17° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR
RMoNs.gif

“Kavramlara dokunmak”

(HAYRİYE DURMUŞ/YAZAR) Yazının sevdalısı olanlar bilirler. Bazen bir cümle gelir hayatınıza renk olur. Değiştirir mevsimlerin gidişatını, hayatınıza dokunur. Anlatamadıklarınıza lisan olur. Bu yüzden yazmak tarihi, dünü bugünü kuşatır. Herkes kendi ölçüsünde nasip bulur yazıdan. Mana canlıdır kiminin kalbine dokunur, kiminin ruhuna.
Manşet Haber - Aralık 8, 2019 5:21 pm A A

Bir ayetin manasına mazhar olduğunuzda o gün o ayetin sizin için indirildiğini hissettiğiniz olmadı mı hiç yoksa? Yazmak tarihe not almaktır. Sözün uçuşuna tezat, kalmak içindir. Kalemin hikmeti burada ortaya çıkar.

Yıllar önce bir kitabın içinde okuduğum bir söz hayal meyal hatırladığım kadarıyla “ Her şey O’nu hatırlatmak için var, her şey O’nu unutturacak kadar” diyordu. Kavramlara ve manaya dokunmak öyle kolay iş değil. Zira kalem ve yazdıkları; üzerine kasemde bulunulmuş. Yazmak ve okumak birbiriyle hemhal. “Oku” emri de idrak etme, kavrama, yaşantına yerleştirme, uygulama aşamasında yazan tarafı temsil etmiştir.
Besmele ile başlamak lazım her şeye. Güç yetirebildiğim, nasiplenebildiğim kadarıyla “bismillah” deyip yeniden kalemi elime alıyorum. Uzun bir yazma döneminin ardından verdiğim aradan sonra, yeniden âcizane yazıyor olmanın verdiği mutluluğu da dile getirmek istiyorum. Zamanla şekillenecek lakin zamana göre şekillenmeyecek bir hedef çiziyorum kendime. Kalemin nakkaşlığını üstlendiği ne varsa paye alınmış, hissedar olunmuş, hayra vesile olması temennisi ile merhaba diyorum.

Zira yazmanın en büyük inceliği kalemin ucunda saklı mananın insan ruhundan çıkıp insan ruhuna yansıması… Yoksa insan nasıl yazıyla resmederdi hayatı. Bakmayın devrik cümleler kurduğuma. Canlar ölesi değil diyordu ya hani Bizim Yunus, kalem de yazası değil manaya dokunmadıkça…

Yazı dilinde de üslup kelam-ı kibardan izdüşümü gerektirir. Dilimizde kararında, kararınca gibi tabirler vardır. Bu sözler özünde göz kararı, kararınca söylenmiş söz, karınca kararınca geçinmek gibi yeterli ölçüleri bildiren, yetinmeyi belirten kelimeleri ifade eder. Yani bir nevi dengede durmayı temsil eder. Kefenin diğer gözüne konulanı ne yere batırır, ne göğe çıkarır… Bu yüzden diyorum ki Cenab-ı Allah kaleme düşen sorumluluğun bilincinden ayırmasın, yazıya düşen mananın kararını bozmasın, mahcup etmesin. Okunduğunda bir küçük teskin edecek huzur, ümitvar bir mana, insanların kalbine dokunacak küçük bir ihsan nasip etsin. Ben gücüm ve lisanım yettiğince nasibim ölçüsünde her hafta burada yazıyor olacağım inşallah.Daim olmak temennisi ve selamların en güzeliyle…

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 5120 kez okundu.
Manşet Haber - 5:21 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ