20° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Kritik uyarı !

Uzmanlar uyardı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin Normalde  mayısın ortalarında görülmeye başlarken, bu yıl nisanın sonlarında başladı. Geçmiş 2-3 yıla göre vaka sayısında da bir miktar artış var.
GENEL - Haziran 3, 2020 1:08 pm A A

Yaz aylarıyla birlikte insanlarda görülen kene ısırma vakaları bu sene diğer yıllara göre daha erken görürlmeye başlandı.Kenenin insanı ısırmasının ardından 3 ila 9 günde KKKA hastalığının ortaya çıktığını ifade eden uzmanlar kene ısırmasının bazı insanlarda ölümcül olabildiği vurgularken , ihmal edilecek tarafının olmadığı ifade edildi. Vatandaşların son zamanlarda KKKA hastalığına karşı bir duyarsızlık içinde olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu konuda çok dikkatli olunması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

KKKA hastalığında en önemli noktanın korunmak olduğu uyarısında bulunulurken,  vakaların, kırsal kesimde çiftçilik ve hayvancılık işlerinde çalışan hastalarda daha çok görüldüğü ve bu grubun daha potansiyel tehlike altında olduğu ifade edildi. KKKA’dan korunmak için tarlada çalışmaya çıkan vatandaşların açık renkli kıyafetler giymesi, kenenin içeri sızabileceği kıyafetleri tercih etmemesi , çoraplarını da pantolonlarının üzerine geçirilmesi, mümkünse çizme giyilmesi çağrısı yaptı.

KKKA  genellikle ağustos ile eylül başlarında etkisini yitiriyor.


Bu haber 1310 kez okundu.
GENEL - 1:08 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Türkiye kritik süreçte!
  Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verileri paylaşıldı.
 • 02
  Bu Kez Adımlar Temizlik İçin Atıldı
  İnegöl Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında DOSTUM merkezinde temizlik farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Hem temiz şehir vurgusunun yapıldığı hem de 3 kilometrelik hattın yürünerek ‘Hayatına Hareket Kat’ mesajının verildiği etkinlikte, toplanan onlarca torba çöp temizlik konusundaki vahameti de gözler önüne serdi.
 • 03
  Motosiklet şarampole uçtu !
  İnegöl’e bağlı kırsal Ortaköy Mahallesi yolu üzerinde meydana gelen kazada, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybeden bir motosiklet şarampole uçtu. Kaza sonucu 2 kişi yaralandı.
 • 04
  Çarşı Merkezinde Bisiklet Park Noktaları Oluşturuldu
  İnegöl Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bisiklet kullanımına dikkat çekmek adına çarşı bölgesinde 3 ayrı noktada bisiklet park alanları oluşturdu.
 • 05
  Uludağ üniversitesi tercihlerin gözdesi oldu !
  Kurulduğu günden bugüne Bursa ve İnegöl sanayisinin ihtiyacı olan yetişmiş insan gücünü sağlayan, hedefe yönelik programlarıyla İnegöl ve çevresinin ekonomisine önemli katlılar sağlayan Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu, 2020-2021 akademik yılında yeni öğrencilerini karşılamak için gün sayıyor.