13° Açık
  • EURO
  • DOLAR
sikiş hikayeleri rokettube

SİZ NE DERSİNİZ?

Temizliği ile övünen bir toplum olarak nasıl olup da tuvaletlerimizi bu kadar kirli bırakıyoruz! Üstelik bu tuvaletleri kullanan birçok kişinin elini yıkamadan çıktığını, elini yıkayanların da çoğunlukla sabun kullanmadığını gözlemliyoruz. Tuvaletlerden bulaşabilecek mikroplara karşı uygun tekniklerle el yıkamak son derece etkili olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, grip gibi hastalıklara neden olabilen virüslerden de korunmanın […]
YAZARLAR - Şubat 10, 2015 4:34 pm A A

Temizliği ile övünen bir toplum olarak nasıl olup da tuvaletlerimizi bu kadar kirli bırakıyoruz! Üstelik bu tuvaletleri kullanan birçok kişinin elini yıkamadan çıktığını, elini yıkayanların da çoğunlukla sabun kullanmadığını gözlemliyoruz. Tuvaletlerden bulaşabilecek mikroplara karşı uygun tekniklerle el yıkamak son derece etkili olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, grip gibi hastalıklara neden olabilen virüslerden de korunmanın en basit yolu el temizliğidir. Öksürürken mendil kullanmak yerine ağzımızı elimizle kapatır ve avucumuzun içine hapşırırız. Aynı havayı soluduğumuz diğer kişilerin hastalanmaması için yaptığımız bu davranış sonrasında da elimizi yıkamadan aynı insanlarla tokalaşarak ayrılırız ne acı değil mi?

Sonuçta elimizi bir hastalık bulaştırma aracı olarak kullanmış oluruz. SARS, virüsünden sonra doğru el yıkamanın önemi daha çok vurgulanır oldu. Bu virüs ellerde saatlerce canlı kalabilir. Bu nedenle el yıkama ayrı bir önem kazanmaktadır. Dikkat etmek gerekir ki halka açık yerlerde mikroplar daha da fazla. Büyük alış veriş merkezleri, camiler, kıraathaneler vs.

Hafta sonu, İnegöl AVM ‘de lavabodan çıkan kadını görünce eklemek istedim. Kadın, lavabodan çıkışta ellerini yıkamadı birde üstüne üstelik boğazını çok kaba bir şekilde temizledi istifini bozmadan çeşmeye bile dokunmadan alelacele çıktı gitti. Yapılan bu davranış çok yanlış olmakla birlikte toplum sağlığı açısından da çok büyük tehlike. Ayrıca sadece bu değil ki sabahları cadde ve sokaklarda atılan tükürük ve balgamlarda cabası hem görüntü olarak hem de sağlık olarak hiç iç açıcı şeyler değil.

Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en kolay ve etkili yolu elleri yıkamak ve yollara tükürmemekten geçmektedir. Ellerin, tuvaleti kullandıktan öksürüp hapşırdıktan, burun temizliğinden sonra doğru şekilde yıkanması temizlikte sıvı sabun kullanılması her zaman daha sağlıklıdır. Bu yüzden özellikle toplu yaşanan yerlerde sıvı sabunların kullanımı tercih edilmelidir. Kendi sağlığımız ve toplum sağlığı açısından doğru el yıkama alışkanlığı olması gerekir.

Çevremize de bu alışkanlığı aşılayabilirsek bulaşıcı hastalıkların önüne geçebilmek adına büyük bir adım atmış oluruz.


Bu haber 800 kez okundu.
YAZARLAR - 4:34 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

şanlıurfa araç kiralama