-5° Açık
  • EURO 6.56
  • DOLAR 5.94

İNEGÖL’DE SULTAN İKİNCİ ABDÜLHAMİD’İN CÜLUS TÖRENİ

Eski İnegöl Blogspot’ta yer alan İnegöl’de Sultan İkinci Abdülhamid’in Cülus Töreni 6 Kasım 1902 tarihli Malumat dergisinde kapaktan duyuruluyor. Sultan İkinci Abdülhamid’in tahta çıkışının 26. yılı kutlamaları sırasında Çitli Maden Suyu kaynağındaki otel binasında da bir tören düzenlenmiştir. Padişahın tahta çıkış günü olan 31 Ağustos’ta gerçekleşmesi muhtemel bu tören 6 Kasım 1902 tarihli Malumat dergisinde kapaktan […]
GENEL - Ekim 8, 2017 11:34 am A A

Eski İnegöl Blogspot’ta yer alan İnegöl’de Sultan İkinci Abdülhamid’in Cülus Töreni 6 Kasım 1902 tarihli Malumat dergisinde kapaktan duyuruluyor.

Sultan İkinci Abdülhamid’in tahta çıkışının 26. yılı kutlamaları sırasında Çitli Maden Suyu kaynağındaki otel binasında da bir tören düzenlenmiştir. Padişahın tahta çıkış günü olan 31 Ağustos’ta gerçekleşmesi muhtemel bu tören 6 Kasım 1902 tarihli Malumat dergisinde kapaktan duyuruluyor. Toplu fotoğraf ile bu anları tarihe aktaran günümüzün Tempo, Aktüel, Aksiyon dergileri tarzındaki o devrin haftalık mecmuası Malumat, bu kutlamayı kapaktan vererek İnegöl tarihine unutulmaz bir katkıda bulunmuştur. İnegöllü çocukların toplu sünnet törenine de sahne olan bu kutlamalarda İnegöl’ün bugün dahi bulunmayan bandosu konser veriyor. Fotoğrafın orijinalinden bir nüsha İnegöllü Sünnetçioğlu ailesinden Kent Müzesi’ne intikal etmiştir. Muhtemelen dedeleri fotoğraftaki çocukları sünnet ettiğinden Malumat mecmuası sahibi Baba Tahir tarafından bir hatıra olarak bu fotoğraf kendilerine verilmiştir. Fotoğraf ortaya çıktığında İnegöl Hastanesi’nin 1906 yılındaki açılış törenine ait olduğu zannedilmiş, Malumat dergisinin bu kapağı doğru ve kesin bilgiyi bizlere sunmuştur.

 

Bu haber 2030 kez okundu.
GENEL - 11:34 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ