12° Açık
 • EURO
 • DOLAR
ResimLink - Resim Yükle

Koronavirüs İnsana Nasıl Bulaşır ?

Salgınla alakalı artık daha net bilgilere ulaşan uzmanlar salgının en kolay nasıl ve hangi ortamlarda bulaştığınıda tespit etti.
GENEL - Haziran 19, 2020 3:02 pm A A

Yapılan çalışmaya göre, virüsün yüzeylerden bulaşma riski çok düşük, ama yine de sıfır değil. Covid-19 bulaşmış yüzeylere dokunduktan sonra elinizi ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize değdirmenizle bu virüse yakalanabilirsiniz. Ancak bunun, virüsün bulaşması için ana yol olmadığı düşünülüyor.

Açık havada yapılan faaliyetlerden bulaşma riski çok düşük.Ofis, dini mekanlar, sinema veya tiyatro salonları gibi kapalı alanlarda bir araya gelinmesi halinde bulaşma riski çok yüksek.

Virüsün hasta edecek şekilde bulaşması için yaklaşık olarak 1000 adet virüs içeren zerrecik alınması gerekiyor.Nefes alıp verme dakikada 20’den fazla virüslü partikülün solunmasına sebep olabilir.Konuşma dakikada 200’den fazla virüslü partikülün solunmasına sebep olabilir.

Öksürme: ~200 milyon partikül (İyi havalandırılmayan ortamlarda hasta etmeye yetecek kadarı saatlerce havada kalabilir)Hapşırma: ~200 milyon partikülVirüs taşıyan kişinin yaklaşık 2 metre yakınında bulunulması halinde Bu süre 45 dakikadan azsa düşük risk…B

Öyle bir kişiyle yüz yüze sohbet edilmesi (maskeli olarak): Bu süre 4 dakikadan azsa düşük risk.Böyle bir kişinin yürüyerek/koşarak/bisikletle yanınızdan geçmesi:

Düşük risk.Mesafenin korunduğu iyi havalandırılan yerler: (Sürenin uzun olmaması halinde) Düşük risk.Market alışverişi: Orta risk (Ancak süre uzamazsa ve hijyen kurallarına uyulursa düşük risk)

Kapalı alanlar: Yüksek riskHerkese açık hamam, sauna gibi ortak kullanım alanları: Yüksek oranda eşyadan/yüzeyden bulaşma riski

Restoranlar: Yüksek risk (Açık havada mesafenin korunarak oturulması ve yüzeylere çok fazla dokunulmaması halinde orta risk)İş yerleri/okullar (Sosyal mesafeye dikkat edilse bile): Çok yüksek risk

Partiler/düğünler: Çok yüksek risk İş toplantıları/konferanslar: Çok yüksek risk Spor salonları/Konserler/Sinemalar: Çok yüksek risk


Bu haber 1760 kez okundu.
GENEL - 3:02 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kemalpaşa Mahallesine 90 araçlık otopark !
  İnegöl Belediyesi, Kemalpaşa Mahallesinde Hicran Sokak ve civarında 3 ayrı noktada toplamda 90 araçlık otopark yapımı için çalışmalara başladı.
 • 02
  Büyükşehir’den öğrencilere hijyen seti !
  Koronavirüs salgını sürecinde ertelenen yüz yüze eğitimin başladığı hafta öğrencilere kestane şekeri dağıtan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu sefer de ilkokul 1. sınıflar ve okul öncesi öğrencilere hijyen ve eğitim setlerini ulaştırdı.
 • 03
  İnegöl’de film gibi kaza !
  Cuma Mahallesi’nde tabela değiştiren bir işçi kayan merdivenden düşmemek için atlayınca merdiven, o esnada bölgeden geçen bir kadının üstüne düştü. Görünmez kaza sonucu kadın yaralandı.
 • 04
  Covid – 19 denetimleri sürüyor
  Kaymakam Şükrü Görücü ile Belediye Başkanı Alper Taban, sokak sokak cadde cadde gezerek covid-19 denetimlerini sürdürüyor. Esnaflar ve vatandaşlar maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları noktasında uyarılıyor.
 • 05
  İnegöl Osb’den uzaktan eğitime yakın destek !
  Koronavirüs sürecinde eğitimlerini uzaktan alan öğrencilerin tablet bilgisayar ihtiyacını karşılamak için Kaymakamlık uhdesinde; İnegöl Belediyesi, İnegöl Kent Konseyi ve İnegöl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkıları ile başlatılan kampanyaya İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nden (İnegöl OSB) destek geldi.