman Öztarhan Anadolu Lisesi ve Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi olmak üzere toplam 10 okulun tiyatro ekipleri yer aldı.

DERECEYE GİREN OKULLAR
Öğrencilerin sahnedeki performanslarıyla profesyonel oyuncuları aratmayacak kalitede oyunlar sergilediği ve adeta bir festival havasında geçen yarışmanın sona ermesinin ardından, Jüri üyeleri; Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçıları Günay Güney, Seçkin Kaymaz ve İnegöl Belediyesi drama eğitmeni Volkan Derman, oyunların değerlendirmesini yaparak dereceye giren okulları belirledi. Değerlendirme sonucunda En iyi bayan oyuncu Nene Hatun MTAL öğrencisi Simge Arıcan ve en iyi erkek oyuncu Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi öğrencisi Bilal Solak’a 500’er TL’lik en iyi oyuncu ödülleri jüri üyeleri tarafından takdim edildi. Yarışmada birinciliği “Kozalar” adlı oyunla Nene Hatun MTAL elde ederken, okul idarecileri ve öğrencilere 5.000 TL’lik ödülü Belediye Başkanı Alper Taban takdim etti. Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi ise yarışmayı “Amca Size İnsan Diyebilir Miyim” isimli oyunla ikinci olarak tamamladı. 2.500 TL’lik ödülü Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican takdim etti. Üçüncülüğü ise “”Resimli Osmanlı Tarihi” isimli oyunla Dörtçelik MTAL aldı. Okula 1.500 TL’lik ödülünü CHP İnegöl İlçe Başkanvekili Mümin Kınabaş takdim etti. Jüri üyelerine de katkı ve desteklerinden dolayı plaketi takdim edildi.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, “Malumunuz biz Milli Eğitim olarak, okulumuz olarak öğrencilerimizi hem akademik yönden yetiştirmeye çalışıyoruz ki biz zaten eğitim öğretim yılı diyoruz bir yıla başladığımızda… Buradaki amacımız öğrencilerimizi hem akademik yönden, gördükleri dersler konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamakla birlikte; aynı zamanda eğitim yönüne de ağırlık veriyoruz imkanlar nispetinde. Bu manada okullarımızda çeşitli sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilmekte, bu eğitimler öğrencilerimize verilmektedir. Liseler Arası Genç Suare Tiyatro Yarışması da bu kapsamda bir etkinliktir. İnegöl Belediyemiz ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu yarışmaya 10 okulumuz katılım sağladı. Tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi, idarecilerimizi tebrik ediyorum. Ayrıca başta Belediye Başkanımız olmak üzere İnegöl Belediyemize ve emeği geçen herkese bu yarışma için teşekkür ediyorum. Belediyemiz bu konuda bizlere büyük destek sağlıyor. İnşallah bu ve benzeri etkinlikler devam edecek” dedi.

GENÇLERİ ÖNEMSİYORUZ
Belediye Başkanı Alper Taban da “Bugün güzel bir günde sizlerle birlikteyiz. Biz de görevimizin yeni başladığı dönemde heyecanla, azimle, sevdayla işimize dört elle sarıldık. Ekibimizle birlikte şehrimiz adına güzel işler yapabilmek için çalışıyoruz. Bugün sizlerle Liseler arasında yapılan ve 5’incisini gerçekleştirdiğimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte düzenlediğimiz tiyatro yarışmasının ödül töreni için bir araya geldik. Bu etkinlikleri önemsiyorum. Siz genç kardeşlerimi çok önemsiyorum. Sizlere yapılan her yatırımın mutlaka bizlere döneceğini çok iyi biliyorum. Bu anlamda sizlerin fikirlerinize, görüşlerinize ciddi manada önem veriyoruz. Bu dönem Ar-Ge birimimizi, proje ofisimizi daha da güçlendirerek bu şehirde yaşayan daha fazla kişinin görüşünü, fikrini alarak ortak aklı çok daha güzel bir şekilde hayata geçirmek istiyoruz. Özellikle genç fikirler, genç zihinler bize çok daha enerji veriyor. Yaş olarak aşağıya indiğimizde hayaller daha büyük. Yetişkinlerin hayallerinin daha kısıtlı olduğunu görüyorum. Bu anlamda bizlere lütfen sizin gözünüzle bu şehir adına olması gereken, arzu ettiğiniz ne varsa sizlerden duymak istiyoruz” diye konuştu.

GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ
Başkan Taban, gençlere bir müjde de verdiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu dönem bir yenilik olarak Spor Müdürlüğümüzün adını Gençlik ve Spor Müdürlüğü olarak değiştireceğiz. Onu da inşallah Mayıs ayında meclise getireceğiz. Burada sadece bir tabela değişikliği gibi algılanmasın. Konunun muhatabı olan sizlerle daha fazla fikir alışverişinde bulunarak sizin görüşünüzle hedeflediğiniz, hayal ettiğiniz şeyleri masaya yatırmak istiyoruz.”

SADECE DİPLOMA YETMİYOR
“Kendini her açıdan bilen ve iyi yetiştirmiş bir nesle sahip olmak istiyoruz. Ne yaptığını bilen, farkında, şuurlu hareket eden, başta kendisi ve ailesine, şehrine, ülkesine değer katan bireyler yetiştirmek istiyoruz. Bunu sizler yapacaksınız. Kendini iyi ifade eden, kişisel gelişimini tamamlamış gençler… Artık iş ararken sadece diploma yetmiyor. Kişisel gelişiminize bakıyorlar, iletişim kabiliyetinize, ikna kabiliyetinize, diğer gelişimlerinize bakıyorlar. Tiyatronun da bunun için güzel bir imkan olduğunu düşünüyorum. Kısa kısa kesitleri izledik. Kiminde gülüp kiminde düşündüğümüz sahneler oldu. Sizleri kutluyorum. Emeklerini boşa çıkmayacaktır hiçbir zaman inşallah. Ben emeği geçen jüri üyelerimizi, katkı veren okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimizi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Bana göre katılan herkes birincidir. Ancak mutlaka jürimiz teknik anlamda 1’inci, 2’nci, 3’üncü seçecek. Ama buraya katılmak bile güzel bir medeni cesarettir.”

Konuşmalar ve takdimler sonrası tören, toplu hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Bu haber 370 kez okundu.
KÜLTÜR SANAT - 5:32 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Münür Kaner aday olacak
  İnegölspor yönetim kurulunun olağanüstü kongre kararı ardından kulisler hareketlendi. Eski başkan Münür Kaner’in aday olacağı öğrenildi.
 • 02
  Orhaniyespor transferin iddialı takımı
  Tevfik Demirhan başkanlığında yeni bir yapılanmaya giden Orhaniye Spor transfere hızlı başladı.
 • 03
  Bursa’ya şehit ateşi düştü
  Adana’da askerlik görevini yapan Şükrü Gündüz sabah saatlerinde geçirdiği beyin kanaması sonucunda şehit düştü.
 • 04
  İnegöl’de Roma mezarı
  İnegöl’de hayırseverler tarafından yapılacak okulun temel hafriyatında Roma dönemi ait mezar taşı bulunmasının ardından okul inşattı durduruldu. Bursa’dan gelen yetkililer bölgede kazı çalışmaları yaptı. Yapılan çalışmalar neticesinde yine roma dönemine ait olduğu tahmin edilen malzemeler bulundu. Yetkililer tarafından bulunan malzemeler Bursa’ya götürüldü.
 • 05
  İnegölspor olağanüstü kongreye gidiyor
  İnegölspor’un önünü açmak ve içinde bulunan sıkıntılı süreci aşabilmek adına yönetim kurulu geçtiğimiz çarşamba günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısında olağanüstü kongre kararı aldı.