22° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

ÖZÜRLÜNÜN HEYETLE İMTİHANI

18 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu diyalize girmeye başlayan ve 2 günde bir diyalize giren Yusuf Öner, yüzde 92 oranında ağır özürlü olduğunu fakat heyetin yanlışlığı yüzünden tek geçim kaynağı olan özürlü aylığının elinden alınacağını belirtti. 1997 yılında trafik kazası geçirdiğini belirten Yusuf Öner, “18 yıldır diyalize giriyorum. O zamanlar diyalize girmek için Bursa’ya […]
YAŞAM - Aralık 31, 2014 2:34 pm A A

18 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu diyalize girmeye başlayan ve 2 günde bir diyalize giren Yusuf Öner, yüzde 92 oranında ağır özürlü olduğunu fakat heyetin yanlışlığı yüzünden tek geçim kaynağı olan özürlü aylığının elinden alınacağını belirtti.

1997 yılında trafik kazası geçirdiğini belirten Yusuf Öner, “18 yıldır diyalize giriyorum. O zamanlar diyalize girmek için Bursa’ya gidiyordum. 2000 yılında İnegöl’e diyaliz geldi. Raporlarım ilk olarak Bursa Devlet Hastanesi’nden. Özürlü kimlik kartım da oradan. Sonra İnegöl’de geldim. Bu raporu çıkartalı da 5 sene oldu. İlk çıktığından beri ağır özürlü raporu alıyorum. Eşim de böbrek hastasıydı. Nakil oldu. Nakil durumunu bildirmem gerekiyordu. Engelli durumu yüzde 73’e düşeceğini söylediler. Bu durumda da özürlü aylığı almaya devam edeceğimiz söylendi. Tekrar heyet girdik. Ağır özürlü durumu ikimizin de hayır çıktı” dedi.

YÜZDE 92’YE AĞIR ÖZÜRLÜ DEĞİL DEDİLER

Konu ile ilgili Kaymakamlık Sosyal Yardım Vakfı’na gittiğini belirten Öner, “Oradaki arkadaş dedi ki; ağır özürlü hayır işaretlenmiş. Sana yardım yapılmaz. Tekrar heyete gittim. Heyet dedi ki; böyle karar verilmiş. İl Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz et dediler. İki kez itiraz ettim ve lehime sonuçlandı. Sonra itiraz hakkın doldu dediler. Tekrar itiraz edemezsin dediler. Hastane Başhekim Yardımcısı ile görüştüm. Heyettekilerle görüştüm. Onlar dedikler ki; yapabileceğimiz bir şey yok. Üç aylıklar için tekrar müracaat edeceksin. Ancak Mart’ta alabilirsin. Mart’tan önce alamazsın. Ben kiradayım. Eşim de hasta ben de… Başka hiçbir gelirim yok. Ben 18 yıl, eşim 12 diyalize girdi. 15 ay önce de nakil oldu. Raporumu düşürün hastanede iş verin çalışayım dedim. Yüzde 92 engel ile hiç kimse sana iş vermez dediler. Yüzde 92 ile iş vermez ama sen de ağır özürlü hayır diyorsun. Ben ne yiyeceğim, ne içeceğim. Nasıl geçineceğim?” şeklinde konuştu.

“YANLIŞLIK HEYETTE”

“Bu zamana kadar kendileri ağır özürlü dedi, bugün niye hayır deniyor” diyerek sözlerine devam eden Öner, “Doktorun biriyle görüştüm. Bu heyetin kararı yanlış dedi. Heyette yapılan bir yanlışlık. Başhekim Yardımcısı da aynısını söyledi. Peki, ben ne yapacağım? Yapacak bir şey yok diyorlar. Ben 18 seneden beri diyalizdeyim. Ben bu raporla engelli kontenjanından fabrikaya başvursam almayacaklar. Bakım ücreti de vermiyorsun. Çok zor durumdayım. 2 aydır sıkıntıdayım. Bu sorunun çözülmesini istiyorum.”dedi.


Bu haber 1630 kez okundu.
YAŞAM - 2:34 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İnegölspor’a Galatasaray’dan transfer
  TFF 2. Lig Beyaz Grup Ekiplerinden İnegölspor, Galatasaray altyapısından yetişen genç yıldız, Süleyman Luş’u (19) kadrosuna katmak için harekete geçti.
 • 02
  Orhaniye Mahallesi Modern Otoparkına Kavuştu
  İnegöl Belediyesi, Orhaniye Mahallesinde mezbelelik haldeki boş alanı modern bir otoparka dönüştürdü. Yapılan çalışmayla bölgenin çehresi de değişti.
 • 03
  Ana Kucağı’nda eğitim başlıyor
  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarının da okul öncesi eğitim hizmetlerinden faydalanabilmesi amacıyla geçen yıl hizmete açtığı Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezlerinde 2020 – 2021 eğitim dönemi 21 Eylül Pazartesi günü başlıyor.
 • 04
  Başkan Taban Belediyeye Yürüyerek Geldi
  İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında “İşine Hareket Kat” sloganıyla düzenlenen evden işe yaya olarak gitme etkinliğine dahil oldu. Taban, sabah evden belediye binasına yürüyerek geldi.
 • 05
  İnegöl Beton Yollar İle Kaplanmaya Devam Ediyor
  Organize Sanayi Bölgesinde devam eden beton yol çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Alper Taban, şuana kadar 5 kilometrelik beton yol uygulandığını hatırlattı. Taban, “Önümüzde 15-20 alanın programı var. Biri bitince hemen diğerine geçiyoruz. Çalışmalarımız hızlı hızlı devam edecek. Sırasıyla da her alana ulaştıracağız” dedi.