22° Açık
  • EURO 6.32
  • DOLAR 5.73

MOBİLYA SANAYİSİ ÇÖPLÜKTEN GEÇİLMİYOR

Mobilya sanayi bölgesinde çöpler tehlike saçmaya devam ediyor.İnegöl belediyesi tarafından 2015 yılında endüstriyel atıkların taşınmayacağı bilgilendirmeleri yapılmasına rağmen endüstriyel atıklar gelişi güzel atılıyor ya da ısınmak amaçlı yakılıyor.   Özellikle mobilya sanayi bölgesinde esnaf gelişi güzel atılan atıkların toplanmaması yüzünden yakıldığı ve bu durumun hem hava kirliliğine hem de yangınlara davetiye çıkardığından şikayetçi.   “Endüstriyel […]
3. Sayfa - Ocak 20, 2015 6:00 am A A

Mobilya sanayi bölgesinde çöpler tehlike saçmaya devam ediyor.İnegöl belediyesi tarafından 2015 yılında endüstriyel atıkların taşınmayacağı bilgilendirmeleri yapılmasına rağmen endüstriyel atıklar gelişi güzel atılıyor ya da ısınmak amaçlı yakılıyor.

 

Özellikle mobilya sanayi bölgesinde esnaf gelişi güzel atılan atıkların toplanmaması yüzünden yakıldığı ve bu durumun hem hava kirliliğine hem de yangınlara davetiye çıkardığından şikayetçi.

 

“Endüstriyel faaliyet gösteren iş yerlerinden, endüstriyel atık çıkan firmaların atıklarının toplanması, taşınması, bertarafı ve bu işlemlerin maliyet sorumlulukları atığın sahibi olan firmaya ait olmakla birlikte, firmalar endüstriyel atıklarının (kumaş, sünger, sunta v.b.) geri dönüşümü veya ısıl enerji elde etmek amacıyla lisanslı tesislere veya İnegöl düzenli depolama sahasına göndermeleri gerekmekte.

 

Endüstriyel Atıklar; çeşitli sanayi kollarının üretim esnasında ve üretimin safhalarında ortaya çıkarak kullanılamayan çeşitli maddelerdir. Bunlar, Ağaç parçacıkları, talaş, yonga, kıymık, ahşap, kontrplak ve kaplama, sunta, ağaç malzeme kaplama, MDF, PVC, sünger atıkları, kumaş parçacıkları, palet tozları, geri dönüşümü olmayan cam atıklar, üstübü, tomruk etrafında bulunan kabuk parçacıkları, kullanılmış zımparalar, cam elyaf atıkları v.b. malzemeleri içermektedir.  tutkal, vernik tenekeleri, kimyasal bulaşmış kağıt-karton atıkları, yağlı üstübü, florasan, boya kapları, yağlı metal tozları, Motor, makine ve türbin yağları, filtre tozları, yağ filtreleri, asbest içeren fren balataları, fren sıvıları, tehlikeli madde içeren (anorganik, organoklorlu, organometal v.b.) ahşap koruyucu maddeler v.b. atıklardır.

Esnaflar endüstriyel atıkların atılması konusunda daha dikkatli davranılmasını istiyorlar.

Her firma atığını bertaraf etmek için Katı Atık Düzenli Depolama merkezine başvuracak. İnegöl Belediyesi Temizlik İşleri personeli tarafından konu ile alakalı yaklaşık 2 bin 500 adet firmaya açıklama yazısı posta yoluyla tebliğ edilmesine rağmen bu konuda önümüzdeki süreçlerde ciddi sıkıntıların yaşanması söz konusu.

Bu haber 420 kez okundu.
3. Sayfa - 6:00 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ