Sisli
 • EURO 6.64
 • DOLAR 6.14

İNEGÖL’ÜN TARİHİ DEĞERLERİ GÜNÜMÜZE YANSITILDI

Dünya Müzeler Günü’nde tarih bilincini ortaya koymak adına İNESMEK Resim Öğretmenlerinden Elif Serbest’in “İnegöl’ün Tarihi Değerleri” adlı Resim sergisi İnegöl Kent Müzesi sergi salonunda İnegöllülerin ziyaretine açıldı. Geçmişin izlerinin bulunduğu ve tarihin en güzel şekilde yansıtıldığı Kent Müzesinde Belediyenin sanat ve mesleki eğitim alanında ne kadar önemli bir yere geldiğini gösteren resim sergisi 25 Mayıs […]
GENEL - Mayıs 18, 2016 3:11 pm A A

Dünya Müzeler Günü’nde tarih bilincini ortaya koymak adına İNESMEK Resim Öğretmenlerinden Elif Serbest’in “İnegöl’ün Tarihi Değerleri” adlı Resim sergisi İnegöl Kent Müzesi sergi salonunda İnegöllülerin ziyaretine açıldı.

Geçmişin izlerinin bulunduğu ve tarihin en güzel şekilde yansıtıldığı Kent Müzesinde Belediyenin sanat ve mesleki eğitim alanında ne kadar önemli bir yere geldiğini gösteren resim sergisi 25 Mayıs tarihine kadar ilçe halkının izlenime açık olacak.

TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASIMIZI YAŞATARAK KORUYORUZ
Sergi açılışı öncesi konuşan Belediye Başkanı Alinur Aktaş; “İnegöl Belediyesi olarak geçmişten beslenip geleceği inşa etmek, doğal estetiği insan estetiği ile buluşturmak adına “tarihi ve kültürel mirasımızı yaşatarak koruma” ilkesini gözeterek, tarihiyle barışık, geçmiş ile günümüz arasında köprü kurarak hayal ettiğimiz bir kent için uğraş vermekteyiz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz İnegöl Kent Müzesi, Türkiye’nin ilk ilçe kent müzesi unvanıyla, İnegöl Mobilya ve Ağaç Sanayi Müzesi de Türkiye’de sektöründe ilk olmasıyla yoluna devam etmektedir. Bu eşsiz yapıları kurmak ve kentimize kazandırmak; İnegöl halkının bizlere göstermiş oldukları destekle nasip olmuştur” dedi.

KENT MÜZEMİZ SERGİLERİN MERKEZİ KONUMUNA GELMİŞTİR
Bugün geldiğimiz noktada İnegöl Kent Müzesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğramaktadır diyen Aktaş; “Daha önce evimize, kurumumuza gelen misafirimizi İnegöl’de nereye götürebiliriz diye kara kara düşünürken, artık böyle bir düşünceye gerek kalmamış ve ilk adres olarak Müzenin yolunu tutmuşuzdur. Müzemiz; İnegöl tarihinin her dönemine ışık tutan ve her geçen gün kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Bu gelişimini; müzemizin bitişiğinde projelendirdiğimiz İnegöl Mobilya Müzesi ile daha da taçlandırdık. Ayrıca birçok kültür etkinliğinin merkezi haline gelen İnegöl Kent Müzemiz; İnegöl’de açılan sergilerin merkezi konumuna da gelmiştir.

DÜNYA MÜZELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ
Aktaş; “Bugün de Dünya Müzeler Günü’nde tarih bilincimizi tazelemek adına İNESMEK Resim Öğretmenlerinden Elif Serbest’in “İnegöl’ün Tarihi Değerleri” adlı Resim sergisinin açılışı için bu güzel mekandayız” dedi.

“İNESMEK” BUGÜN 11 FARKLI MERKEZDE HALKIMIZA ÜCRETSİZ EĞİTİM VERİYOR
2011 yılında 2 kurs merkezi ile eğitim vermeye başlayan İNESMEK bugün 11 farklı merkezde İnegöl halkına ücretsiz eğitim veriyor diyen Aktaş; “İnegöl merkezde yer alan kurslarımızın yanı sıra Huzur Mahallesi, Alanyurt Belediye Ek Hizmet Binası ,Yunus Emre Mahallesi, Cerrah Mahallesi, Tahtaköprü Mahallesi, Kurşunlu Mahallesi, Yenice Mahallesi, Akhisar Mahallesinde de kurs merkezi açarak İNESMEK’i halkımızın ayağına götürdük. Eğitim vermek üzere 14 branşla yola başlayan İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarımız, İnegöl halkının talepleri doğrultusunda branş sayısını 52 ’e yükselterek hizmet vermeye devam ediyor.2015-2016 eğitim-öğretim döneminde bünyesinde bulunan 39 usta öğretici ile 52 farklı branşta, 118 grupla 2340 kursiyere hizmet veren İNESMEK yoluna emin adımlar ile devam ediyor” dedi.

SANAT VE MESLEKİ EĞİTİM ALANINDA ÖNEMLİ BİR YERDEYİZ
Aktaş; “Bugün geçmişimizin izlerini bulduğumuz ve tarihimizi en güzel şekilde bizlere yansıtmayı başaran Kent Müzemizde Belediyemizin sanat ve mesleki eğitim alanında ne kadar önemli bir yere geldiğini bizlere gösteren bu anlamlı ve güzel serginin açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz sergimizde Osmanlının beylikten devlete geçiş sürecine şahitlik etmiş bu topraklarda tarihin seyrini değiştiren olaylar ve bıraktıkları izleri tablolara baktığımızda çok rahat bir şekilde görebileceğiz. Özellikle İnegöl’ün Osmanlı Ailesi’nin ilk Şehidi Baykoca’dan, Turgut Alp’e, Osman Gazi’den, Babasultan’a, Orhan Gazi’den, I.Murad’a, Yıldırım Bayezid’den, II. Murad’a, II. Mehmed’ten
(Fatih Sultan Mehmed), Kanuni Sultan Süleyman’a, Sultan Abdülaziz’den, Sultan II. Abdülhamid’e ve Atatürk’e kadar uzanan süreçte birbirinden değerli tarihi eserleri ve şahsiyetleri içinde barındırdığına şahit oluyoruz” dedi.

TARİH BİLİNCİNİ ORTAYA KOYMAYI AMAÇLADIK
Bizler de bugün hem şehrimizin ne kadar önemli bir tarihe sahip olduğunu ortaya koymak hem de Dünya Müzeler Günü’nde tarih bilincimizi tazelemek amacıyla bu sergimizi hazırladık diyen Aktaş; “Sergimiz; İnesmek resim öğretmenlerinden Elif Serbest tarafından, üzerlerinde kakma objelerle ve bilgilerle etkileyici kılınmış İnegöl’ün tarihi eserlerini yansıtan 12 tablodan oluşuyor. Ayrıca bu çalışmalarda Oğuz boylarının sembolleri, taşlar üzerine işlenerek, konu pekiştirilmiştir. Dünya Müzeler günü münasebetiyle gerçekleştirilen sergimizde öğrencilerle günün anısına pasta kesip ve hediyeler takdim edeceğiz” dedi.

KENT MÜZESİ PULU BASTIRILDI
Aktaş; “Ayrıca Kent Müzemizin 7. Yılı dolayısıyla böyle anlamlı bir günde Kent Müzesi pulu da bastırılmıştır. Bugün ( 18Mayıs 2016) PTT den gerçekleştirilen tüm posta işlemlerinde Kent Müzesi Pulu kullanılacaktır. İnegöl’ün Tarihi Değerleri Sergimiz 18 – 25 Mayıs 2016 tarihleri arasında İnegöl Kent Müzesi sergi salonunda ziyarete açık kalacaktır. Kültür varlıklarını koruma adına imar ettiğimiz Kent Müzemizdeki bu sergimize herkesi davet ediyor, bu vesile ile İNESMEK kurslarında emeği geçen yöneticilerden, çalışanlara kadar herkese şükranlarımı sunuyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

TARİHE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Çok özel bir mekânda, çok güzel bir mekânda birlikteyiz diyerek konuşmasına başlayan İlçe Kaymakamı Ali Akça ise; “ 18-24 Mayıs tarihleri arası Müzecilik Haftası olarak kutlanıyor. Tabi müze denince aklımıza tarih gelir. Tarihe sahip çıkmak, tarihi somutlaştırmak, elle tutulur ve gözle görülür hale getirmek, bugünü rahat yaşamak için gereklidir. Bugünü yarınlara iletebilmek için bugünden yarınlara köprü kurabilmek için de gereklidir tarihi bilmek ve yaşatmak. Müzeler de tarihlerin somutlaştırıldığı, tarihlerin elle tutulur gözle görülür hale getirildiği mekanlardır.

Akça son olarak,“Şehrin tarihsel değerlerinin en güzel şekilde yansıtıldığı bu serginin oluşmasına katkı veren herkesi huzurlarınızda tebrik eder, saygılarımı sunarım” dedi.

Bu haber 1000 kez okundu.
GENEL - 3:11 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yeni Haftada Hava Nasıl Olacak ?
  İnegöl’de bugün sıcaklık en yüksek 17 derece dolaylarında seyrediyor. Yer yer hafif yağmur geçişleri gözlenirken kuvvetli rüzgara karşı tedbirli olunması gerekiyor.
 • 02
  Akhisar’da deprem Bursa’da hissetti
  Bursa’da deprem meydana geldi.
 • 03
  Türkiye teyakkuza geçti
  İçişleri Bakanlığınca, 81 ile gönderilen “hudut kapılarında alınması gereken tedbirler”e ilişkin genelgeye göre, İran ile kara hudut kapılarından İranlılar ve diğer yabancıların saat 17.00’den itibaren Türkiye’ye girişi yasaklandı. İran üzerinden hava yoluyla doğrudan gelen İranlılar ile diğer yabancı ülke vatandaşları ise havalimanı sınır kapılarından saat 20.00’den itibaren Türkiye’ye alınmayacak.
 • 04
  Seferler iptal edildi
  Budo bugün yapılması planlanan bazı severlerin hava muhalefeti nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.
 • 05
  Harmancık tarımda ayva ile markalaşacak
  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’yle imzaladığı protokol kapsamında Harmancıklı çiftçilere 6 bin adet ayva fidanı dağıtılırken, tam verim sağlandığında bu projeye ilçeye yıllık 1,5 milyon TL gelir kazandıracak.