16° Açık
 • EURO
 • DOLAR
RMoNs.gif

İç İşleri Bakanlığı’ndan flaş genelge !

İç İşleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Market Tedbirleri genelgesi gönderildi.
EKONOMİ - Mayıs 4, 2021 4:30 am A A

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

 

 • Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.
 • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
 • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 10 kez okundu.
EKONOMİ - 4:30 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İç İşleri Bakanlığı’ndan flaş genelge !
  İç İşleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Market Tedbirleri genelgesi gönderildi.
 • 02
  50 metre sürüklenen motosikletin sürücüsü ağır yaralandı !
  İnegöl’de meydana gelen kazada kontrolden çıkan motosiklet devrildi. 50 metre sürüklenen motosikletin sürücüsü ağır yaralandı.
 • 03
  Üzerine kaynar su dökülen çocuk yaralandı !
  Bursa’nın İnegöl ilçesinde üzerine kaynar su dökülen 2 yaşındaki çocuk yaralandı.
 • 04
  Pandemide kadın olmak !
  İnegöl Cumhuriyet Halk Partisi yöneticisi Engin Başar COVİD-19 pandemisi döneminde kadınların yaşadıkları zorlukları dile getirdi.
 • 05
  10 Mahallede Bireysel Konteyner Dağıtımı Tamamlandı
  İnegöl Belediyesi, zamansız çöp çıkarma sorununa çözüm olacak ve aynı zamanda çevrede çöp yığınlarının oluşmasını da önleyecek Bireysel Çöp Konteyneri uygulaması kapsamında şuana kadar 10 mahallede konteyner ve geri dönüşüm kutusu dağıtımlarını tamamladı. Turgutalp Mahallesinde devan eden dağıtımlara katılan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugüne kadar 10 mahallemizde bu dönüşümü sağladık. Merkezde 21 mahallemiz var ve öncelikli hedef bunların tamamında uygulamayı başlatmak” dedi.