18° Açık
 • EURO 6.28
 • DOLAR 5.66

İlber Ortaylı İnegöl’den Gönderme Yaptı

Tarihçi ve yazar Prof.Dr. İlber Ortaylı, İnegöl’De katıldığı bir programda yaptığı konuşmada ABD Başkanı Trump İle ilgili yaptığı açıklama  “Trump,  bir kovboy kadar cahil, işletme okumuş ama dünya görüşü itibariyle cahil bir adam dedi.  
KÜLTÜR SANAT - Mayıs 4, 2019 7:01 pm A A
 Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İnegöl Şubesi tarafından Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezi’nde  gerçekleştirildi.’Türkiye’nin Yakın Tarihi’ konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansa konuşması olarak Türkiye’nin yakında tanıdığı Tarihçi ve yazar Prof.Dr. İlber Ortaylı katıldı.

İlber Ortaylı fetö ile ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi. Bu son olaylar yani siyaset yoluyla orduya girme sebepleri ve FETÖ müdür nedir, o son derece tehlikeli bir şeydir. Yabancı dünyada tartışıyorlar; ‘Uydurma bir darbe girişimidir’ diye. Valla uydurma değil onu tartışmayacağım bile, bunlar insanların hayatını çalan bir şebekedir. En iyi okullara kopya ile öğrenci sokuyorlar, imtihan kazanan subayları, uyduruk sıhhiye raporları ile eliyorlar, kabak insanları olmadık yerlere getiriyorlar ve Türkiye’yi kökünden kurutuyorlar. Çünkü bizim personel politikamız hiçbir ön birikime ön şarta bağlı değildir. Bu imparatorluğu ayağa kaldıran bütün insanlar, halktan çıkma sıradan adamlardır bu kadar açık. Yani  dağdaki köylü çocuğu toparlanır gevşeme olur. Anadolu köyünde gelen iyi bilir ister Rumeliden, İster Anadolundan ister Bosnadan, Kırımdan gelen medrese talebesi yükselir. Bu kabiliyetli insanların  meydana getirdiği kadroları bu şekilde ken dar anlayışlarına göre  getiren Türkiye Cumhuriyeti tarihine aykırı bir iş yapıyordur orada bir sakatlık vardır. Buna yol verenler, bunları koruyanların hiçbir şekilde bizim milli tarihimizde yeri olmaması gerekir bunu size belirtmek isterim onun için çok önemlidir. Bir şeye çok dikkat ederim; Türkiye’de mevcut olan ordu, mevcut olan asayiş koruma kolluk kuvvetleri ve bürokrasinin içindeki liyakatlı yükselme sistemine darbe indirenler, fevkalade tehlikeli yaratıklardır. Ben bunların dışarıdan beslendiğine inanırım. Komplo teorisi sevmem ama buna inanırım bu böyledir.

Ortaylı, “Ne diye Trump gibi biri ya da madam Clinton gibi bir kadın, buradaki herifleri tutuyor. Trump zaten bir kovboy kadar cahil, işletme okumuş ama dünya görüşü itibari ile cahil bir adam. Etrafındaki müşavirleri, sekreterler diyelilen bakanları da fazla bir şey değiller. Farklı diller son derece komik tuhaf Hristiyan mezheplerine mensuplar. O Clinton dediğimiz hatun güzel, akıllı. Bir kocası var halktan çıkma fakat kendisi iyi bir üniversitede okudu. Yani size söyleyim istediği kadar seçkin olsun, ağzı laf yapar car car bir kadın. Ne işi var bunları tutacak orada, bir mekanizma var ki tutuyor. Önemli bir şey bu, onun üzerinde durulması gerekiyor” diye konuştu.

Bu haber 100 kez okundu.
KÜLTÜR SANAT - 7:01 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Balakuş’tan ROK tepkisi
  DP İnegöl İlçe Başkanı Murat Balakuş, Beyaz TV ekranlarında yayınlanan Beyaz Futbol programına Boşnaklara ağır hakaret eden Rasim Ozan Kütahyalı’nın dönüşüne tepki gösterdi.
 • 02
  Belediyespor’un Sağlık Sponsoru Cihangir Hastanesi Oldu
  İnegöl Belediespor, Özel İnegöl Cihangir Hastanesi ile sağlık sponsorluğu protokolü imzalandı.
 • 03
  Karamollaoğlu HDP’li belediyeleri savundu
  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, üç HDP’li belediyeye kayyum atanmasına Twitter adresinden tepki gösterdi.
 • 04
  Halk otobüsü yaya kadına çarptı
  İnegöl’de Baykoca Mahallesi’nde meydana gelen kazada özel halk otobüsü yaya halindeki genç kadına çarptı.
 • 05
  Vakıfköy Kent Parkı’nda sona doğru
  Altyapıdan ulaşıma, eğitimden tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılmasına kadar her alanda hayata geçirdiği yatırımlarla Bursa’yı geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın yeniden ‘yeşille’ anılması için çevre yatırımlarında da hız kesmiyor. Yeni dönemde Bursa’ya 1,5 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, ağırlıklı olarak Osmangazi ve Nilüfer ilçelerine hitap eden Hüdavendigar Kent Parkı’na benzer […]