11° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR
RMoNs.gif B7yTL.gif

İYİLİK KALACAK

Hayatta en çabuk unutulan şey iyiliktir denir. Bazen kendinizden ödün verip şartları zorladığınız her kavram ilk gözden çıkarılan fedakarlıktır.
GENEL - Ocak 24, 2021 10:54 pm A A

Oysa insanın fıtratı iyiye, güzel olana meyillidir. Çünkü güzel söz söylemenin, belagat sanatının ve iyiyi teşvik eden her fiiliyatın insan hayatında olumlu bir yeri vardır. Kimine göre dostlukların başlangıcı, kimine göre insan olmanın en ulvi geri bildirimidir. Üstelik azımsamadan, unutulmadan yılları, yolları aşan bir etkesi vardır.

Eskilerin denize at Halık bilsin dedikleri, karşılığı hiç bir maddi türle ödenmeyen ama manen insanın kalbini hep mutmain kılan bir araçtır. İyilik insanlık sanatıdır. Birinin yüzünde gördüğünüz tebessüm, bir çocuğun masum gülümsemesi, bir yaşlının minnet dolu çehresidir.

Daha evvel hepimizin duyduğu cümlelerin arasında birinin yaptığı iyiliğin hiç bir koşulda unutulmayacak oluşu yer alır. Zerre tanesi, hardal tanesi kadarda olsa karşılıksız kalmayacağı ayetlerde miktar olarak belirtilen iyilik, insan ruhunun en onarıcı şifasıdır. Bir iyiliği başlatmak, bir iyiliğe vesile olmak, aracı olmak, gönül vermek ve niyet etmek dahi insani hisleri besleyen kuvvetli sebeplerdir. Ayette mealen “kim zerre tanesi kadar iylik ederse karşılığını görecektir. Kim zerre tanesi kadar kötülük ederse karşılığını görecektir” buyurulmaktadır.

Bu mana ruhun gıdası olan besini vermezseniz, içinizde kök salan tohumların nifak olarak büyümesine engel olamazsınız demektedir. Manevi köprüleri kuran, birinin hayatına dokunup onu çaresiz zamanında ayağa kaldıran, bunu yaparken de her iki tarafı da koşulsuz mutlu kılan etkendir.

İyilik ile ilgili geçen tüm ayetlerde, tüm iyilik içeren cümlelerde iyiliğin zayi olmadığı ve kıymetli olduğu vurgulanmaktadır. “Siz, insanlara iyiliği emrederken, kendinizi unutuyor musunuz? Oysa siz kitabı okuyorsunuz. Yine de akıllanmayacak mısınız?”(Bakara /44)

“Sana iyilikten her ne gelirse Allah’tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir.” (Nisa/79)

Şüphesiz Allah korkup-sakınanlarla ve iyilik edenlerle beraberdir.(Nahl/128)

Her şey geçecek. Dünyada geçer akçe biriktirenler, bir kuşun, bir kedinin rızkına aracı olan, zorluğu kolay kılan, gölgesinde yaşadığı her nimetin ve üzüntünün içinde O’ndandır diye iyi nazarla bakan, iyiden yana gönül elçiliği yapanlar olacak.

Hayatın her sahnesinde yollarınızın iyilerle kesişmesi temennisi ile.

İyilik ve güzellikle kalınız.

Hayriye DURMUŞ

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 890 kez okundu.
GENEL - 10:54 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ