17° Açık
 • EURO
 • DOLAR
ResimLink - Resim Yükle

İnegöl’de ki çiftçiler plansız tarıma kurban ediliyor.

CHP İnegöl İlçe Yöneticisi Zemci Şahin, “İnegöl’deki çiftçiler plansız tarıma kurban ediliyor” diyerek CHP’nin tarım politikalarını anlattı.
GENEL - Eylül 22, 2022 5:23 pm A A

Çiftçilerin geçen yılki fiyattan bu yıl ürün sattığını belirten Şahin, mevcut tarım politikasının sürdürülebilir bir politika olmadığını belirtti. Şahin, “Fiyatların düşmesi, makul seviyeye gelmesi ve ülkede fiyatlarda istikrarın olmasının tek yolu, akılcı politikalar ile olacaktır. İnşallah iktidar olacağız” diyerek CHP’nin tarım politikalarını ana hatlarıyla anlattı.
Zemci Şahin’in açıklaması şu şekilde;
GEÇEN YILIN FİYATLARIYLA..
ÇKS nedir? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan “çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanıdır.” ÇKS neden istenir? İşte tüm bu kolaylıklara ve imkanlara başvurmanın ilk adımı ÇKŞ belgesi almaktır. Burada devlet, ekonomiyi canlandırmak amacıyla çiftçileri özendirmek, gelişen olumsuzluklar karşısında çiftçinin yanında olmak ve köyden kente olan göçlerin önüne geçmek istemektedir. Buraya kadar her şey güzel ve olması gereken bir uygulama. Peki bu sistem ülkemizde ne kadar ve nasıl uygulanıyor biraz sorgularsak çitçilerin dudumu anlamış oluruz. İnegöl’de ki çiftçiler plansız tarıma kurban ediliyor. Ekim zamanı ne ekip – biçeceğini kendi tahminleri doğrultusunda yapıyorlar. Böyle olunca da hangi ürünün çok hangi ürününün az olacağını ya da para edeceğini ve etmeyeceğini de bilemiyorlar. Haliyle geçen yıla göre her şey üç kat artmışken, yıllık enflasyon %180’lere çıkmışken, çiftçiler geçen yılın fiyatları ile bu yılda ürün satmak zorunda kalıyor. Bu sürdürülebilir bir çiftçi politikası değildir. Çiftçiyi güçlendiren bir tarım politikası değildir. İnegöl’de bu yıl, genellikle armut – şeftali – erik – ceviz ve ayçiçeği üreticileri büyük sıkıntı içerisindeler. Geçen yılın fiyatları ile bu yılda ürün satmak zorunda kalıyorlar. Özellikle meyvelerde işçi parasını dahi çıkartamıyorlar. Bu bahsedilen ÇKS sisteminde hangi ürünün ne kadar ekilebileceği zaten kayıt altında. Tarım bakanlığı da bu ürünlerin hepsini biliyor buna rağmen planlı bir ekim yapılmıyor. Bir sene bakmışsın bir ürün fazla bir sene bakmışsın farklı bir ürün plansız bir şekilde yapıldığı için de bir sene para yapıyorsa çiftçinin malı üç sene maalesef para etmiyor verim alamıyor. Çiftimizin bu ürünlerin para yapması için yeni ihracat kapılarının bulunması yeni pazarların bulunması şarttır. Sadece bir tek Rusya ya meyve ihracatı yaparak çiftçilerimizin hayatını idare etmesi üretime devam etmesi mümkün değildir. Elbette ki yeni pazarların acilen bulunması gerekiyor. Özelikle ayçiçeğinde kota uygulanması çiftçiyi devletin koruması altında alıp tüccarların insafına terk ediliyor. Stratejik öneme sahip olan, halkın direk sofrasını ilgilendiren ayçiçeği düzenli bir üretim dahilinde olması gerekir. Trakya Birliği ayçiçeği alımı yaparak, Trakya bölgesinde ki çiftçiler biraz olsun rahatlamışken, aynı şeyi Tarım Kredi Kooperatiflerinin de yapması gerekir. TMO’nun, buğday – arpa da olduğu gibi ayçiçeğinde de devreye girmesi tüm çiftçilerimizin rahatlaması gerekiyor. Bu kuruluşların özelikle son yıllarda üretiminin ciddi boyutlara geldiği ceviz içinde geçerli olması ve bir an önce bir çözüm üretilmesi gerekiyor.”
POLİTİKALARIMIZ ŞU ŞEKİLDE OLACAK
Cumhuriyet Halk Partisi iktidarımızda, 2024-2028 yıllarındaki tarım politikalarımız “Fiyatların düşmesi, makul seviyeye gelmesi ve ülkede fiyatlarda istikrarın olmasının tek yolu, akılcı politikalar ile olacaktır. İnşallah iktidar olacağız. İlk yapacağımız iş; çiftçinin ister bankalardan, ister tarım kredi kooperatifinden aldıkları kredilerin faizlerini ilk bir hafta da sileceğiz. Bitti. Faiz yok. Anaparayı da makul şekilde alacağız. İki; hiçbir çiftçinin üretim araçları asla ve asla borcu ne olursa olsun, haczedilmeyecek. Yatlara mazotu hangi fiyattan veriyorsa, çiftçinin traktörüne de mazotu aynı fiyattan vereceğiz” Çiftçi tarlaya gidiyor, ekiyor biçiyor. ÖTV’yi kaldıracağız.
Bu konuda da kararlıyız. Bunun da gereğini yapacağız. Geliyor gelmekte olan.

kemeravm.gif

Bu haber 340 kez okundu.
GENEL - 5:23 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kan kaybı devam ediyor !
  Ligde kötü günler geçiren ve kupada çıkış arayan İnegölspor 3 Lig ekiplerinden Ağrıspor’a uzatmalarda yediği golle mağlup olarak kupaya veda etti.
 • 02
  Beşar Esad Suriyelilere Seslendi: Ülkenize Dönün!
  Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmada savaş sebebiyle Suriye’den kaçmak zorunda kalan mültecilere ülkelerini Geri dönmeleri çağrısında bulundu. Türkiye, Suriye’de siyasi çözümü işaret etti. 
 • 03
  Dev indirim bekleniyor !
  Benzin ve mazot fiyatı başta olmak üzere akaryakıt fiyatları üzerinde etkili olan brent petrolde dalgalanma devam ediyor. Petrol resesyon korkuları ile geriledi.
 • 04
  Batırel; “Dolar zulmü sona erecek
  Dolar kuruna dair yaptığı tahminlerle büyük ses getiren ekonomist Necmettin Batırel bu kez, “Dolar zulmü sona erecek: Kapılar açılacak, taşlar yerine oturacak” dedi.
 • 05
  Son yılların en büyük kaçak içki operasyonu !
  Mersin’de yapılan operasyonda son yılların en büyük kaçak içki yakalaması gerçekleştirildi. Operasyonda, toplam 86 bin 245 şişe kaçak içkiye el konuldu.