22° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR
ResimLink - Resim Yükle

Sgk açıkladı !

Habertürk’te yer alan habere göre, 2000 yılından sonra bağlanan malullük ve yaşlılık aylıklarında alt sınır asgari ücretin yüzde 35’i oranında olduğundan, özellikle minimum prim günüyle emekli olanların aylıkları çok düşük olabiliyor.
EKONOMİ - Haziran 9, 2020 11:16 am A A

Asgari geçim sağlamaktan uzak olan düşük emekli aylıklarını artırmak için son iki yılda iki düzenleme yapıldı. Geçen yıl ocak ayında yayımlanan kanunla en düşük emekli aylığı bin liraya çıkartıldı. Şubat 2019 ayından itibaren de bin liranın altında emekli aylığı kalmadı. Bu yıl mart ayında çıkartılan ikinci kanunla da en düşük emekli aylığı bu kez 1.500 TL’ye yükseltildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) yayımladığı genelge ile en düşük emekli aylığı uygulamasına ilişkin ayrıntıları düzenledi. Genelgeye göre, gerek 2008’de yürürlüğe giren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, gerekse 2008’den önceki sosyal güvenlik kanunları uyarınca bağlanmış ve bağlanacak malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları dosya bazında 1.500 TL’nin altında olamayacak.


Bu haber 1110 kez okundu.
EKONOMİ - 11:16 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kaçakçılar suçüstü yakalandı
  İnegöl’de Orman İşletme Müdürlüğünün kurmuş olduğu fotokapanlar sayesinde usulsüz kesim yaptığı tespit edilen şahıslar jandarma ekiplerine bildirilerek yakalandı.
 • 02
  Meteroloji İnegöl için hava tahmin raporunu açıkladı
  Meteoroloji İnegöl  için 22 Eylül 2020 Salı günü hava tahmin raporunu bildirdi. İnegöl’de  haftanın ikinci gününde sıcaklık 27 derece olurken, az bulutlu ve güneşli hava şehre hakim.
 • 03
  Korkutan açıklama !
  Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu’nun koronavirüs raporu açıklandı. 85 uzman ismin hazırladığı raporda, “Bizi bir tsunami bekliyor. Önümüzdeki kış, bahar ve yaz aylarını aşısız geçireceğimizi bilmek zorundayız” denildi.
 • 04
  Rıdvan Dilmen’den İnegöllü isime sert tepki!
  NTV spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı İnegöllü İsmail Er hakkında canlı yayında flaş iddialarda bulundu.
 • 05
  İnegöl’de koronavirüs haritası açıklandı !
  Tüm dünya ile birlikte ülkemizi ve ilçemizi de etkisi altına alan koronavirüs hızla yayılmaya devam ediyor.