27° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
RMoNs.gif

İL OLMAMIZ BİR ZARURİYETTİR

İnegöl’ün ihtiyaçları kişilerin keyfiyetine veya başka üst kuruluşların inisiyatiflerine bırakılamamalı. Müteşebbis ruhun kaynağı ve temeli kendi başına karar verebilme ve uygulama kabiliyetidir. Büyükşehir kanunun yürürlüğe girmesinden önce İnegöllün il olması durumunun her daim tazeliğini koruduğunu ifade eden Sayın Bayraktar “İnegöl Türkiye’nin girişimcilikte öncü ilçelerinin başında geliyor ilçemiz ekonomisi ve sanayisiyle artık ilçe statüsü kabına sığmıyor […]
Güncel - Ocak 14, 2015 1:54 pm A A

İL OLMAMIZ BİR ZARURİYETTİR

İnegöl’ün ihtiyaçları kişilerin keyfiyetine veya başka üst kuruluşların inisiyatiflerine bırakılamamalı.

Müteşebbis ruhun kaynağı ve temeli kendi başına karar verebilme ve uygulama kabiliyetidir.

Büyükşehir kanunun yürürlüğe girmesinden önce İnegöllün il olması durumunun her daim tazeliğini koruduğunu ifade eden Sayın Bayraktar “İnegöl Türkiye’nin girişimcilikte öncü ilçelerinin başında geliyor ilçemiz ekonomisi ve sanayisiyle artık ilçe statüsü kabına sığmıyor il olunmalıyıydı olmadı ama özel statülü ilçe olunabilir” dedi.

İlçemizin tarihinde büyük kamu yatırımları almadığını, ekonomik ve sosyolojik tüm gelişmelerini kendi imkânlarıyla yaptığını belirten Bayraktar “Müteşebbis ruhun kaynağı ve temeli olan kendi başına karar verebilme ve

uygulama kabiliyeti olduğuna göre Bugün bu noktaya gelmiş bir İnegöllün

2000 ve 2002 yıllarındaki kanun tekliflerinde de belirtildiği gibi

ihtiyaçlarını rastlantısal olaylar neticesinde gelişen taleplerle

karşılayamayacağını ve gelişen ihtiyaçlarını kişilerin keyfiyeti ile başka üst

kuruluşlardan isteyerek temin etme ölçeğini çoktan aşmış olduğunu

düşünmekte olup takdiri ve yorumu değerli hemşehrilerimize bırakıyorum” dedi.

İnegöl’ün Türkiye’de yaşanılabilir en güzel yerlerden biri olduğunu söyleyen bayraktar “ ilçe gelişiyor nüfus çoğalıyor sanayi ve ekonomi büyüyor tabi bunlarla beraber sorunlar da büyüyor biz büyüyen sorunları yönetim anlamında büyüyerek değil de küçülerek çözmeye kalkarsak ciddi tıkanıklıklar yaşarız” dedi.

İnegöl’ün girişimciliğine değerlerine ve markalarına tekrar dikkat çekerek sözlerine devam eden bayraktar “dediğim gibi İnegöl her zaman girişimciliğin merkezi oldu Türkiye’de öncü oldu İnegöllün değerleri ve büyük markaları var sizlerle bu konudaki bazı örnekleri paylaşmak istiyorum.

1890 – AMERİKA Chicago şehrinde yapılan sanayi fuarı için Tüm Türkiye’ye gönderilen toplam 4 adet davetiyenin bir tanesi İnegöl ticaret ve sanayi odasına gönderiliyor. ( kaynak. Gümrük ve ticaret bakanı sayın hayati yazıcının İnegöl gümrük md. Açılışı basın toplantısı )

1924 – Tamamı Türklere ait ilk banka kuruluyor. Türkiye iş bankası. Kurucu ortaklardan 2 kişi İnegöllü. ( kaynak sayın Ersin Özince’nin igiad ta yaptığı konuşma )

1946 – Türkiye’nin ilk sağlık termal turizm şirketi oylat ltd

1953 – Bursa’dan sonra ikinci olarak esnaf ve sanatkârlar kefalet kooperatifi

1966- Türkiye’de ilk çok ortaklı şirket İSTAŞ. Dünyadaki en ileri teknoloji ile kurulan Türkiye’nin aynı zamanda ilk bütünleşmiş mobilya tesisi. Sunta üretiminden, hazır mobilyaya kadar.

1971- Çok ortaklı diğer entegre şirket. KENTAŞ

1977- Türkiye’nin ilk ilçe organize sanayi bölgesi

1990- Türkiye’nin ilk Genç işadamları derneği fikri ve 1991 de İGİAD oluşumu

2006- Türkiye’nin ilk mobilya ihtisas o.s.b.si.

2011- Türkiye’nin ilk uluslararası akredite mobilya test laboratuarı

2014 tahmini dış ticaret rakamı yaklaşık 1,5 milyar dolar

İNEGÖLÜN BAZI DEĞERLERİ VE MARKALARI

Sayın Ahmet Türker 1967–1969 ve 1973–1974 Hükümetleri Ticaret Bakanı

Sönmez Holding

Demirören Holding

Eyüp Sabri Tuncer Kolonyaları

Çilek Mobilya

İnegöl’ün il olma hedefini kesinlikle unutmaması gerektiğini belirten başkan bayraktar “2000 yılında topyekûn olarak inandığımız ve fikir birliği içinde savunduğumuz il olma hedefimiz artarak devam etmeli. 91 bin lik bir nüfusa sahipken halkıyla stk larıyla iktidar muhalefet partileriyle il olmak adına çalışıldı, meclis genel kurullarına kadar otobüslerle gidildi, talihsizlik sonucu gerçekleşmedi ama çalışıldı ve şimdiki nüfusumuz 250 bin. Bu süre içinde sadece ulusal basına yansıyan İnegöl haberlerine bir göz atarsak il olmamızın bir zaruret olup olmadığını daha iyi anlarız. Takdiri ilçe halkımızın sağduyusuna bırakıyorum. İlçemizin il olması adına çalışmalarda bulunan kanun teklifi vererek veya destek veren partiler gerekse partilerimize raporlar hazırlayıp destek olan stk larımızı hatırlatmak ve paylaşmak istiyorum.

İNEGÖL’ÜN İL OLMA ÇALIŞMALARI

KANUN TEKLİFLERİ

T.B.M.M. (S. Sayısı : 420)

* Bursa Milletvekili Ahmet Sünnetçioğlu ve 21 Arkadaşının İnegöl Adıyla Bir İl Kurulması Hakkında Kanun Teklifi ve İçtüzüğün 37 nci Maddesine Göre Doğrudan Gündeme Alınmasına İlişkin Önergesi (2/357

15..2.2000

Ahmet Sünnetçioğlu

Bursa

 1. B. M. M.TUTANAK DERGİSİ128 inci Birleşim (Olağanüstü)

13 . 8 . 2002 Salı 

 • Bursa Milletvekili Burhan Orhan ve 115 arkadaşının, (2/301) ve (2/357) esas numaralı İnegöl Adıyla Bir İl, Kurulması Hakkında Kanun Teklifleri

Bahadır Bayraktar 2000 ve 2002 yılındaki KANUN TEKLİFLERİNDEKİ GEREKÇELERe özellikle dikkat çekti;

 • 1998 nüfus sayımına göre 91 000 olan ilçe merkezi
 • . İlçe bütçeyi yapma olanağına sahip değildir. Dolayısıyla öz gelire sahip olmayan hiçbir kamu örgütü kendinden beklenen hizmetleri yerine getiremez. İlçe örgütleri araç gereç, personel, para, karar verme ve yetki yönünden ile bağlıdır. İlçenin il olmasıyla ilgili müdürlüklerin buraya kurulması, imkânların verilmesiyle ve mülkî amir olarak Valinin yer almasıyla kaynaklar sadece oraya harcanır
 • 1998 sayımına göre 31 ilden ve bugünkü nüfusa göre 50’ye yakın ilden büyük olan İnegöl’ün organize sanayi bölgeleri ve mobilya sanayisi ile ekonomisindeki büyük gelişmenin getirdiği sorunları ilçe teşkilâtıyla yürütülmesi ve problemlerin çözümünün mümkün olmayacağı görünmektedir.

AYRICA AKADEMİK ÇALIŞMA OLARAK

 • 1997 İnegöl Müsiad Şubesi araştırma raporu. İnegöl’ün il olması halinde sağlanacak yararlar, karşılaşılacak sorunlar ve çözüm önerileri
 • 2011 İTSO RAPORU. Prof. Dr Halis Ertürk. Türkiyede il olması muhtemel olan ilçelerin AHP yöntemi ile belrlenmesi

Örnekler gösteriyor ki Gelinen noktada müteşebbis ruhumuzun devamı için en pratik çözüm önerisinin İnegöl’ün il ya da özel statülü ilçe olması gerektiğini düşünmekteyim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

 

 

 

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 1700 kez okundu.
Güncel - 1:54 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YENİ HAYVAN PAZARI KURBAN BAYRAMINA YETİŞECEK !
  İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, yapımı süren yeni hayvan pazarı alanında çalışmaların aktif bir şekilde devam ettiğini belirterek Kurban Bayramına sürecin tamamlanacağını ifade etti.
 • 02
  Dev şirket işçi alacak !
  Dünyanın en büyük elektronik ticaret parekendecisi Amazon, 75 bin kişiye daha iş verileceğini ve koronavirüs aşı belgesi gösterenlere 100 dolar ikramiye verileceğini duyurdu.
 • 03
  WhatsApp’ta son 1 gün !
  Sosyal medya uygulaması WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası için uzattığı süre yarın doluyor. Son 1 gün kala kullanıcılar, karara ilişkin görüşlerini dile getirdi.
 • 04
  ALTINDAKİ YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR !
  Bayram tatili nedeniyle yurtiçi piyasaların kapalı olduğu günde dolar/TL’de ise yükseliş eğilimi devam ediyor. Altın kritik sınır olan 499 TL’ye geldi.
 • 05
  Vahşette bilanço ağırlaşıyor !
  İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyine ve orta kesimlerine hava saldırıları düzenledi.