17° Açık
 • EURO
 • DOLAR
ResimLink - Resim Yükle

Hayat boyu öğrenmenin sonu yok !

Bursa’da ‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’ etkinlikleri, İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Tophane Meydanı’ndaki programla başladı. Bir hafta sürecek olan etkinlik kapsamında; atölyelerden sergilere, gösterilerden konserlere kadar 92 farklı program Bursalılarla buluşacak.
Bursa Haberleri - Haziran 1, 2022 5:06 pm A A

Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlamaları, Bursa’da İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Osmangazi Halk Eğitim Merkezi tarafından Tophane Meydanı’nda gerçekleştirilen açılış programıyla başladı. Osmangazi Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı mehteran kursunda eğitim alan Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin gösterisiyle başlayan programda, Halk Eğitim Merkezi, BUSMEK ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan çalışmalar sergilendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kültürümüzde öğrenmenin yaşının olmadığını söyledi. Boş vakitlerini bu tip faaliyetlere katılarak değerlendiren kursiyerleri tebrik eden Başkan Alinur Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak biz de BUSMEK marifetiyle aynı hizmeti veriyoruz. Ortaya harika işlerin çıktığını, alınan eğitimlerle vatandaşların iş bulduğunu ve aile bütçelerine katkı sunduğunu, sosyalleşme adına adım attığını görüyoruz. Bu durum bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Etkinliğin, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin yer aldığı Tophane Meydanı’nda yapılması, ayrı bir anlam taşıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, ‘hayat boyu öğrenme’ stratejisiyle öğrenen bireyden öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye doğru sağlıklı bir dönüşümün mümkün olabileceğini ifade etti. Türkiye’de toplam 998 adet Halk Eğitim Merkezi ve 24 adet Olgunlaşma Enstitüsü bulunduğunu ve bu kurumların birçok insana öğrenme ve meslek edindirme görevi üstlendiğini anlatan Canbolat, “Pek çok halk eğitim merkezimiz, sanayicinin, işverenin talepleri doğrultusunda kurslar açarak, ara eleman, aranan eleman sıkıntısına çare olmaktadır. Halk Eğitim Merkezlerimiz; özellikle kültürel değerlerimizi, yöresel ve el sanatlarımızı, unutulmaya yüz tutmuş sanat eserlerimizi halkımıza öğreten, tanıtan, yaşatılması için önemli çalışmalar yapan kurumlar. Tüm Halk Eğitim Merkezlerimize, kursiyer ve usta öğreticilerimize, emeği geçen herkese, yaptıkları çalışmalardan nedeniyle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Bursa’nın ‘Türkiye’de en fazla kurs açan ve 245 bin kişiyle açılan kurslardan en fazla yararlanan’ il olduğunu dile getirdi. Bakanlığın illerde nüfusun her ay en az yüzde 1’nin kurslardan faydalanmasını hedeflediğini ve Bursa’da bu oranın yüzde 3’ü geçtiğini belirten Gür, “Hayat Boyu Öğrenme Haftasını, Bursa’da 92 ayrı etkinlikle kutlayacağız. Dünya hızla değişiyor ve teknoloji de her geçen gün gelişiyor. Milli üretime sunduğu katkılarla marka şehir olan Bursa’mızın bu değişim ve gelişimin gerisinde kalmasını istemeyiz” şeklinde konuştu.

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Köse, Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinliklerinin ‘milli kültürümüzü yansıtan değerlerimizin tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına’ önemli bir misyon üstlendiğini söyledi.

Konuşmaların ardından, ‘kurdele kesimiyle’ kursiyer ve usta öğreticilerin yıl boyunca hazırladıkları çalışmaların yer aldığı sergi izlenime açıldı. Başkan Alinur Aktaş ve Vali Canbolat, sergi ve atölye çalışmalarını inceleyerek kursiyerlerden bilgi aldı.

kemeravm.gif

Bu haber 640 kez okundu.
Bursa Haberleri - 5:06 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  TOKİ’den Son Dakika Uyarısı Başvurunuz İptal Olmasın
  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması geldi. Bakanlık, başvuruların iptal olmaması için gerekli uyarıları yaptı.
 • 02
  Altın sert düştü !
  Altın fiyatları değer kaybetmeye tüm hızıyla devam ediyor. Ons altında yaşanan düşüş, gram altın fiyatlarını da vuruyor. Peki altın ne kadara düştü.
 • 03
  Mustafa Durmuş’un acı günü !
  Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Durmuş’un dedesi sanayi eşraflarından Şükrü Ak vefat etmiştir.
 • 04
  Botaş doğalgaza zam hazırlığında !
  BOTAŞ, ekim ayında sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yüzde 10 üzerinde zam hazırlığı yaptığı öğrenildi.
 • 05
  Veteriner Hekimlerle Sokak Hayvanları İçin İş Birliği Yapılıyor
  İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın şehirde hizmet veren veteriner kliniklerinin sahipleriyle yaptığı istişare toplantısı sonrası, veteriner hekimler ile İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi arasında iş birliği başladı. Veterinerler, barınakta sokak hayvanları için yapılan çalışmalara katılmaya başladı.