17° Açık
  • EURO
  • DOLAR
kemeravm.gif

Mucizevi bitki ‘Aranoya’

İnegöl Ziraat Odası Tarımsal Yayım ve Danışmanlık kapsamında hizmet verdiği çiftçilerine önder olmak ve İnegöl tarımının çeşitliliğine değer katmak amacıyla geçtğimiz cumartesi Gazelli köyünde Oğuz Fidancılık sahibi Mehmet Mintaş ın katkıları ile Tıbbi ve Aromatik bitki olan Aronya yı tanıtmak ve bilgilendirmek amaçlı tarla günü etkinliği düzenledi.
GENEL - Ekim 2, 2019 2:01 pm A A

Aanavatanı Kuzey Amerika olan Aronya ‘Süper Meyve’ Tarım ve Gıda Kimyası Araştırmaları Dergisinde tüm doğal gıdaların en yüksek ORAC antioksidan derecesine sahip bir meyvedir. Oğuz Fidancılık sahibi Mehmet Mintaş ın doku kültürü ile ürettikleri verimi yüksek çeşitleri Gazelli köyünde Özgür Bayraktar a ait olan toplamda 30 dekarlık alanda gerçekleştirilerek

Ziraat Odası Mühendisleri tarafından çiftçilere tanıtıldı.

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik açıklamasında, ”İnegölümüzde üretilen yüze yakın ürün çeşidimiz bulunuyor. İklim değişikliğinden dolayı üreticilerimiz oldukça sıkıntı yaşıyor. İnegölümüze alternatif ürünler kazandırmak için Ziraat Odası olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bundan 12 yıl önce yediveren çileği, 6 yıl önce kanolayı yine Uludağ Üniversitesi ile ortak çalışmamız olan yaban mersinini alternatif ürün olarak İnegölümüze kazandırdık. Şimdi ise Aronya yı kazandırmayı hedefliyoruz. Çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntılardan dolayı masrafı düşük getirisi yüksek olan sağlık açısındanda oldukça faydalı bu mucizevi ürünü İnegölümüze tanıtmak ve kazandırmak için çalışmalarımız devam edecek.’ ifadelerine yer verdi.


Bu haber 3280 kez okundu.
GENEL - 2:01 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ