23° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Obama, kuşku duvarlarını aşabilecek mi?

Amerikan Kongresi’nde, kamuoyunda, bürokraside, entelijansiyada savaşın farklı yönlerine ilişkin kuşku bulutları dolaşıyor. Bölge ülkeleri ve Türkiye dâhil ortak(ımsı)ları, ABD’nin kararlılığı ve hatta niyetlerinden kuşkulu. Bu kadar kuşkudan verimli netice çıkabilir mi? İşte ben de ondan kuşkuluyum… Bir güvercin metamorfoz geçirip şahine ne kadar dönüşebilirse, Obama’dan da o kadar savaşçı olur. Neticede Amerika’nın mevcut savaşlarını sona […]
3. Sayfa - Eylül 22, 2014 3:48 pm A A

Amerikan Kongresi’nde, kamuoyunda, bürokraside, entelijansiyada savaşın farklı yönlerine ilişkin kuşku bulutları dolaşıyor. Bölge ülkeleri ve Türkiye dâhil ortak(ımsı)ları, ABD’nin kararlılığı ve hatta niyetlerinden kuşkulu. Bu kadar kuşkudan verimli netice çıkabilir mi? İşte ben de ondan kuşkuluyum…

Bir güvercin metamorfoz geçirip şahine ne kadar dönüşebilirse, Obama’dan da o kadar savaşçı olur. Neticede Amerika’nın mevcut savaşlarını sona erdirme ve yenilerini açmama vaadi ve ümidiyle iktidara gelmiş bir siyasetçiden bahsediyoruz. Entelektüel kuşkuculuk meziyeti, yanlış da olsa verdiği emrin arkasında sağlam durması gereken bir başkomutan için her zaman avantaj olmayabilir. Obama, savaşa girmek için adeta bahane arayan bazı seleflerinin aksine, hep bin dereden bin su getirip kaçındı. Hatta kimyasal katliam yapan Esed rejimine askeri müdahale tehdidi yaptıktan sonra, içindeki güvercinin kuşkularını yenemediğinden, çevik bir tornistanla kimyasal silahları bertaraf eden bir diplomatik atraksiyona fit oldu. Benzer kuşkuları şu anda duymaması için neden yok.

Amerikan tabiriyle ‘yarım hamilelik’ olmayacağı gibi, yarım savaş da olmaz. Kafası kuşkularla dolu, ayakları geri geri giden Beyaz Saray’ın yapmaya çalıştığı tam da bu. Askeri uzmanlar, IŞİD tehdidinin ciddi bir kara takviyesi olmaksızın hava saldırılarıyla tamamen bertaraf edilemeyeceğini söylüyor. Karadaki Kürt, Iraklı ve Suriyeli muhalif güçlerin bunu hakkıyla başarabileceğinden kuşku duyuyor. Bölgedeki ülkelerden asker göndermeye pek yanaşan yok. Ve Obama kendi ordusunu karada muharebeden men ediyor. Üstelik Washington, yerel unsurlara fazla etkili silahlar vermeye de yanaşmıyor. Peki, bu iş nasıl olacak?


Bu haber 1430 kez okundu.
3. Sayfa - 3:48 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İnegölspor’a Galatasaray’dan transfer
  TFF 2. Lig Beyaz Grup Ekiplerinden İnegölspor, Galatasaray altyapısından yetişen genç yıldız, Süleyman Luş’u (19) kadrosuna katmak için harekete geçti.
 • 02
  Orhaniye Mahallesi Modern Otoparkına Kavuştu
  İnegöl Belediyesi, Orhaniye Mahallesinde mezbelelik haldeki boş alanı modern bir otoparka dönüştürdü. Yapılan çalışmayla bölgenin çehresi de değişti.
 • 03
  Ana Kucağı’nda eğitim başlıyor
  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarının da okul öncesi eğitim hizmetlerinden faydalanabilmesi amacıyla geçen yıl hizmete açtığı Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezlerinde 2020 – 2021 eğitim dönemi 21 Eylül Pazartesi günü başlıyor.
 • 04
  Başkan Taban Belediyeye Yürüyerek Geldi
  İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında “İşine Hareket Kat” sloganıyla düzenlenen evden işe yaya olarak gitme etkinliğine dahil oldu. Taban, sabah evden belediye binasına yürüyerek geldi.
 • 05
  İnegöl Beton Yollar İle Kaplanmaya Devam Ediyor
  Organize Sanayi Bölgesinde devam eden beton yol çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Alper Taban, şuana kadar 5 kilometrelik beton yol uygulandığını hatırlattı. Taban, “Önümüzde 15-20 alanın programı var. Biri bitince hemen diğerine geçiyoruz. Çalışmalarımız hızlı hızlı devam edecek. Sırasıyla da her alana ulaştıracağız” dedi.