13° Açık
 • EURO
 • DOLAR
sikiş hikayeleri rokettube

İTSO ESNAFA KALDIRIM KULLANMA YASAĞINDA YUMUŞAMA İSTİYOR

İTSO Başkanı Metin Anıl, İnegöl Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’nin talebiyle 2 Şubat 2015 tarihinden itibaren uygulanacak kaldırım kullanma yasağıyla mağdur olacak üyelerinin sıkıntıları için devreye girdi. İTSO Başkanı Anıl, karşılıklı anlayışla soruna çözüm bulacaklarına inandıklarını belirterek bu konuda yaptıkları çalışmaları gazetemize anlattı. İnegöl Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’nin talebi üzerine, İnegöl Belediye Meclisi’nin 18 maddeden oluşan […]
EKONOMİ - Ocak 27, 2015 2:19 pm A A

İTSO Başkanı Metin Anıl, İnegöl Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’nin talebiyle 2 Şubat 2015 tarihinden itibaren uygulanacak kaldırım kullanma yasağıyla mağdur olacak üyelerinin sıkıntıları için devreye girdi. İTSO Başkanı Anıl, karşılıklı anlayışla soruna çözüm bulacaklarına inandıklarını belirterek bu konuda yaptıkları çalışmaları gazetemize anlattı.

İnegöl Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’nin talebi üzerine, İnegöl Belediye Meclisi’nin 18 maddeden oluşan bir karar aldığını hatırlatan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, bu kararın İnegöl çarşı esnafında bazı mağduriyetlere yol açacağını söyledi. Anıl mağduriyetlerin kararda yumuşama olmazsa uygulama başladığında görüleceğini de belirtti.

İTSO’nun esnaf ve sanatkâr olan, kıt kanaat geçinen üyeleri de olduğunu vurgulayan Başkan Anıl, “Bu üyelerimiz bize gelerek, uygulama başladığında mağdur olacaklarını söylediler. Bizde konuyu Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Alper Taban’a aktardık” dedi. İTSO Başkanı Anıl, konuyla ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban ile odanın Çarşı Meslek Komitesi’ndeki üyelerini bir araya getirdiklerini ve bu toplantıda çözüm yollarını araştırdıklarını söyledi.

AŞIRILIKLARA BİZDE KARŞIYIZ

Yayaların kaldırımlardan rahatça, hiçbir engele maruz kalmadan yürümelerinden yana olduklarını vurgulayan Metin Anıl, yaya kaldırımlarını gereksiz işgal eden herkese karşı olduklarını belirterek, “Fakat burada bazı hassas konularda var. Mal sergilemek Ahilik kültürünün bir parçasıdır. Selçuklu ve Osmanlı döneminde de, bedesten denilen, yani esnafın bulunduğu alışverişin yapıldığı yerlerde dükkânlardaki malların bir bölümü dışarıda sergilenirdi” dedi. Mal sergilemenin Türkiye’nin hatta dünyanın her yerinde devam eden bir uygulama olduğunu belirten Anıl, “Elbette bunu abartmamak gerekiyor. Yaya yollarını tamamen kapatmak ve yayalara geçiş yapacakları yer bırakmamak yanlıştır. Böyle yapanlara da bir yaptırım uygulanması gerekiyor. Biz karşılıklı anlayış ile sorunların çözüleceği düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.

40 CM UYGULAMASINA

DEVAM EDİLMESİNİ İSTEDİK

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban ile İTSO’da yaptıkları toplantıda, eskiden olduğu gibi 40 cm uygulamasının devam ettirilmesini talep ettiklerini bildiren Başkan Anıl, “Esnaflarımız da mal teşhirindeki aşırı gidenler olduğunu kabul ediyor. Bunların disipline edilmesini ancak uygun alanlarda 40 cm’lik taşmalara da izin verilmesi bekliyorlar” diye konuştu. Esnaf üyelerinin kaldırıma zarar vermeyecek şekilde, malların yukarıya asılmasına da izin verilmesini beklediklerinin altını çizen Anıl, “Bilhassa araç trafiğine kapalı yerlerde ve kaldırımın geniş olduğu yerlerde esnafların mallarını teşhir etmesinde sakınca olmadığı kanaatindeyiz. Bu kanaatimizi aktardık” dedi.

ESNAF KEPENKLERİNİ KAPATIR

Belediye Meclisi’nin aldığı kararda yumuşamaya gidilmezse çarşı esnafının çok zora gireceğini de vurgulayan Metin Anıl, buna hiç kimsenin gönlünün razı olmayacağını vurguladı. Çarşıdaki bazı dükkânların oldukça dar olduğunu da belirten İTSO Başkanı Metin Anıl, “Bu durumda bütün sergisini içeriye alan ve tamamı 10 metrekareyi geçmeyen işyerleri kepenk kapatmak zorunda kalırlar. Yapılacak uygulamalarda olayın sosyal taraflarını da göz önüne almak gerekiyor. Devletine ve milletine bağlı olan, sorumluluklarını yerine getiren esnaf arkadaşlarımızın gözetilmesi gerektiğini vurguladık” şeklinde konuştu.

ÇARŞI RUHUNU KAYBEDER

İTSO Başkanı Metin Anıl, kararın Belediye Meclisi’nde alınan kararda ısrar edilirse, İnegöl’de çarşı ruhunun ortadan kalkacağını da söyledi. Ortaya çıkabilecek sorunu görmek için Pazar günleri çarşıyı gezmenin yeterli olacağını belirten Anıl, “Alınan karar yumuşatılmazsa, Pazar günü çarşı nasılsa, haftanın diğer günleri de o hale gelir” diye konuştu.

40 CM UYGULAMASI SÜRSÜN

HİÇ KİMSEYE TAVİZ VERİLMESİN

Eski uygulamanın suiistimal edilmeden devam etmesi halinde yaşanan sorunun çözüleceğini de belirten İTSO Başkanı Metin Anıl, önceden kaldırımlarda 40cm’lik taşmaya izin verildiğini hatırlatarak, “Sorunun temelinde bazı esnafların bu ölçüyü aşarak kaldırıma, hatta yola taşmaları yatıyor” dedi. 40 cm uygulamasının devam etmesi ancak, zabıta görevlilerinin suiistimal yapanlara hiçbir şekilde izin vermemesi ile sorunun ortadan kalkacağına inandıklarını vurguladı.

KAHVEHANELERİN MASALARI

KALDIRIMA TAŞINCA SORUN ÇIKTI

Metin Anıl, yaptıkları araştırmada kahvehanelerde sigara yasağı sonrasında müşterilerin sigara içmek için kapı önüne çıkmaları ve zamanla kaldırımlara masa ve sandalye çıkarılmaya başlanması olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Metin Anıl, “Bu durumdan özellikle hanımlar çok rahatsız oldular. Zaten bu çok yanlıştır. Kaldırıma masa ve sandalye çıkarılıp çay kahve servisi yapılmasına bizde karşıyız. Başta da belirttiğim gibi bazı esnafların kaldırımlarda geçişi engelleyecek kadar mal çıkarmaları da yanlış” diye konuştu.

Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’nin başvurusu sonrasında İnegöl Belediyesi’nin soruna çözüm aramaya başladığını belirten İTSO Başkanı Metin Anıl, “Belediyemiz esnaf odalarıyla toplantılar yapmış. 3 oda hariç bu karara itiraz eden olmamış. Bizim bu aşamalardan haberimiz olmadı. Odamızdaki 3 meslek komitesi bu durumdan şikâyetçi oldular. Bizden soruna çözüm bulmamızı istediler. Bunun üzerine girişimlere başladık. Belediyemizin esnaflarımız ve yaya kaldırımlarını kullanan hemşerilerimizin memnun olacağı bir orta yol bulacağına inanıyorum. Karşılıklı anlayış ile sorun çözülecektir” dedi.


Bu haber 1380 kez okundu.
EKONOMİ - 2:19 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Geri sayım başladı !
  Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte uygulanan kısıtlamalar 1 Haziran’da büyük ölçüde kaldırıldı.
 • 02
  Otomobil alacaklar dikkat !
  Kredi faizlerinin düşmesiyle sıfır otomobile ilgi arttı. Markalar, düşen satışları artırmak için kampanyalar düzenlerken, vatandaşlar da 2020 model araçların fiyatlarını araştırmaya başladı.
 • 03
  Destek arayışları devam ediyor !
  İnegölspor yönetim kurulu destek arayışlarına kaldığı yerden devam ediyor.
 • 04
  Günlük bilanço açıklandı !
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs vakalarına ilişkin son durumu paylaştı. Son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı 21 oldu.
 • 05
  Devlet Hastanesi’ne Ambulans bağışladı !
  Koronavirüs ile mücadele kapsamında bağışların arttığı İnegöl Devlet Hastanesine, bir bağış da İnegöllü iş adamı Hasan Bilge’den geldi.
şanlıurfa araç kiralama