-2° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
27H5s.gif n8Oao.gif B7yTL.gif

OLAY ÖRTBAS EDİLMEMELİ

Mer-Pa’da faciadan dönüldüğüne işaret eden Saadet Partisi İlçe Başkanı Ertan Sütçü, sadece esnafın mağduriyeti giderilerek olayın örtbas edilmemesi gerektiğini söyledi. SP İlçe Başkanı Ertan Sütçü, MER-PA’da yaşanan olayın örtbas edilmemesi ve gereken incelemelerin yapılması gerektiğini belirtti. “GEÇİŞTİRMEK ÇÖZÜM OLMAYACAKTIR” Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Saadet Partisi İlçe Başkanı Ertan Sütçü, “Geçtiğimiz akşam bir kaç gündür […]
Siyaset - Ocak 2, 2015 3:37 pm A A

Mer-Pa’da faciadan dönüldüğüne işaret eden Saadet Partisi İlçe Başkanı Ertan Sütçü, sadece esnafın mağduriyeti giderilerek olayın örtbas edilmemesi gerektiğini söyledi.

SP İlçe Başkanı Ertan Sütçü, MER-PA’da yaşanan olayın örtbas edilmemesi ve gereken incelemelerin yapılması gerektiğini belirtti.

“GEÇİŞTİRMEK ÇÖZÜM OLMAYACAKTIR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Saadet Partisi İlçe Başkanı Ertan Sütçü, “Geçtiğimiz akşam bir kaç gündür sürekli yağan kar sebebiyle MER-PA pazar alanın çatısı çöktü. Takriben 3 bin metrekarelik bir alanda meydana gelen bu çökme sonucu Yüce Rabbimize şükrediyoruz ki, herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır. Öncelikle bu elim olay sebebiyle pazarcı esnafımıza ve tüm ilçe halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi ifade etmek istiyorum. Ancak bu noktada bazı hususlarda da uyarılarda bulunmayı muhalefet olarak değil, bir insani görev olarak kabul ediyoruz. Nitekim söz konusu olay eğer gece değil de, bir sonraki gün pazarın kurulduğu Perşembe günü olsaydı, Allah korusun yaşanabilecek felaketi tahmin bile etmek istemezdik. Yine böylesine bir olayın gece vakti meydana gelmiş olması ve can kaybı yaşanmaması sebebiyle Allah’a tekrar şükrediyoruz. Böylesine bir durumda yaşananları sadece doğal afet neticesi olarak değerlendirmek ve geçiştirmek maalesef çözüm olmayacaktır. Evet, kar yağışının beklenenden çok yağması bir doğal afet olabilir ancak burada alınan veya alınması gereken tedbirler doğal afetle ilgili değildir” dedi.

KOMİSYON KURULARAK GEREKLİ TATBİKAT YAPILMALIDIR

Her gün binlerce kişinin kullandığı böylesine bir kapalı alanın yapılacağı zaman, elbette ki beklenmedik durumlara da son noktasına kadar dayanması gerektiğini belirten Ertan Sütçü, “İşin teknik boyutuyla ilgili elbette bilirkişiler gerekli izahatı yapacaklardır, ancak bizler de gördüğümüz kadarıyla kar kütlelerinin baskısıyla çatının yüzde 60’lık bir bölümü çöküyorsa burada sadece doğal afet olarak görüp meselenin üstünü kapatmak doğru olmayacaktır. Burada İnegöl Belediyemizin sağ olsunlar her konuda bizden yardımlarını esirgemeyen(!), özellikle son kar yağışında yardımlarını hep hissettiğimiz(!) Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden de destek alarak şu eylem planını devreye sokmaları gerekmektedir. Bu olayla ilgili derhal belediyeden bağımsız, gerekli teknik bilirkişileri içeren bir komisyon kurulmalı ve bu komisyon işin teknik boyutuyla ilgili gerekli takibatı yapmalıdır. Bu komisyon hem mevcut durumu incelemeli hem de söz konusu işi yapan firmayı ve ihale şartnamesine uygun bir yapı yapılıp yapılmadığını denetlemelidir. Bu araştırmalar ile ilgili halk basın aracılığıyla sürekli bilgilendirilmelidir. Bu olayda ihmalleri olanlarla ilgili basına açık bir şekilde Sayın Belediye başkanımız bizzat Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulunmalıdır. Olayla ilgili zarar gören esnafın mağduriyeti hemen giderilmelidir. İnegöl’de buna benzer yapıda olan diğer binalar ve tesisler derhal gerekli kontrollerden geçirilmeli ve kamuoyu bu noktada bilgilendirilmelidir. Özellikle yeni yapılan garajlarda böyle bir riskin olup olmadığı araştırılmalıdır” şeklinde konuştu.

“HUSUSLAR GERÇEKLEŞTİRİLİRSE VİCDANEN RAHAT OLUNABİLİR”

Ertan Sütçü, “Yukarıda belirttiğimiz hususların gerçekleşmesi durumunda gerek belediye olarak gerekse halk nezdinde vicdanen rahat olunabilecektir. Ancak bu belirttiğimiz hususlar yapılmaz ve bu olay sadece esnafın mevcut mağduriyeti giderilerek örtbas edilirse, işte o zaman bir dahaki sefere kesinlikle karşılaşmak istemeyiz ama, belki daha büyük felaketlerle karşılaşabiliriz. Son olarak biraz önce de belirttiğimiz gibi bu açıklamayı muhalefet partisi olduğumuz için değil kesinlikle insani görevimizi yerine getirmek için yaptığımızı belirtmek isteriz. Tekrardan esnafımıza ve İnegöl halkımıza geçmiş olsun” dedi.

ResimLink - Resim Yükle

Bu haber 1880 kez okundu.
Siyaset - 3:37 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bursa’da su sayaçlarını ‘don’durmayın uyarısı
  Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, su sayaçları ve su tesisatlarında meydana gelebilecek ‘don’ tehlikesine karşı abonelerini uyardı.
 • 02
  Çetizli ailesinin acı günü !
  İnegöl’de uzun yıllar esnaflık ve Süt Üreticileri Birliği başkanlığını yapan Şaban Çetizli, bu sabah saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.
 • 03
  Su sayaçlarını ‘don’durmayın !
  Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, su sayaçları ve su tesisatlarında meydana gelebilecek ‘don’ tehlikesine karşı abonelerini uyardı.
 • 04
  Evsizlere Büyükşehir şefkati
   Evsiz, evini terk etmiş, evden kovulmuş ve iş aramak için Bursa’ya gelen ve sokakta kalan 30 vatandaşa Büyükşehir Belediyesi sahip çıktı. Şehirlerarası otobüs terminali ve Çekirge Devlet Hastanesi’nden toplanan vatandaşlar, barınma evlerine yerleştirildi.
 • 05
  Karla kesintisiz mücadele
  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ekipleri, kar yağışıyla birlikte 17 ilçede karla mücadele çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.