-3° Kapalı
 • EURO
 • DOLAR
RMoNs.gif B7yTL.gif

Hasan Eroğlu’ndan flaş çağrı !

Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, BURFAŞ ile yapılan anlaşmayı eleştirerek İnegöl Halk Ekmek fabrikasının belediye bünyesinde yeniden faliyete geçirilmesi yönünde çağrıda bulundu.
GENEL - Ocak 15, 2021 10:52 pm A A

Eroğlu, “Saadet Partisi olarak bu konuda başta Sayın Alper Taban bey olmak üzere tüm meclis üyelerine seslenmek istiyoruz. Gelin mevcut belediye ekmek fabrikası binasını revize ederek İnegöl Belediyesi olarak üretime geçelim. Stratejik önemi olan ekmek üretimini dışa bağımlı bırakmayalım” dedi.
Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Hasan Eroğlu’nun açıklaması şu şekilde:
HİÇBİR YETKİLİDEN AÇIKLAMA GELMEDİ
Saadet Partisi olarak İnegöl’ümüzün gerçek sorunlarını ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Malumunuz olduğu üzere geçtiğimiz ay bir türlü bitirilmeyen Hocaköy barajını gündeme getirmiştik. Özellikle kuraklık ile karşı karşıya olduğumuz şu günlerde bitirilemeyen bu barajın ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. Çünkü bu ana kadar konuyla ilgili hiçbir yetkiliden açıklama yapılmadı.
FABRİKADA ÜRETİM DURDU
“Şimdi ise konumuz: İnegöl Halk Ekmek Fabrikası. Halk ekmek fabrikamız 1979 yılında çarşı merkezindeki yerinde üretime başlamıştı. Kuruluşundan 31 yıl sonra 2010’da belediye meclisinde özelleştirme kararı alındı. Saadet Partisi meclis üyelerimiz o gün çekincelerini ifade ederek özelleştirme kararına hayır oyu kullandılar. Alınan özelleştirme karar üzerine Yeni Halk Ekmek Fabrikası 3,5 milyon liraya 18 yıllığına özel bir firmaya ihale edildi. İhaleyi alan firma belediyeye ait arsa üzerine inşa ettiği binada üretime başladı. Ancak açıldıktan 8 yıl sonra 2019 yılının Ramazan ayında fabrikada üretim durdu. Firma işletme hakkından feragat ederek binayı terk etti. İçeride bulunan makinelerin birçoğu da taşınarak başka yerlere götürüldü. Fabrikanın kapanmasından 8 ay sonra İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Bursa Büyükşehir Belediyesi şirketi olan BURFAŞ ile anlaşma yapıldığını söyledi. İnegöl’deki büfelerin BURFAŞ büfesine çevrilerek artık BURFAŞ ekmeği satılacağını ifade etti. Mevcut halk ekmek fabrikası binasının da bir şekilde değerlendirileceğini de belirtti. Ve 2020 yılı Ekim ayında Bursa’dan getirilen ekmekler açılan 4 BURFAŞ büfesinde satılmaya başlandı.”
FABRİKA ATIL VAZİYETTE
“Özetle bundan 10 yıl önce alınan hatalı bir özelleştirme kararı sonrasında bugün ekmek üretimi için tahsis edilen fabrikamız atıl vaziyette beklemektedir. Bundan 10 yıl önce İnegöl’de kaliteli ekmek üretmek için özelleştirme yapıyoruz diyenler bugün Bursa’dan bize ekmek göndermektedir. Halk ekmek fabrikası aslında sadece ekmek üreten bir şirket değildir. Halk ekmek ilçedeki iç piyasayı dengede tutar. Dar gelirli ailelere bir nebze de olsa katkı sağlar. En önemlisi doğal afet gibi olağan üstü durumlarda ilçe olarak kendi ihtiyacımızı karşılar. Bu sebeple halk ekmek stratejik bir kuruluştur. Kesinlikle şirket mantığıyla kar amaçlı olarak bakılmamalıdır. Kaldı ki doğru yönetildiği takdirde bırakın zarar etmeyi, belediye bütçesine önemli ölçüde katkı da sunacaktır. İnegöl gibi 300 bine yakın nüfusu olan bir yerde büyükşehir belediyesine ait olsa bile dışarıdan taşıma ekmek ile satış yapmak ve bunu hizmet diye sunmak, dünyanın dört bir yanına, ihracat yapabilen müteşebbislerin yaşadığı bu şehrin, yöneticilerine yakışmadığını üzülerek ifade etmek istiyorum. Bu sebeple Saadet Partisi olarak bu konuda başta Sayın Alper Taban bey olmak üzere tüm meclis üyelerine seslenmek istiyoruz. Gelin mevcut belediye ekmek fabrikası binasını revize ederek İnegöl Belediyesi olarak üretime geçelim. Stratejik önemi olan ekmek üretimini dışa bağımlı bırakmayalım. Saadet Partisi olarak İnegöl Belediyesi’nin kendisinin doğrudan ekmek üretimine geçmesiyle ilgili alacağı her türlü kararın, atacağı her türlü doğru adımın arkasında olduğumuzu buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 2430 kez okundu.
GENEL - 10:52 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bu acıya yürek dayanmaz !
  İstanbul’da geçtiğimiz gün kaybolan 2 çocuk, uzun aramalar sonucunda mahallede bulunan bir inşaatın asansör boşluğunda oluşan yağmurdan dolmuş suya düşmüş halde bulundu.
 • 02
  Yasak uzatıldı !
  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal medya hesabından açıklama yaparak , nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağının 2 ay süreyle uzatıldığını açıkladı.
 • 03
  Katil zanlısı İnegöl’de yakalandı !
  İnegöl Jandarma Komutanlığı Ekipleri, kasten adam öldürme suçundan aranan bir şahsı kırsal Hacıkara Mahallesi’nde yakaladı.
 • 04
  Ünlü oyuncu hayatını kaybetti !
  Tiyatro ve sinemanın usta oyuncusu Rasim Öztekin, dün öğle saatlerinde fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı.
 • 05
  Chp Kadın Kolları Dünya Kadınlar Gününü Kutaldı !
  8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi kadın kolları Atatürk anıtı’na çelenk koydu.