17° Hafif yağmur
 • EURO
 • DOLAR
RMoNs.gif

İnegöl olaylarında kritik karar

25 Temmuz 2010 yılında İnegöl’de meydana gelen inegöl olaylarıyla ilgili 9 yıldır süren davanın kararı çıktı.
GENEL - Kasım 26, 2019 12:33 pm A A

Olay 25 Temmuz 2010 tarihinde meydana geldi. İnegöl’de ‘mahallede korna çalınması’ sebebiyle başlayan tartışma provokatörlerin devreye girmesiyle büyük olaylara sebep oldu. Orhaniye Mahallesi’nden geçen minibüsün önünü kesen gençler ve sürücü arasında başlayan tartışma gecenin ilerleyen saatlerinde kavgaya dönüştü. Sürücü Ş.S.’nin tartışmanın ardından arkadaşlarıyla gençlerin bulunduğu otobüs durağına gelerek 5 kişiyi bıçakla yaralamasıyla büyüyen olaylar gece boyunca sürdü.

TÜRK KÜRT OLAYINA DÖNDÜ

Yaşanan olaylar Kürt Türk olaylarına dönmesi sonrası 14 polisin yaralandığı çatışmada, polis karakolu, belediye binası ve polis araçlarına zarar verildi. Tüm gelişmelerin ardından  bir gün süren olay sonrası 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar bir süre sonra serbest kaldılar.

9 YIL SONRA BUGÜN KARAR VERİLDİ

2011 yılında savcılık sanıklar hakkında dava açtı. 9 yıldır 1. Asliye ceza mahkemesinde devam eden dava bir türlü karara bağlanamadı. Dava bakan savcı ve hakimlerini tayinleri çıkması nedeniyle davada çıkacak kararda gecikmeler yaşandı. 88 sanık hakkında beklenen karar bugün yapılan duruşmalar neticesinde çıktı. Çıkan kararda 10 sanık beraat etti. Bir sanığın hayatını kaybetmesi nedeniyle davası düştü. 63 sanığa 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme ve kamu malına zarar verme suçlarından 1 yıl 5 ay ile 4 yıl 4 ay arasında hapis cezası. 14 çocuğa yine aynı suçlardan 7 ay ile 1 yıl 1 ay arasında hapis cezası verildi.

AMİGO TEVFİK’E 3,5 YIL CEZA

Yaşanan olaylar sonrası Amigo Tevfik Taşkın’ın da yargılandığı mahkemede, bugün karar duruşması yapıldı. Duruşma sonrası Tevfik Taşkın sosyal medya hesabı üzerinden ‘3,5 yıl ceza aldık, Allah C.C dostlarıma zarar verecek ailelere zarar vermesin’ dedi. Taşkın’ın sicili temiz olduğundan dolayı cezasının ertelendiği öğrenildi.

Öte yandan diğer sanıklarında yargılandığı mahkemede nihai kararların verildiği mahkeme kaleminin verilen kararları yazım aşamasında olduğu, kararların Yargıtay’a itiraz yolu açık olmak süratiyle verildiği açıklandı.

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 2680 kez okundu.
GENEL - 12:33 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HAYIR DUASI !
  Pencerede bir rüzgarın ahengi, ömürde bir hüzün esintisi… Bekleyişler, gelmeyenler, gelemeyenler… Dünya ne garip bir sahne… Bolluğuna erişilen her şey ziyan, boşluğu hissedilen her şey ulaşılmaz. Birinin yarasına şifa vesilesi, birinin gönlüne dokunulan sözler silsilesi…
 • 02
  Ünlü oyuncu hayatını kaybetti !
  Tiyatro ve sinemanın usta ismi Erol Demiröz, 81 yaşında hayatını kaybetti.
 • 03
  BURSA’DAKİ HAFTALIK VAKA SAYISI BELLİ OLDU!
  Son dakika haberine göre Türkiye’nin illere göre haftalık vaka sayısı açıklandı. Bursa’daki korkutan artış dikkat çekti.
 • 04
  Yeni haftada hava nasıl olacak ?
  Meteoroloji İnegöl için 19 Nisan Pazartesi hava tahmin raporunu bildirdi. Buna göre sağanak yağış İnegöl’de etkili olmaya devam edecek.
 • 05
  Kurşunlu’da metruk bina yandı !
  Kurşunlu mahallesinde 2 katlı metruk bina cayır cayır yandı.