15° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 6.08

Haydi İnegöl Minik Kayra’ya Umut Ol

İnegöl’de 9 yıl önce içtiği temizlik maddesi nedeniyle iç organları hasar gören 11 yaşındaki Kayra Karakaş, 9 yılda yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 300 ameliyat geçirdi.
3. Sayfa - Eylül 30, 2019 11:18 am A A

Amerika’da tekrar ameliyat olan kayradan sevindiren haber geldi. Yıllar sonra ilk kez kayra ağızdan bir şeyler yemeye başladı. 6 ay sonra yapılacak olan ameliyatın ardından Kayra’nın eski sağlığına kavuşacak. Ancak Kayra’nın ailesi, maddi güçleri olmadığı için yardım istedi.

İnegöl’de oturan Karakaş ailesinin oğulları Kayra, 2011 yılında 3 yaşındayken içtiği temizlik  maddesi nedeniyle yemek borusu, midesi ve kalın bağırsağı zarar gördü. Daha önce bir fabrikada  çalışan, şu an işsiz olan Ayşe ve Halit Karakaş çiftinin çocukları Kayra, geçen 9 yılda Türkiye ve  Amerika’da yaklaşık 300 ameliyat geçirdi. Karnından beslenen, ilaç maliyeti yılda yaklaşık 100 bin lirayı bulan Kayra, ameliyat için yeniden ABD’ye gitti.  27 Temmuz’da ailesiyle Amerika’ya uçan  Kayra, ABD’de Boston kentinde ameliyat oldu. Burada yapılan ameliyat sonucu bacağından alınan bir parçayla yemek borusu yapıldı. Kayra yıllar sonra ilk kez ağızdan bir şeyler yemenin mutluluğunu  yaşadı. 1 yıl boyunca Amerikada kalacak olan Kayra’nın 6 ay sonra bir büyük ameliyat daha  geçirecek. Yapılacak olan bu ameliyatta birlikte doktorlar artık kayranın her hangi bir hortuma bağlı kalmayacağını normal insanlar gibi oda artık ağızdan besleneceğini ve sağlığına kavuşacağını  söylemesi herkesi sevindirdi.


300 Ameliyat geçirdi
Kayra’nın anneannesi Meral Güneş, artık madden tükendiklerini belirterek, gözyaşları içinde  yetkililerden ve yardımseverlerden destek istedi. Güneş konuşmasında şunları söyledi. Kayra Temmuzun 27’sinde ABD’ye gitti ve Ağustos’un 5’inde ameliyata aldılar.  Yemek borusu ve nefes  borusu dışarıya alındı nakil yapıldı. Çok sevindirici haber kayra artık yutmaya başladı. 9 yıllan bu yana biz bunu bekliyorduk ameliyattı şuanda çok güzel başarılı geçti. 6 ay sonra büyük bir ameliyatı daha var bu ilk ameliyattı yaklaşık 20 saat sürdü. Bu ameliyatta 20 saat sürecek, inşallah kayramız düzelecek, toparlanacak artık yemeye içmeye başlayacak. Doktorların bize verdiğimüjdeli haberde Kayra’nın bir yıl sonra üzerinde tek bir hortum bile kalmayacağı bu bizim için çok güzel bir haber oldu. Gerçekten oradaki doktorlara çok teşekkür ediyoruz. 9 yıldır Kayraya yapılan tüm ameliyatları sıfırladılar tekrar başa dönüldü. Çok ameliyat geçirdi 300 dediğim ameliyat sayısı  gerçekten belkide daha fazlası var.


1 yıl süreyle yardım kampanyası başlatıldı
Şuanda Annesi ve babasında orada onlarda 1 yıl orada kalacaklar. Orada kaldıkları süre içerisinde yemesi içmeleri konaklamaları yol ücretlerini bizler karşılayamıyoruz bizim bütçemiz zaten belli. Bu konuda Bursa valiliğimize müracaat ettim ve bir yıllık yardım kampanyası başlatıldı. Ben insanlarımızın çok duyarlı olduğunu biliyorum. İnsanlarımızda Kayra’yı çok yakında tanıyorlar. İnşallah yardımları olacaktır bizleri yalnız bırakmayacaklardır inşallah kayramızı el birliğiyle düzelecek ve Türkiye’ye dönecek. Vakıflar bankasına şuanda Valiliğin izniyle oraya hesap açıldı. Yardım edecek hayırseverlerin buraya desteklerinin bekliyoruz.


Kayra’nın tek isteği Cumhurbaşkanımızı görmek!
Kayra’nın anneannesi Meral Güneş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’na seslenerek, daha önce Cumhurbaşkanımız destek vermişti ben bir kez daha kendisinden destek istiyorum. İnşallah bizleri yalnız bırakmayacaktır. Ben şimdiden kendisine çok teşekkür ediyorum. Kayra’nın en büyük temenlisi Cumhurbaşkanını görüp ona sarılmak diye konuştu.

Bu haber 1840 kez okundu.
3. Sayfa - 11:18 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Lise Öğrencileri “İnegöl’ü Tanıyorum” Bilgi Yarışmasında Ter Döktü
  İnegöl Belediyesi, 150. Kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Kent Konseyi Tarih Turizm ve Tanıtma Çalışma Grubu ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ilçedeki tüm liseler arasında bilgi yarışması düzenledi. Ön elemesi yapılan yarışmada finale kalan 6 okul, bugün İnegöl ile ilgili bilgilerini yarıştırdı. Naire Çikayeva Ana
 • 02
  Gençler Söyledi, Büyükler Eğlendi
  İnegöl Belediyesi, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi, Yenice Rehabilitasyon Merkezi ve İnegöl Müftülüğü işbirliğinde hayata geçirilen “Birlikte Daha Mutluyuz” projesinin 5’inci buluşması Huzurevi’nde gerçekleştirildi. Öğrencilerin mini konseriyle süslenen programda, huzurevi sakinleri eğlenceli dakikalar yaşadı.
 • 03
  İnegöl’de intihar girişimi
  Alınan bilgilere göre olay Ahmet Türkel Çevre yolu üzerinde bulunan bir inşatta meydana geldi. Çatıya çıkarak intihar etmek isteyen bir şahsı gören çevredeki vatandaşlar durumu polis ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. İsminin Orhan T. olduğu öğrenilen şahsın kız arkadaşından ayrıldığı için intihara kalkıştığı öğrenildi. Gelen ekipler uzun süre şahsı ikna etmek için büyük uğraşlar verdi. Polislerin genci kız arkadaşıyla görüştüreceğini söylemesi üzerine ikna olan Orhan T çatıdan aşağı indirildi. Orhan T daha sonra ambulansla hastane götürüldü. Aynı şahıs iki gün önce aynı yerde intihara kalkışmış polis ekipleri yine şahsı ikna ederek indirmişti. Olayla ilgili soruşturma ise sürdürülüyor.
 • 04
  Ak Parti İlçe Başkanı Kim Olacak ?
  AK Parti İnegöl İlçe Başkanlığı için geri sayım devam ediyor.
 • 05
  İnegöl’de dehşet veren olay!
  Huzur mahallesi taş ocakları yakınlarında meydana gelen olayda traktörün arıza yapması sonucu kontrolden çıkıp önce sürücünün üzerinden geçti ardından yoldan çıkarak karşı tarlaya geçip elektrik direğine çarparak durdu.