22° Açık
  • EURO 6.32
  • DOLAR 5.73

Nari Bireysel Emekliliğin Önemine Dikkat Çekti

Başbakan yardımcısı Ali Babacan bireysel emeklilik sisteminin 5 milyonuncu katılımcısının kutlandığı programda bireysel emekliliğin önemine dikkat çekti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gelecek süreçte Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) çok sayıda vatandaşın katılması, çok daha hızlı fon büyümesi ve iç tasarruflarda da nispi bir artış sağlanmasını beklediklerini kaydetti. Konu ile alakalı görüşlerine başvurduğumuz başarı sigorta şirket sahibi, […]
Güncel - Ocak 14, 2015 1:20 pm A A

BİREYSEL EMEKLİLİK ersen nari copy

Başbakan yardımcısı Ali Babacan bireysel emeklilik sisteminin 5 milyonuncu katılımcısının kutlandığı programda bireysel emekliliğin önemine dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gelecek süreçte Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) çok sayıda vatandaşın katılması, çok daha hızlı fon büyümesi ve iç tasarruflarda da nispi bir artış sağlanmasını beklediklerini kaydetti.

Konu ile alakalı görüşlerine başvurduğumuz başarı sigorta şirket sahibi, ak parti yönetim kurulu üyesi, mali müşavir Ersan Nari gazetemize bireysel emeklilik sisteminin şahıslara ve devlete katkılarını anlattı.

Ersan Nari: Biraz bireysel emekliliğin tarihçesinden bahsedelim,

Ülkemizde yapısal reformlardan birisi olan sosyal güvenlik reformunun bir parçası olarak kamu sosyal güvenlik sistemine tamamlayıcı nitelikte emeklilik programlarının geliştirilmesine yönelik 16 Mayıs 2000 tarihinde Bakanlar Kurulu’nca Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu Tasarısı” ile vatandaşların emekliliğe yönelik gönüllü tasarruflarını düzenleyen bireysel emeklilik hesaplarına dayalı fonlu bir sistem oluşturulması amaçlanmıştır

Bu açıdan, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu başta Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu olmak üzere ilgili tüm kesimlerin görüş ve önerilerinin değerlendirildiği ortak bir metin ve sosyal güvenlik reformunun bir parçası olarak TBMM tarafından 28 Mart 2001 tarihinde kabul edilmiş, 7 Nisan 2001 tarih ve 24366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Kanun, yayımı tarihinden itibaren 6 ay sonra 7 Ekim 2001 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bireysel emeklilik tasarruf ve yatırım sistemi ikinci emeklilik geliri ile bireylerin emeklilikte refah seviyelerinin artmasına, alt yapı yatırımları ve uzun vadeli yatırımlara kaynak yaratılarak sistemin yeni iş ve istihdam olanakları yaratmasına, sosyal güvenliğin kapsamının artmasına ve kamunun sosyal güvenlikten kaynaklanan yükünün azaltılmasına, mali sektörde uzun vadeli fonların artmasına böylece mali sektörün daha sağlıklı işlemesine, enflasyonla mücadele ve istikrarlı büyümeye olumlu katkı sağlamasına, kurumsal yatırım stratejileri ile piyasalardaki dalgalanmaları ve spekülasyonların azalmasına, sermaye piyasasının derinleşmesine olanak sağlayacak bir özel emeklilik sistemidir.

Devletimiz bu kadar büyük beklentisi olduğu bu sistemi desteklemek için 01.01.2013 tarihinden itibaren yıllık brüt asgari ücret tutarında yapılan katkı paylarına %25 destek vererek sistemin daha cazip hale gelmesini sağlamıştır.

Bu çalışmalar sonucunda sisteme kayıtlı olan kişi sayısı 5.100.000 kişiye yaklaşmış tasarrufa yönlendirilen fon miktarı ise 34.830.000.000 . TL’ye ulaşmıştır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Bu haber 460 kez okundu.
Güncel - 1:20 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ