22° Açık
  • EURO 6.32
  • DOLAR 5.73

HERKES KENDİ BAŞININ CARESİNE BAKACAK

İnegöl Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Tandoğan Taner, Küçük Sanayi Sitesi Ağaç İşleri Bölümündeki kaçak inşaat ve endüstriyel atıkların bertarafı ile ilgili sanayacilere gazetemiz aracılığıyla çok önemli açıklamalarda bulundu.   İnegöl küçük sanayi sitesi başkanı Tandoğan Taner endüstriyel atıkların berterafının üreticilerin sorumluluğunda olduğunu mobilyacı esnafının endüstriyel atıkların bertarafı noktasında çok şanslı olduklarını söyledi. 2015 yılı öncesinde […]
Güncel - Ocak 20, 2015 7:22 am A A

İnegöl Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Tandoğan Taner, Küçük Sanayi Sitesi Ağaç İşleri Bölümündeki kaçak inşaat ve endüstriyel atıkların bertarafı ile ilgili sanayacilere gazetemiz aracılığıyla çok önemli açıklamalarda bulundu.

 

İnegöl küçük sanayi sitesi başkanı Tandoğan Taner endüstriyel atıkların berterafının üreticilerin sorumluluğunda olduğunu mobilyacı esnafının endüstriyel atıkların bertarafı noktasında çok şanslı olduklarını söyledi. 2015 yılı öncesinde İnegöl belediyesinin mecburiyeti olmamasına rağmen endüstriyel atıklarını topladığını, Büyükşehire bağlandıktan sonra büyükşehirin 2015 yılı itibariyle endüstriyel atıkları toplamayacağını belirten başkan Tandoğan Taner:  “ Atıkların toplanmasıyla alakalı İnegöl belediyesi ve Büyükşehir belediyesinden yazı geldi, katı atık depolama tesisi Büyükşehir belediyesine geçtiğinden dolayı belediyenin evsel atıkların dışındaki atıkları toplamayacağı bilgisi yazıda yer alıyordu.  Yani Büyükşehir diyor ki, belediyelerin asli görevi evsel atıkları toplamaktır, artık endüstriyel atıklar toplanmayacak. Herkes kendi başının çaresine bakacak. Birde herkes istediği gibi istediği yere atıklarını kendi araçlarıyla da taşıyamayacak, bu kurallar sıkıntılı süreçler oluşturacak. Kanun diyor ki, atıkların taşınacağı araçlar sınıflandırılacak ve bu araçlar devletten lisans alacaklar. Bu işleri yapacak işletmeler çıkacaktır yalnız bu aşamalar ücrete tabi olacağı için işletmeler maliyetlerine bunları yansıtmalıdırlar. Mobilya sektöründe faaliyet gösteren üreticiler şanslı çünkü starwood firması sunta ve atıklarını toplayacak lisansları aldı. Starwood firması ağaç sanayi bölgesindeki atıkların %  80 nin toplar, bu büyük bir şans mobilya esnafı için” dedi.

 

Kooperatifin uzun süren inşaat döneminde sonradan ihtiyaca binaen bazı hususların oluştuğunu belirten başkan Taner “Kooperatifimizin kuruluşlu 1987 yılına dayanmakta, bu tip kooperatiflerin bitirilmesi çok uzun süreler alabiliyor. Sebebi ise istenilen kredinin paranın 10 da 1 nin kooperatife tahsis edilmesidir. Ne yazık ki, kooperatiflerin kaderi böyle.

Kooperatifimizin sorumluluğundaki inşaat dönemi uzun sürdü, uzun süren inşat döneminde üyelerimiz işlerini geliştirdiler büyüttüler. Tabi 20 sene sonra işyerlerine geçen esnaf makine parkurunun işyerine kuramadı, bize geldiler işyerlerinin kendilerine yetmediğini söylediler.

Kooperatif olarak o zamanın belediye başkanı rahmetli Hikmet Şahin’e gittik, kendiside esnaflıktan gelen bir kardeşimizdi. Rahmetli başkanımız meclis kararıyla işyerlerinin önündeki boşlukları imara açtı. Tabi burada esnaf sundurma yaparak buradan istifade etmeye başladı, bir bina yapmak için uyulması gerekilen prosedür uzun ve zor olduğu için.

Üyelerimiz sundurmanın altına makinelerini koydular, çalışmaya başladılar, yalnız bu seferde hırsızlık olayları aldı başını gitti. Üyelerimize mallarını muhafaza etmelerini söyledik, sonuçta açıkta kalan bir malınız çalındığında adli makamlar bile işlem yapmıyor. Böylelikle işyerlerinin sundurmalarının etraflarını da kapatılıp çerçevelerin de öne alınmasıyla imara açılan bu yerler kapatılmış oldu. Cezai işlemler aşırılığa kaçan işyerlerine, içine kat yapan üyelerimize uygulandı. Ben bu konularda gelen tüm üyelerimi uyardım, ama ihtiyaçlar dâhilinde inşaatlar bu şekle geldiler. Belediye encümeninde bu konuyu yetkililerle kooperatif olarak ele aldık, bize gidin yasal zemine oturtun dediler, masraflı bir süreç üyelerimizle paylaşacağız, genel kurulda ele alacağız, kooperatif ve belediye olarak ortak çalışıyoruz sonuçta genel kurulda çıkacak karalarla kooperatifi yönetiyoruz, üyelerimizin yönlendirmesiyle yol alacağız.

 

Cami yetersizliği şikayetlerini de değerlendiren Taner ”Cami için ayırdığımız arsayı değiştiriyoruz, tahsis ettiğimiz arsa kıble yönü tersliğinden dolayı cami yapımına uygun değil. Tahsis edilen arsanın karşısındaki alana camiyi yapmayı düşünüyoruz. 2 işyerini birleştirerek bir mescit yaptık, mescit imamımızın maaşını da kooperatif ödüyor. Şimdilik özellikle Cuma namazları ihtiyaç duyulan cami olayını bu şekilde hallediyoruz” dedi.

Kooperatif sorumluluğundaki yolların bozukluğunun sebebinin, alt yapı çalılaşmaları olduğunu söyleyen Taner  “Yollarımızda bazı bölgelerinde ciddi bozukluklar var, bunların sebebi uedaş, Telekom, ingaz çalışmaları. Biz 12 sene önce yaptık yollarımızı o günden bu güne yollarımız bozulmadı. Ama kurumların alt yapı çalışmaları yollarımızda çökmelere sebep oldu, düzeltmeye çalışıyoruz ama bir kere bozuldu mu bir daha eskisi gibi olmuyor” dedi.

 

Toplu taşıma araçlarının zarar ettikleri için kooperatif bölgesine girmediğini belirten Taner “Toplu taşıma araçlarına daha önce bir güzergâh çizmiştik ama zarar ettiklerini söylediler, iptal ettiler. Sabah ve akşam cami arsamızın oradaki kavşağa kadar gelip dönüyorlar, daha fazla bir şey yapamayacaklarını bizlere ilettiler şimdilik bu durum da böyle”.diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu haber 370 kez okundu.
Güncel - 7:22 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ