12° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
sikiş hikayeleri rokettube

KIDEM TAZMİNATI CEP YAKABİLİR

    Kıdem Tazminatında Yeni Dönem   Son 2 yılda yoğunlaşan çalışmalara göre, her bir çalışan için kıdem tazminatı hesapları açılacak ve işveren bu hesaplara aylık ödeme yapacak. İşte yeni model.       Bakan Faruk Çelik dün kıdem tazmiatının bu haliyle sürdürülebilir olmadığını söyledi. Ve değişiklik yapmak için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Sosyal taraflarla da […]
İŞ DÜNYASI - Ocak 29, 2015 7:11 am A A

 

 

Kıdem Tazminatında Yeni Dönem

 

Son 2 yılda yoğunlaşan çalışmalara göre, her bir çalışan için kıdem tazminatı hesapları açılacak ve işveren bu hesaplara aylık ödeme yapacak. İşte yeni model.

 

 

 

Bakan Faruk Çelik dün kıdem tazmiatının bu haliyle sürdürülebilir olmadığını söyledi. Ve değişiklik yapmak için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Sosyal taraflarla da sık sık tartışılan yeni modelin merak edilenlerine yanıt aradık. İşte kıdem tazminatları ile ilgili 10 soru ve 10 yanıt:

 

YENİ SİSTEM NE GETİRİYOR?

 

Her çalışan için bir bireysel hesap açılacak. Bu hesaba her ay işveren tarafından kıdem tazminatı ödeneği yatırılacak.

 

NE KADAR SÜREDE KIDEM HAKKI KAZANILACAK?

 

Şu anki sistemde bir işyerinde bir yıldan az çalışanın kıdem hakkı bulunmazken, yeni sistemde bir gün çalışanın dahi hakkı olacak.

 

KIDEM HESABINA FAİZ İŞLETİLECEK Mİ?

 

Bireysel kıdem hesapları üzerinde faaliyet gösterecek ve Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’na tabii olacak firmalar olacak. Primlerin hangi fonlarda değerlendirileceğine çalışan kendisi karar verecek. Ama işçi tercihte bulunmazsa hesabında biriken paranın asgari yüzde 40’ı kamu borçlanma araçları veya kira sertifikalarını içeren bir fonda değerlendirilecek.

 

İŞTEN AYRILIRSAM KIDEM HESABIM NE OLACAK?

 

İşten ayrılma veya iş değiştirme durumunda da aynı hesap üzerinden çalışanın kıdem tazminatı hakkı devam edecek. Çalışanın ev almak istemesi gibi durumlarda fonda biriken kaynağın yarısını çekme hakkı olacak. Ölüm halinde de mirasçılar biriken tutarı çekme hakkına sahip olacak.

 

İŞVEREN ÖDEME YAPMAZSA HANGİ YOLLARA BAŞVURULABİLECEK?

 

Çalışan istediği zaman şirketler üzerinden kendi hesabına aktarılan kaynağı ve nemalanma durumunu görebilecek. Ancak işverenin hiçbir şekilde ödememe yapmaması durumunda yaptırımın ne olacağı konusu şu anda netleşmeyen başlıklardan biri.

 

BU DEĞİŞİKLİKLERİN NE ZAMAN YAPILMASI BEKLENİYOR?

 

Son açıklanan dönüşüm programlarına göre, 1 yıl içinde kıdem tazminatı ve işsizlik sigortası fonuyla ilgili çalışmalar tamamlanacak ve düzenleme hayata geçirilecek.

 

SOSYAL TARAFLARIN YENİ DÜZENLEMEYLE İLGİLİ ÇEKİNCELERİ NE?

 

Her yıl 1 brüt maaş kadar kıdem tazminatı hakkının korunması için, yeni sistemde işverenin çalışanın maaşının yüzde 8.4’lük kısmı kadar bir kaynağı kıdem tazminatı hesabına aylık olarak aktarması gerekiyor. İşçi sendikaları bu oranın düşürülmesi durumunda, düzenlemeye karşı olacaklarını belirtiyor. İşveren ise, yüzde 8.4’lük oranın ciddi bir yük getireceğini ve rekabete engel olacağını belirterek itiraz ediyor.

 

KIDEM TAZMİNATI HESABINA DEVLETİN TEŞVİK VERMESİ SÖZ KONUSU OLACAK MI?

 

Bireysel emeklilik hesaplarında olduğu gibi devletin yüzde 25 oranında bireysel emeklilik hesabına katkı yapması gündeme geldi, ancak bu konuda da bir netlik bulunmuyor.

 

MEVCUT ÇALIŞANLARIN DURUMU NE OLACAK?

 

Bugüne kadar yapılan açıklamalara göre, mevcut çalışanlar isterlerse şu anki sistemde kalacak; iki tarafında uzlaşması durumunda ise yeni sisteme geçiş mümkün olacak.

 

KIDEM TAZMİNATI SİSTEMİNDE NİÇİN BİR DEĞİŞİKLİK GÜNDEMDE?

 

Şu anki sistemde, işten çıkarılan bir işçinin çalıştığı her yıl için bir brüt maaş kıdem tazminatı hakkı var. Ancak işverenin ödeme yapmaması durumunda, uzun süren bir yargı süreci başlıyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, birçok işçinin yararlanamadığını ve mağdur olduğunu; işverenlerin da yüklerinin yeniden belirlenmesi istediğini söyledi. (Kaynak:Hürriyet)


Bu haber 1110 kez okundu.
İŞ DÜNYASI - 7:11 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İç İşleri Bakanlığı’ndan Son Dakika Genelgesi
  Cumhurbaşkanı kabine toplantısı sonrasında yapmış olduğu basın toplantısında sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştı. Sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili son dakika genelgesi’ni İçişleri Bakanlığı yayınladı.
 • 02
  Renault 15 bin kişiyi işten çakaracak !
  Fransız otomobil devi Renault, önümüzdeki günlerde 10 bin 400’ü dünya genelinde, 4 bin 600’ü Fransa’da olmak üzere 15 bin kişiyi işten çıkaracak.
 • 03
  Günlük bilanço açıklandı !
  Türkiye’de son 24 saatte 1182 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 30 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 160 bin 979, can kaybı 4 bin 461 oldu. Bakan Koca: “Test sayısı düne göre 1,6 oranında arttı. Yeni vaka sayısı öngörülebilir seviyede. İyileşen hasta sayımızsa dünden 290 fazla. Gelecek günler, MASKE VE SOSYAL MESAFE KURALININ HER İKİSİNE BİRLİKTE uymamıza […]
 • 04
  Cumhurbaşkanı önemli konularda açıklama yaptı !
  Tarabya’daki Huber Köşkü’nde gerçekleştirilen kabine toplantısı, 4 saat sürdü.
 • 05
  Ümitalan’da korkutan kaza !
  Bursa Ankara yolu ümitalan mevkinde meydana gelen kazada 2 otomobil çarpıştı. Çarpışmanın etkisi ile taklalar atan araçta iki kişi yaralandı.
şanlıurfa araç kiralama